Skocz do zawartości

Synta 10" - wreszcie w moich łapkach ;)


KILLER

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wczoraj odebrałem mój pierwszy teleskop, a dziś popatrzyłem po raz pierwszy na księżyc przez okular 10mm (ten z zestawu). Wrażenia?... ekstra. Niestety na obserwacje miałem tylko kilka minut a to za sprawa pogody. Nawet nie zdążyłem wystawić Synty na dwór, więc zmuszony byłem do zerknięcia na księżyc z pokoju i to w dodatku przez szybę oraz nie wychłodzonym lustrem. Ale i tak byłem zadowolony z tego co zobaczyłem :P Teraz czekam na lepsze warunki atmosferyczne, a w nie dalekiej przyszłości dokupię lepsze okularki, oraz Barlowa 2x. Zastanawiam sie również nad zakupem tej nasadki:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4379e1735e93bd9

 

Ogólnie rzecz biorąc jestem bardzo zadowolony z zakupu :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluje zakupu 10" - to już całkiem sporo pod blachą :D

pod dobrym niebem pokaze pazurki :szczerbaty:

 

ps: ta nasadka też mnie kusi od jakiegoś czasu - planuje ją "obmacać" podczas pokazu Delty w Osinach Nowych.

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem jak to określić, ale mogę obserwować zaraz po zachodzie słońca aż do samego rana. Praktycznie nie ma żadnych przeszkód jeśli chodzi o porę nocy. A jeśli chodzi o zasięg wizualny to po sam horyzont mam widok na południowy zachód, a reszta stron jest lekko ograniczona przez drzewa, ale to na prawdę nie wiele. Np Drogę Mleczną widzę idealnie. Sorry że to opisałem w tak amatorski sposób ale dopiero zaczynam stawiać pierwsze kroczki w Astro. Jak możesz to napisz dokładnie o jaki zasięg chodzi to postaram się lepiej go opisać :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to napisz dokładnie o jaki zasięg chodzi to postaram się lepiej go opisać :Boink:

 

Zasięg gwiazdowy, czyli jasność najsłabszych gwiazd widocznych gołym okiem. Można go w przybliżeniu ocenić np. poprzez policzenie gwiazd widocznych wewnątrz kwadratu Pegaza i skorzystanie z tabelki podpisanej jako "Liczba gwiazd widocznych gołym okiem wewnątrz Kwadratu Pegaza w zależności od zasięgu" z tej strony:

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=19

Edytowane przez Tomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje to obliczyć, jak tylko pogoda sie poprawi i chmury znikną. Kilka dni temu miałem znakomite warunki bo było zimno i powietrze było bardzo przejrzyste. Wtedy nie było by problemu z obliczeniem zasięgu. No nic... muszę czekać na mroźną i bezchmurną noc. A jeszcze pytanko, mianowicie o jakiej godzinie przeprowadzić ten pomiar ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje to obliczyć, jak tylko pogoda sie poprawi i chmury znikną. Kilka dni temu miałem znakomite warunki bo było zimno i powietrze było bardzo przejrzyste. Wtedy nie było by problemu z obliczeniem zasięgu. No nic... muszę czekać na mroźną i bezchmurną noc. A jeszcze pytanko, mianowicie o jakiej godzinie przeprowadzić ten pomiar ?

 

O tej porze roku mniej więcej od 20:00 do 5:00 (19:00-4:00 czasu zimowego) mamy noc astronomiczną i w tym czasie dokonaj oceny. Jedyne co musisz zrobić to odnaleźć na niebie kwadrat Pegaza i policzyć gwiazdy widoczne gołym okiem wewnątrz niego. Jeżeli będzie to kilkanaście gwiazd, to zasięg wyniesie około 6 mag - bardzo dobry wynik. Przy 4 widocznych gwiazdach 5 mag (przeciętny), zaś przy 7 - 5,5 mag (dobry). Pamiętaj o przynajmniej kilkunastominutowej adaptacji wzroku do ciemności przed oceną zasięgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego Barlowa polecacie? Czytałem opinie o Barlowie Soligor 2x 2" że jest bardzo dobry za ta cenę. Nie długo będę chciał sobie takie cacko sprawić :banan:

 

A i jeszcze takie pytanko. Czy ktoś miał w rekach takie coś ? Pytam bo w DO teraz się ta soczewka pojawiła i jest jako NOWOŚĆ. Interesuję się tym bo przydała by mi się do obserwacji dziennej.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...0c11ed404f387fe

Edytowane przez KILLER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego Barlowa polecacie? Czytałem opinie o Barlowie Soligor 2x 2" że jest bardzo dobry za ta cenę. Nie długo będę chciał sobie takie cacko sprawić :banan:

Też czytałem, że za te pieniądze jest ok i nawet się nad nim zastanawiałem...

Zanim zakupisz tego soligora, proponuję dokładnie dowiedzieć się w sklepie, co do niego dodają...

O ile na starszych zdjęciach i w starszych testach jasno widać, że posiadał on przejściówkę 2" - 1,25", o tyle na wszystkich fotkach, jakie obecnie udało mi się obejrzeć na stronach różnych sklepów, w/w przejściówki nie widać i w opisach widnieje informacja, że przeznaczony jest on dla okularów 2"... do tego nawet nadruk wygląda inaczej niż wcześniej...

Być może te fotki i opisy nic nie znaczą i robię z igły widły... masz jednak jak widzę wyłącznie okulary 1,25" więc głupio, żeby Ci wpadły do środka ;)

 

Ja w każdym bądź razie stwierdziłem, że 2" mi nie potrzebne i jeśli już, to zdecyduję się na Celestron Ultima Barlow 2x APO http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...9875532e3f8c132 - również polecany...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tej soczewce prostującej obraz która pojawiła się w DO ?? Pytałem wcześniej ale nikt mi nie odpowiedział.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...0c11ed404f387fe

 

Jeżeli chodzi o Barlowa to raczej kupie tego Soligora. Praktycznie wszyscy sobie go chwalą więc musi być naprawdę dobry za tą cenę.

Edytowane przez KILLER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tej soczewce prostującej obraz która pojawiła się w DO ??

 

nie wiem jak inni ale ja osobiście by sobie odpuścił jakąkolwiek soczewkę prostującą.

Podczas normalnych obserwacji nie jest ona potrzebna a zawsze to więcej szkła po drodze.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tej soczewce prostującej obraz która pojawiła się w DO ?? Pytałem wcześniej ale nikt mi nie odpowiedział.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...0c11ed404f387fe

 

Jeżeli chodzi o Barlowa to raczej kupie tego Soligora. Praktycznie wszyscy sobie go chwalą więc musi być naprawdę dobry za tą cenę.

j/w - do obserwacji astro to coś jest zupełnie zbędne...

 

Soligor jest OK i nie miałem zamiaru wybijać Ci go z głowy... Masz jednak oba okulary 1,25" więc jeżeli do barlowa nie dołączą przejściówki, to nie będziesz w stanie w ogóle go z tymi okularami używać - nie ten rozmiar !!!

Dlatego napisałem, żeby się upewnić...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem wcześniej że tą soczewkę potrzebuję tylko i wyłącznie do obserwacji ziemskiej (dokładnie samolotów). Do astro to doskonale wiem że nie ma po co zakładać dodatkowego "szkła. Ta soczewka ma mi posłużyć tylko do odwrócenia obrazu w dzień i nic po za tym. I tak w większości korzystania teleskopu w dzień będę fotografował samoloty EOS'em więc "odwracacz nie będzie mi potrzebny bo jak wiadomo obraz w wizjerze EOS'a będzie juz "prosty. Chciałem uzyskać tylko informacje jakby sie taka soczewka sprawowała w samej obserwacji. Sądząc po rozmiarze tego elementu to może powodować różne zniekształcenia obrazu typu aberacja... Ciekaw jestem czy ktoś już używał takiego elementu w teleskopach w systemie Newtona ?

Edytowane przez KILLER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego typu soczewki dodawane są często do tanich newtonów (tzw. erecting eyepiece). Ja miałem takie coś w zestawie Optisana. Krotność 1.5x, okrutna degradacja obrazu. Ważne jest też w jakim położeniu jest wyciąg newtona wraz z tubą w obejmach - jak nie jest równolegle do gleby to obraz nie jest równo nogami do dołu ;)

 

Jednak jeżeli ta soczewka to Vixen i kosztuje 215 zł, to prawdopodobnie może być to całkiem przyzwoity sprzęt :)

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro stawiasz pierwsze kroki w astro to ja Ci coś powiem szczególnie cennego:

Obserwuj Księżyc w swoim 10" jak jest w fazie 50% wtedy zobaczysz co znaczy piękny i dobrze stonowany widok, w pełni raczej unikaj obserwacji bo promienie słoneczne świecą prosto w czoło Księżyca i mało widać cieni, poza tym obraz jest za jasny.. Obserwacje prowadź jak najdalej od zabudowań i chłodź długo telep bardzo długo 2-3 godziny, w takich warunkach zakosztujesz pięknych widoków, przed obserwacjami księżyca warto mieć wiedzę w zakresie znajomości kraterów i jakie one są głębokie itp...

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.