Skocz do zawartości

Dwie galaktyki


Ares

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wiem że pora nieodpowiednia i przydałoby się wrzucić tu 17P/Holmesa, niestety z uwagi na pracę kometę widziałem tylko przez lornetkę, a dziś się pochmurzyło i z rysowania nici.

 

Ale w połowie października było kilka świetnych nocy, które wykorzystałem na szukanie galaktyk, z których dwie naszkicowałem...

 

NGC 185 w Kasjopei - karłowata galaktyka eliptyczna, satelita M31, tuż obok niej jest NGC 147, która jest jednak dużo słabsza i w 8" widziałem ją tylko zerkaniem.

 

ngc185final01way2.jpg

 

Centralne pojaśnienie widoczne bez problemu, samo centrum galaktyki i jaśniejsze "halo" wokół widoczne zerkaniem. Centralne przejaśnienie widziałem (i narysowałem) asymetrycznie w stosunku do jaśniejszego "halo"... gdyby ktoś miał linka lub posiadał jakieś zdjęcie NGC 185 w nieco szerszym polu, żebym mógł choć częściowo zweryfikować swoją obserwację, to byłbym wdzięczny :rolleyes:

 

NGC 404 czyli Duch Miracha. Jak dla mnie rewelacyjny widok: żółto-pomarańczowy jasny Mirach a obok okrągła galaktyczka z delikatnym pojaśnieniem w centrum - po prostu hipnotyzuje. Niestety mimo najszczerszych chęci szkic nie oddaje wiernie obrazu w okularze...

 

ngc404final01wwp8.jpg

 

Takie przejaśnienie w dolnej części obu rysunków wynika z nierównomiernego oświetlenia podczas fotografowania kartek ze szkicami (nie mam skanera), którego nie udało mi się zniwelować bardziej, ponieważ zaczynały znikać wtedy galaktyki.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Szkicujcie kometę Holmesa, jest to obiekt z którego szkicownik może chyba wyciągnąć więcej niż astrofotograf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mimosród jadra to wina zbyt małego lustra które pokazało słabe gwiazdy w poblizu centrum galaktyki jako pojasnienie(jadro).Oddałeś rzeczywisty widok tak jak zawsze chciałem to zrobic ( wtedy nie było komputerów)POEZJA

 

POZDRAWIAM Erik!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.