Skocz do zawartości

POMOCY! obserwacja pogody praprzodków- pisać co kto wie...


Gosia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych użytkowników,

piszę pracę magisterską o przysłowiach meteorologicznych (ściślej tych, dotyczących okresu zimowego). Jest to praca przede wszystkim literacka (studiuję filologię polską), ale nie sposób nie odnieść się w niej do zagadnień naukowych dotyczących pogody... i tu mam problem, gdyż ta dziedzina nauki jest mi zupełnie obca. A w jaki sposób analizować przysłowia, bez komentowania, na ile były to prognostyki trafne? Ile prawdy (ponoć jakieś ziarnko jest) w prognostykach długoterminowych typu np.: Suchy grudzień-sucha wiosna i suche lato; Czwarty grudzień jaki cały grudzień taki, piąty grudzień stycznia czyni znaki, szósty grudzień luty przepowiada, siódmy grudzień ; nam o marcu gada; Ile w marcu deszczu, tyle w maju śniegu; Itd...

Zwracam się z prośbą do znawców i fascynatów meteorologii i astronomii o wskazanie mi jakichkolwiek źródeł, jakiejś literatury dla laików, gdzie znajdę wyjaśnienia różnych zjawisk atmosferycznych, Pozycję, w której znalazłabym odpowiedź na pytanie, na ile obserwacje pogody, które prowadzili nasi prapraprzodkowie, sprawdzają się dzisiaj.Jak dotąd wycieczki po bibliotekach okazały się bezowocne ,a ja z każdym dniem tracę wenę i zapał do pisania...

z gory dziekuje za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

piszę pracę magisterską o przysłowiach meteorologicznych

... i tu mam problem, gdyż ta dziedzina nauki jest mi zupełnie obca. ...

jakoś zawsze myślałem, ze pracę magisterską pisze się z dziedziny, którą choć trochę się poznało..

 

 

...

z gory dziekuje za pomoc!

o! i to jest dobry kierunek :)

 

góry i górale - oni to na pogodzie się znają, ze hej!

a i przysłowiami sypią, jak z rękawa

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu coś znalazłem i są też wymienione źródła. Ale zdaje się, że jest tam o tym, na czym się znasz, a nie o meteorologii:

http://www.atmosphere.mpg.de/enid/3__Ludow...minowe_473.html

 

Tu masz jeszcze informację o tym, że ktoś na UMCS zajmował się badaniem sprawdzalności prognoz ludowych (chyba góralskich):

http://www.temi.pl/archiwum/2004/2004-12-0...blicystyka2.php

 

Tu jeszcze krótka notatka o badaniach prowadzonych na UMCS:

http://www.rmf.fm/fakty/?id=53699

 

Może uda Ci się dotrzeć do tych prac magisterskich? Ale z tego co widzę wyszło im, że się ludowe mądrości nie sprawdzają.

 

Pozdrawiam

Piotr

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Będzie wietrzny oktober,powiedział bober..

 

Ps.

Kurcze ,przepraszam.

Słyszałem taki przekaz od moje dziadka, który zaczynał notować i zaznaczać w kalendarzu na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem pogodę. Każdy dzień to jeden miesiąc, dzielił dzień na trzy części, co przekładało się na miesiąc. Dziadek umarł a ja nie byłem na tyle wtedy zainteresowany przekazem tradycji ludowych żeby wypytać o szczegóły. Ale jeśli coś masz ciekawego to proszę dawaj.

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.