Skocz do zawartości

Kometa 46P/Wirtanen


Piotrek Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś udało mi sie dostrzec kolejną kometę okresową, obserwowaną przeze mnie podczas poprzedniego powrotu w 2002 roku. Warto się jej przyjrzeć, na początku przyszłego roku powinna ona być bez problemu widoczna w małych teleskopach i dużych lornetkach.

 

Została ona odkryta w 1948 roku, jednak była wtedy słaba. Jej okres obiegu wynosił niecałe 7 lat, a odległość peryhelium była nieznacznie większa od 1.6 AU. W 1972 i 1984 roku kometa zbliżyła się do Jowisza, w wyniku czego okres obiegu komety zmniejszył się do 5.5 roku, a odległość peryhelium do 1.08 AU. Obecnie obie te wartości są jeszcze nieznacznie mniejsze (5.44 roku i 1.06 AU) - dzięki zmniejszeniu się odległości peryhelium kometa osiąga znacznie większe jasności - podczas poprzedniego powrotu w 2002 roku pomimo dość dużej odległości od Ziemi osiągnęła jasność 10 mag (później w wyniku wybuchu pojaśniała na kilka dni z 11 mag do 8.5 mag).

 

W tym momencie jest jeszcze dość słaba - jej jasność oceniłem dziś na 12.5 mag, ale powinna powoli jaśnieć. W tym momencie znajduje się w Rybie Południowej i nawet na południu Polski nie wznosi się na wysokość większą niż 11 stopni. Jednak w następnych tygodniach powinna jaśnieć świecąc każdego wieczora nieco wyżej. Na początku grudnia będzie przechodzić 2 stopnie od mgławicy planetarnej NGC 7293 (Helix). Powinna mieć już wtedy jasność rzędu 11 mag, a jej wysokość będzie wieczorem nieco większa od 15 stopni. Pod koniec grudnia jej jasność powinna już wynosić około 10 mag, a na początku lutego przechodząc przez peryhelium będzie świecić dość wysoko (~40 stopni nad horyzontem) w Rybach jako obiekt o jasności około 9 mag. Później jej jasność powinna spadać, ale dość powoli i pod koniec marca będąc w Woźnicy powinna ciągle mieć jasność około 11 mag. Z zasięgu niedużych teleskopów powinna zniknąć pod koniec kwietnia, kiedy będzie znajdować się w Bliźniętach kilka stopni od Kastora.

 

Jako ciekawostkę warto dodać, że w 2018 roku kometa zbliży się do Ziemi na zaledwie 0.08 AU i powinna być wtedy widoczna gołym okiem jako obiekt o jasności około 4 mag.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kometa jaśnieje zgodnie z przewidywaniami i najnowsze obserwacje mówią już o jasności rzędu 10.5-11.0 mag. Kometa aktualnie wznosi się wieczorem na około 15 stopni, więc przy obecnej jasności nie powinna już stanowić większego problemu dla posiadaczy 20 cm teleskopów...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa jaśnieje zgodnie z przewidywaniami i najnowsze obserwacje mówią już o jasności rzędu 10.5-11.0 mag. Kometa aktualnie wznosi się wieczorem na około 15 stopni, więc przy obecnej jasności nie powinna już stanowić większego problemu dla posiadaczy 20 cm teleskopów...

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

Wczoraj miałem sesje foto w temacie komet - szkoda że sobie nie spisałem jej położenia może udało by się coś uwiecznić i pokazać. Spokojnie łapie Tuttle więc i ta pomimo niskiego położenia byłaby do "wyłapania" przy czystym horyzoncie. Dzięki za aktualne informacje Piotrku bo człowiek nie zawsze jest na bieżąco z tym co na niebie widoczne :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kometa ładnie jaśnieje, ale jest bardzo mocno rozmyta. Widziałem ją przedwczoraj w moim 20 cm teleskopie i oceniłem jej jasność na 10.4 mag przy średnicy głowy około 3'. Niebo było jednak trochę zadymione w okolicy komety i była ona z tego powodu widoczna słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.