Skocz do zawartości

okulary do bresser 70/700


materatz

Rekomendowane odpowiedzi

Standartowo Kellner 20 12 i 4 dane w zestawie .. nie mialem jeszcze okazji wlozyc w wyciag nic innego dlatego takie zapytanie czy jest sens i czy da istotną poprawe zastosowanie ob plossla poprosze o konkretne budżetowe propozycje do DS i moze jakis do planet ... moze obowiązkowo jakiś filtr widma sodu

 

Jestem świeżynek...

 

Miejscówka zaświetlony lekko wrocław + prowincja

 

W zamyśle jakieś lustro tak więc aby okular przydał się również i w newtonie o f5/6

 

Tak na początek i zachentę

 

Faktycznie może być istotna różnica między plosslem a kellnerem w moim sky luksie ? :)

 

Filtr koniecznie prosze tez o polecenie filtra

 

Przedział cenowy powiedzmy 100 za sztuke

Szerokei pole widzenia mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

 

Niestety podales wykluczajace sie warunki (sorry za brak polskich literek, miejscowy workstation). Okulary ktore mogly by pracowac z teleskopem jaki planujesz (F5, F6) niestety beda musialy byc skorygowane. Jezeli maja miec duze pole, tym bardziej. Takie okulary niestety nie kosztuja 100pln. Filtr. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzyc jakiegos blokera w tej maszynce, ale teoria jedno, a praktyka skrzeczy. Filtry nie beda pracowac poprawnie w tak malej aperturze, no i nie kosztuja 100pln. Kwestia czy bedzie widac roznice miedzy KITowymi, posiadanymi okularami a tanimi plosslami. Masz maly teleskop o swiatlosile F10, niewymagajacy zbyt wiele od okularow I o malej aperturze. Z praktyki nie bedzie zasadniczej roznicy pomiedzy KITowym K20 a odpowiednikiem w postaci taniego plossla. Jednak bedzie odczuwalna zmiana gdy wykonasz pewne ruchy na krotszych ogniskowych. Niewyglada najlepiej co? Ale wbrew pozorom masz kilka drog, musisz jednak podjac kilka strategicznych decyzji.

 

Pierwsza droga to nie inwestowac nic w obecny teleskop. Cala dostepna kase przeznaczac na wspomniany planowany teleskop.

 

Druga droga to zainwestowanie minimalnych srodkow poprawiajacych na ile to mozliwe obrazy tego bressera (w domysle, zabrac jak najmniej kasy z puli na planowany teleskop), ze swiadomoscia, ze beda to okulary pod ten konkretny teleskop I beda musialy byc sprzedane razem z nim, bo nie sprawdza sie w nowej maszynie. Masz tu czysta sytuacje. Maly refraktor F10 i bariere 100pln. W chwili gdy zdecydujesz sie na kompromis mniejszego pola da sie cos wydziergac. Popatrzmy na co trzeba zwrocic uwage.

 

1. Nasz teleskop ma niewielka swiatlosile (F10) wiec nie bedzie wymagajacy dla okularow – dobra wiadomosc majac na uwadze kwote jaka dysponujemy.

2. Nasz teleskop ma mala aperture I siedzi na bardzo slabym montazu co ogranicza sensowne powiekszenia do okolic 100x. Trzeba o tym pamietac. Patrzac teraz na jego ogniskowa (700mm) jestesmy w stanie oszacowac, ze najkrotszym sensownym okularem bedzie cos w okolicach 7mm.

3. Nasz teleskop ma nedzny cierny wyciag typu elastic-plastic chce mi sie plakac. No tak, to nas zmusi do wybierania w lekkich niewielkich szklach.

4. Wypadalo by nam tu jeszcze wziasc pod uwage takie sprawy jak lokalny stan LP czy zaleznosci seingowe, ale przy tak drastycznych restrykcjach rownie dobrze mozemy to rowno olac.

 

Na czym wiec stoimy? Z K20 z naszego zestawu da sie zyc, nie ma co kombinowac z jego wymiana, uwzgledniajac wszystko co powyzej. K12 juz nie jest taki fajny ale biorac pod uwage nasze ograniczenia finansowe, rowniez wypadalo by go zostawic w spokoju. Pozostaje kwestia krotkiego okularu. To co masz w zewstawie z tych krotkich, to tak naprawde mozesz spokojnie wystawic na allegro od zlotowki I sprzedac za tyle za ile znajda nabywce, kazda cena bedzie za nie dobra. (wywalenie ich do smieci I niezawracanie sobie nimi glowy dla wielu astroamatorow tez nie bylo by takim znowu szokujacym pomyslem ;) ). Pszukajmy wiec rozwiazan na cos krotkiego. Pierwsz mysla jest klasyczny plossl 7mm. Nie bedzie mial duzego pola, bedzie mial nedzny ER na poziomie ok. 5mm (nie bedzie wygodny) ale w F10 da przyzwoite obrazy. Jego cena tez powinna zmiescic sie w 100pln. Tylko jedna uwaga. Jezeli obserwujesz w okularach, lub niewielka odleglosc oka od okularu w trakcie obserwacji moze byc dla ciebie problemem, to rozwiazanie to odpada. Musial bys wtedy grzebac w takich wynalazkach jak LET lub cos w tym stylu. Daj znac jezeli tak jest.

 

Trzecia droga to zakup okularow ktore beda w stanie pracowac rowniez z planowanym nowym teleskopem. Problem w tym, ze one nie beda kosztowac 100pln. Beda kosztowac czasem wiecej niz caly ten bresser 70/700. Takim rozwiazanie ktore mozesz brac w ciemno beda lantany Vixena, poradza sobie. Ale to koszt od 300-400pln w gore.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujac okulary mysl tak: teleskop kiedys i tak sie wymieni na wiekszy (lepszy) a dobrze by bylo nie zmieniac wtedy okularow.

Ja bym sie na twoim miejscu nie spieszyl, jesli obrazy z tych okularkow cie nie satysfakcjonuja to zwyklymi plosslami tez raczej nie bedziesz zachwycony.

Lepiej poczekac niz zalowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do każdego teleskopu warto kupić filtr słoneczny - folię baadera http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...8557d4958d8a7bc .

Była to moja jedyna inwestycja w refraktor 60/700 (gdy nie miałem jeszcze Synty).

 

Z okularów to możesz wziąć ewntualnie UWA 15mm za 165 zł. Daje lepszy obraz niz stndardowe kellnery czy nawet standardowe Plossle w Syncie (200/1200). I ma duże pole widzenia. W jaśniejszym teleskopie (F6) te UWA pokaże już lekką dystorsję i gwiazdy na brzegach będą trochę zniekształcone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, spokojne. Jestem spokojny i zestrojony z wszechswiatem. Lubie wszystkich ludzi...

 

Stanowczo odradzam zaproponowany okular przez usera ABC. To kupa jakich malo. W F10 jakos moze przezyje, ale w F5, F6 o ktorym byla mowa polegnie z wielkim hukiem. To bardzo tandetne szklo nie warte inwestycji.

 

Jestem spokojny, jestem przyjacielem wszystkich ludzi, ommmmmm, ommmmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Hansie nie denerwuj sie bo zycia szkoda. Wolisz na emeryturze patrzyc w gwiazdki czy trzesaca sie reka przerzucac kanaly w telepudle.

Wyzej wymienionego okularka nie okreslilbym jako kupy. Z moja krowka-masakratoremokularowym wspolpracuje calkiem niezle. Widoki DS sa bardzo sympatyczne i jakos specjalnie po oczach wadami nie wali.

Mimo wszystko i tak bym odradzal kupownia okularow do tego cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsonme to powiedz jak to jest.

 

Widzisz czlowieka, ktory pyta o okulary do rurki 70/700. Wiesz, ze K20 z KITowego zestawu jest znosne, ale reszta szkla juz nietentegos. Starasz sie doradzic z sensem. Wyjasniasz dlaczego tak albo siak, trzymajac sie zalozen zadanych przez pytajacego. Tlumaczysz o co chodzi jak krowie na miedzy, zeby i inni czytajacy zrozumieli, bo z tym roznie bywa (nie kazdy wie o co chodzi, nie kazdy mial inne szkla w rekach itd). Poczym przychodzi ktos i doradza okular o bezsensownej ogniskowej do zadanej solucji. Okular ktory na testach Polarisa w teleskopie F6 wykazal takie wady, ze az ciezko uwierzyc (silna nieostrosc, tak wielka, ze na krawedziach widac krazki dyfrakcyjne zamiast gwiazd, silny astygmatyzm i silne odblaski). Chwile wczesniej osobie ktora to doradzila tlumaczyles na innym forum step by step osssochodzi w tym wszystkim. Miedzy innymi, ze chyba cos jest nie tak, gdy doradzajacy user tydzien temu niapisal, ze widzial ciemne plamy na Marsie w powiekszeniu 80x tym wlasnie badziewiastym okularem.

 

Do tego wszystkiego jest to szklo sporo drozsze od klasycznych plossli ktore az takiego syfu w obrazie nie maja.

 

No to cie krew zalewa.

 

A potem czytasz informacje, ze ten sam okular w wielkim teleskopie F4.2 wspolpracuje calkiem niezle. Ja piernicze, zalamalem sie.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POzdrawiam wszystkich spokojnych ludzi ... mmmm ... MMeeelisaaaaaa :)

Bez nerwow i wogole PEACE w przestrzeń.

 

 

A do rzeczy

 

 

Jeśli za te kwote nei da sie nic kupic sensownego to po prostu zwiekszam limit

 

Kwota jaka mam do wydania jes luzna na tyle ze 150 mnie nie zrujnuje ale nie na tyle zeby zaraz pakowac kase zedu 300 400 zl zwłaszcza ze nie wiem jeszcze jaki bedzie nastepny telep

 

Faktycznie o ile da sie zerkac przez 20mm to reszta jest syfiasta strasznie

 

Nie powiem nigdy ze montaz jest jakis specjalnie dobry ale w sprzyjajacych warunkach ( bez wichury ) nie drgnie nawet a przy K4mm pomijajac syfiasty obraz na przykladzie marsa daje sie bardzo znosnie prowadzic tak wiec powiekszenie chyba moze byc i nawet wieksze od tych proponowanych na PL7mm

 

Bryłek nie nosze tak wiec krotkie ER nie przeszkodzi ( Tego 4mm K wciskam sobie dosyć głęboko w oko tak wiec gorzej chyba być nie może)

 

 

Obniżamy wymagania, jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego - Nie musi mieć szerokiego pola, zapominamy o wpółpracy z lustrem

Skupiamy się na okularze do planet i jesli to wogole ma sens to na okularze na M - ki

 

Jeśli faktycznie istotne roznice zaczynaja sie przy krótkich ogniskowych to powiedzmy ze mam 200 pln (moze za te cene jest juz jakis "niezwykły" PL) na okular do obserwacji planet i lysego, taki który chetnie ktoś przytuli jesli trzeba bedzie sie go pozbyc, i tyle samo na okular na DSy

 

Jeśli chodzi o wyczernienie tła dla zwiekszenia kontrastu w obserwacjach emek to rozumiem ze nie ma takiej mozliwosci (na filtr powiedzmy mam 150 + - 20 )

Edytowane przez materatz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech wreszcie, ktoś , a najlepiej kilku doświadczonych userów weźmie i porówna tego

Uwa z innymi szkłami o takich samych ogniskowych, skończą się te przepychanki i prostowanie po raz kolejny tych samych stwierdzeń

- temat tego nieszczęsnego okularu zaczyna być na forach astro jak wrzód na dupie

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może teraz wyszły jakiej wadliwe egzemplarze tych UWA ? Bo chyba McArti, Wiechu, czy Polaris mieli gorsze egzemplarze niż ten który mam ja, Ignisdei czy Dobsonme. Stąd rozbieżność opinii. Innego wytłumaczenia nie widzę. Zresztą u mnie żadnych krążków dyfrakcyjnych na obrzeżu nie widziałem, specjalne jeszcze przedwczoraj sprawdzałem na balkonie.

A ciemną plamę na Marsie widziałem tym właśnie UWA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra chyba faktycznie, co jest zwyczajem tego forum zjechalismy z tematu :szczerbaty:

No raczej zgodze sie z toba, ze pod wzgledem dopasowania do tej tuby UW 15 nie jest najszczesliwszym rozwiazaniem. Byc moze egzemplarz, ktory posiadam jest jakos farciarsko zrobiony abo co. Wczesniej mial go Wiesiek i tez sobie chwalil obrazy. Jeszcze bardziej odchodzac od tematu powiem, ze masakruje on np. posiadanego przeze mnie SWA tej samej produkcji.

Dobra, dobra teraz w temacie.

Normalnie poleca sie ludziom jakies LVW czy inne szkielka ze sredniej polki co w tym wypadku wg mnie mija sie z celem.

Na cholere kupowac szklo warte wiecej niz cala tuba a ktore biorac pod uwage parametry sprzetu nie pokaze swoich mozliwosci.

Prawda jest taka, ze najlepiej nakupowac roznego szajsu i sobie samemu wyrobic opinie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, ze najlepiej nakupowac roznego szajsu i sobie samemu wyrobic opinie B)

 

 

No to konkret... :)

 

Coś z tych dwóch może... nie wiem nie znam sie...

Vixen Plossl 6 mm

Plössla "Antares" 6mm

Edytowane przez materatz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to konkret... :)

 

Coś z tych dwóch może... nie wiem nie znam sie...

Vixen Plossl 6 mm

Plössla "Antares" 6mm

 

Ja kupiłem sobie Vixena PL 6mm do 60/700 (F11) daje power 116x.

 

Bardzo dobry do moona, planetek jeszcze nie bardzo miałem okazję sprawdzic (ostatnio nie ma pogody) ale lookałem przez niego na marsa i obraz niestety mocno zaświetlony, przy saturnie tych zaświetleń nie ma ale słaby seeing tamtej nocy uniemozliwia mi napisanie czegoś więcej.

Okular strasznie niewygodny LER4mm, ale jakoś da sie wytrzymac (w szczegulności jak sie nie ma kasy na nic innego :rolleyes: ).

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech wreszcie, ktoś , a najlepiej kilku doświadczonych userów weźmie i porówna tego

Uwa z innymi szkłami o takich samych ogniskowych

 

To już kolejna taka propozycja na obydwu forach.

Niestety, jakoś nikt się nie pali do porównań, wiedząc, że Polaris z Poznania ma obecnie LVW13 i UWA15 i jest otwarty na spotkanie, a ideałem byłoby gdyby zgłosił się ktoś z chińskim Plosslem 15mm.

 

Jest ktoś chętny? Nawet bez Plossla?

Najłatwiej monitować, trudniej ruszyć d*pę.

 

Może jestem przewrażliwiony na wady tańszych okularów? Może przewaga LVW wyolbrzymiła wady UWA?

Może, może, może...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam użytkownika Skyluza:D

 

Mam identyczny sprzęt i okular jak w podpisie oraz standardowe K20mm i K4mm i stwierdzam że ten K4mm faktycznie ma ~6,2mm gdyż daje minimalnie mniejsze powiększenie niż UW 6mm od Synty.

Sądzę że chodzi o czysty marketing żeby na pudełku w hipermarkecie mogli napisać zoom 175x bo przecież sprzęt obok jeszcze tańszy od tego Bressera ma 375x więc nie mogliby napisać "żałośnie" słabego 110x...

 

Tak żebyś wiedział że nie masz powiększenia 175 tylko około 110:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już kolejna taka propozycja na obydwu forach.

Niestety, jakoś nikt się nie pali do porównań, wiedząc, że Polaris z Poznania ma obecnie LVW13 i UWA15 i jest otwarty na spotkanie, a ideałem byłoby gdyby zgłosił się ktoś z chińskim Plosslem 15mm.

 

Jest ktoś chętny? Nawet bez Plossla?

Najłatwiej monitować, trudniej ruszyć d*pę.

 

Może jestem przewrażliwiony na wady tańszych okularów? Może przewaga LVW wyolbrzymiła wady UWA?

Może, może, może...

 

Pozdrawiam.

 

Jest was sporo w Poznaniu i okolicach. Najlepiej porównaj swój UWA z UWA Ignisdei. I będzie wszystko jasne. Ja mieszkam niestety za daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie cos http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=112 będzie odpowiednie, lub http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=252906157 może w za te kase znajdzie sie cos lepszego ... nadal czekam na propozycje

Edytowane przez materatz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie cos http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=112 będzie odpowiednie, lub http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=252906157 może w za te kase znajdzie sie cos lepszego ... nadal czekam na propozycje

 

Tego LE to sobie podaruj. A na temat UWA to wlasnie tutaj tak ostro dyskutowalismy.

Zasadniczo to zakup dosc kontrowersyjny.

Za te cene na forum znajdziesz w dziale odpowiednim okularki lepsze jakosciowo, np. Plossle Vixena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mógłbym coś poradzić - to jeżeli chcesz faktycznie przetestować czy trochę lepszy okular da Ci więcej satysfakcji, to może nie wydawaj od razu 100zł tylko śledź forumową giełdę na której można często kupić Plossle niemalże za pół ceny - nie wydasz za dużo kasy i nie będzie niemiłego zaskoczenia.

Nadwyżkę odkładaj na nowy teleskop, jak radzili ci poprzednicy.

Moim zdaniem wynalazki typu UWA czy LE raczej sobie na razie podaruj. Niektórym widocznie trafiły się przyzwoite - a jak trafi ci się jakiś szajs będzie tylko niemiły zawód i 100-200 zł "w plecy".

Reasumując - na Twoim miejscu jak radził ci Hans - dłuższe okulary zostaw w spokoju bo kupując Plossla za 100zł nie odczujesz jakiegoś rewelacyjnego skoku jakościowego.

A krótki okular z zestawu zastąp jakimś używanym Plosslem za ok. 60zł są do kupienia często na giełdzie.

Tylko chodzi tu o ogniskowe ok. 6-7-8mm, które dadzą ci sensowne max powiększenie dla Skyluxa.

 

Pozdrawiam,

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.