Skocz do zawartości

Skylux i Cannon 710 IS


adam_s

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Poszukałem trochę w sieci ale w końcu zgłupiałem więc pytam tu.

Mam skyluxa, i aparat kompakt Cannon 710 IS, chciałbym spróbować zrobić tym zestawem jakieś proste zdjęcia. Jestem początkujący więc wiele mi do szczęścia nie trzeba :szczerbaty:

 

Proszę o radę, jak przymocować ten aparat do skyluxa.

Czy to podłącza się wg schematu Teleskop - > okular - > jakaś złączka ->aparat? Czy bez okularu od razu do wyciągu? Jakich złączek uzyć i gdzie to kupić ? Proszę o radę bo jestem kompletnie zielony na ten moment.

 

PS.

To mój pierwszy post tutaj, więc nie jechać od razu za ostro :szczerbaty:

Pozdrowienia! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj na forum

 

teleskop i kompakta musisz połączyć do tzw. projekcji okularowej, czyli teleskop z okularem i dopiero aparat,

do połączenia tego w całość możesz użyć czegoś takiego: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=558

albo trochę tańszego: http://market.astrozakupy.pl/product_info....products_id=355

tylko obawiam się, że skylux jest po prostu za mikry żeby utrzymać taki zestaw, albo może być problem z wyważeniem,

ile ten aparat waży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak,

ważne jest żeby starać się zachować cały układ w osi optycznej,

natomiast obiektyw do okularu przykładasz najbliżej jak to jest możliwe, bo wtedy masz mniejsze winietowanie

najpierw może po prostu spróbuj zrobić zdjęcie z ręki i zxobacz jak to wychodzi

a potem powieś aparat na końcu wyciągu, nawet na pasku i popatrz jak to się stabilnie zachowuje, czy nie przewraca się, czy da się wyważyć tubus itp i dopiero jak jedno i drugie spełni twoje oczekiwania to kup taką złączkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz użyć każdego wynalazku który połączy aparat z teleskopem

niewiem jak w dzisiejszych aparatach kompaktowych ale parę lat temu większość miała dodatkowy gwint w obudowie na złączkę filtrową, można było kupić taką tulejkę, która stanowiła bazę dla reszty złączek umożliwiających połączenie aparatu z teleskopem,

tylko jest jedno małe ale, takie tulejki mogą nie pasować do wszystkich okularów, zwłaszcza tych, z większą obudową, natomiast podstawka przykręcana do stopki umozliwia większe pole manewru, jest bardziej uniwersalna mimo, że nie tak sztywna, jak jakiś zestaw tulejek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze swoje trzy grosze. Otóż Skylux słynie z giętkiego wyciągu i po powieszeniu nawet lekkiego aparatu będziesz miał problem z zachowaniem osiowości układu. Po prostu rurka wyciągu nie będzie się trzymała osi. Dodatkowo będziesz miał dylemat, czy aparat umieścić na okularze wsadzonym do kątówki (nie muszę dodawać jakie kolosalne wady wnosi ta licha firmowa kątówa), czy okular umieścić bezpośrednio w rurce wyciągu i do niego aparat. Oczywiście to ostatnie rozwiązanie, z punktu widzenia jakości obrazu, jest słuszniejsze. Ale w Skyluxie, żeby złapać ostrość trzeba wtedy dosyć daleko wysunąć wyciąg. No i ramię siły odkształcającej rurkę wyciągu jest dużo większe i masz duże problemy z zachowaniem osiowości.

Ja praktycznie do Skyluxa aparatu nie dokręcam. Właśnie z powyżej opisanych powodów.

PS. Oczywiście adapter do projekcji okularowej (na przykład taki Bresser) waży co najmniej tyle co sam aparat, o ile nie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo będziesz miał dylemat, czy aparat umieścić na okularze wsadzonym do kątówki (nie muszę dodawać jakie kolosalne wady wnosi ta licha firmowa kątówa), czy okular umieścić bezpośrednio w rurce wyciągu i do niego aparat. Oczywiście to ostatnie rozwiązanie, z punktu widzenia jakości obrazu, jest słuszniejsze.

 

 

No to mnie nie pocieszyłeś ;) trudno.. mam jeszcze Syntę 8"(na dobsonie <_< ) - może tam dało by się coś pokombinować ;) ? Oczywiście chodzi o max 15 sekund naświetlania lub krócej.

 

Jeśli chodzi o skyluxa i canona 710 to jego obiektyw jest większy niż otwór rurki wyciągu i włożyć się go tam nie da (jest gruby jak cała rurka) więc chyba tylko przystawienie wchodzi w grę. Ta firmowa kątówka już w ogóle odpada :(

 

parę lat temu większość miała dodatkowy gwint w obudowie na złączkę filtrową, można było kupić taką tulejkę, która stanowiła bazę dla reszty złączek umożliwiających połączenie aparatu z teleskopem,

 

Niestety nie ma tam gwintu, z tego co widzę :( to jest ten aparat:

http://www.dcresource.com/reviews/canon/po...ot_a710-review/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompakt to tylko do planet, Księżyca i Słońca i tam bardzo długie czasy nie są potrzebne. Zresztą z reguły i tak po prostu kręci się aviki i potem to stackuje, żeby wydobyć więcej detalu. Też mam zamiar niedługo zakupić sobie taki adapter do swojego Maka i się trochę pobawić tym bardziej, że mój Canon S3 IS kręci całkiem fajne filmiki więc może do czegoś sie to nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe od czego jest ten guzik z prawej dolnej strony obiektywu, którego zapewne opisu niema w dogłębnie przeczytanej przez ciebie instrukcji obsługi.

 

Ten, tego :szczerbaty: Wygląda mi to na zwolnienie blokady tego pierścienia, który zakrywa gwint (albo inny bagnet) na zewnątrz obiektywu. Do tego przynajmniej służy identyczny guzik w moim A630. A więc tędy być może wiedzie Twoja Adamie droga do sztywnego umocowania aparatu do wyciągu. Fakt, że te firmowe adaptery, przejściówki są dosyć drogie. Ze stówkę pewnie co najmniej, za kawałek nagwintowanej rurki. Ale jak już masz go Adamie na wierzchu to możesz kombinować. Najprościej oczywiście z takim adapterem uniwersalnym Bressera czy innego producenta. Ale one niestety trochę ważą i do tego trzeba liczyć się z winietą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe od czego jest ten guzik z prawej dolnej strony obiektywu, którego zapewne opisu niema w dogłębnie przeczytanej przez ciebie instrukcji obsługi.

 

 

...no kurcze nie wiem co powiedzieć... :szczerbaty: dzięki :Salut:

 

 

Czyli powoli klaruje się droga do umocowania aparatu ;) Gwint w aparatach to format M42, tak? (zielony jestem )

 

A co powiecie na "podłączenie" kompakta do Synty? - ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na astromaniaku właśnie była dyskusja na ten sam temat i Janusz_P zaoferował się, że robi takie złączki dedykowane pod konkretną średnicę filtra tulei kompaktu. Wygląda na to, że takie rozwiazanie jest stabilniejsze niż plastikowe mocowania. Cenowo wychodzi bardzo podobnie, bo tuleja do np. S3 IS to ok 60 zł na allegro i tuleja drugie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na "podłączenie" kompakta do Synty? - ma to sens?

bez sensu. zrobisz raz zooma aparatem przywalisz obiektywem w zamontowany na sztywno okular i bedzie problem. pozatym nie bedziesz miał żadnej regulacji ER itd. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem taką przystawkę. Zajęło mi to 2 godz. i nawet się nie spociłem :szczerbaty:

Tego samego dnia robiłem tym zestawem zdjęcia komety w projekcji okularowej, używając okularu K12

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=261871

 

Opis przystawki:

DSCI0904.jpg

W osi X reguluje się odległość obiektywu od okularu i ten ruch blokuje sie śrubą 4, oraz oś Z też blokuję się

tą samą śrubą. W tej osi ustala sie płaszczyznę / osiowość układu.

W osi Y przesuwa się się aparat po szynie, aby ustawić go na przeciw okularu i blokuje się śrubą calową 2

Cały układ jest przymocowany do wyciągu takimi kleszczami z drewna i skręcone śrubą 1.

Śrubą 3 blokuje ruch po ustawieniu osiowości całej optyki i więcej się do niej nie wraca w czasie obserwacji.

 

DSCI0903.jpg DSCI0906.jpg

 

Szerokość kleszczy to 5cm i o tyle wyciąg staje się krótszy, aluminowe zmocnienia zapewniają lepszą sztywność

i dają pewność że śruby nie zniszczą skrzyneczki. Otwór na montaż jest o 3mm większy niż wynosi średnica wyciągu

dodatkowo jest powleczony silikonem aby przy niewielkim skręceniu śruby 1 nie obracał się w czasie focenia.

Szyna na której jest umocowany aparat pochodzi z ręcznej pilarki tarczowej i świetnie nadaje się tutaj.

 

Obraz_023.jpg Obraz_026.jpg

 

Tu widać budowę kleszczy te nacięcie w obie strony z jednej strony na wylot ma za zadanie uelastycznić drewno,

a ten kanalik jest po to bo wyciąg ma taką listwę zębatą, wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.