Skocz do zawartości

Czym nas zaskoczą Leonidy 2007 ?


ZLOKA

Rekomendowane odpowiedzi

Wielkimi krokami zbliża się maksimum Leonidów 2007 poniżej podaję momenty prognozowanych maksimów. Wskazówki dla obserwatorów podaję na stroniach Pracowni Komet i Meteorów - obserwacje wizualne.

 

1. 17/18 listopada-23:03 UT

szerokosc 40 minut, materiał z 1932 roku, ZHR~30 - P. Jenniskens

 

2. 17/18 listopada-23:04 UT

5 godzin, materiał z 1932 roku, ZHR~60 - M. Maslov

 

3. 17/18 listopada-02:50 UT

zwykłe maksimum ZHR~40-50

 

Widać wyraźnie że tradycyjne maksimum może się pokryć lub mieć miejsce zaraz po spodziwanych maksimach zapowiedzianych przez Jenniskensa i Maslova na kilkadziesiąt minut wcześniej. Noc 17/18 listopada zapowiada się niezwykle interesująca. Trzymajcie kciuki za pogodę!

 

Kamil Złoczewski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu qrna w weekend, kiedy będę w szkole !!!!!!!! :angry: czy to jakieś fatum czy co ???

 

Nareszcie qrna w weekend, gdy większość ludzi może zarwać nockę bo w niedziele nie idzie do pracy/szkoły. :P

 

23:03UT przekłada się na wysokość radiantu LEO nad horyzontem na zaledwie 15 st. Tak więc przy optymistycznym ZHR 60 spodziewać się należy około 15 meteorów na godzinę.

 

Co innego 2:50UT. Radiant będzie na 50 st nad horyzontem i przy zwykłej aktywności LEO w max na poziomie ZHR 30-50 zobaczymy jakieś 25-40 zjawisk na godzinę.

 

Zwracam na to uwagę bo mógłby ktoś pomyśleć, że przewidywania okazały się nietrafione widząc koło północy UT zaledwie kilkanaście zjawisk. Trzeba być czujnym bo maksimum w okolicach 23:50UT może umknąć naszej uwadze ze względu na niskie położenie radiantu. Jednocześnie, przy małej ilości zjawisk wyznaczenie ZHR będzie obarczone dużym błędem. Bardzo ważna jest więc powszechna mobilizacja. Im więcej będzie obserwacji tym dokładniej uda się ustalić moment i poziom tego maksimum.

 

A na niepogodę są jeszcze obserwacje radiowe, które nawet są czulsze gdy radiant jest nisko. Tak czy inaczej zbadamy Leonidy. :)

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze że w Weekend... Pojadę na wieś i tam postaram sie zaliczyć parę Leonków... Błagajmy Pogodę o czyste niebo w tą noc! Zeszłoroczne Leonidy przyniosly mi na konto 18 zjawisk w ciągu godziny (jasne byly) jednak obserwowałem je z miasta, wokół rozświetlonego terenu, i uważam ten wynik za dobry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedniej nocy z podworka testowalem Celestrona 15x70 i statyw. Trafilo mi sie kilka ladnych zjawisk, przy czym dwa w polu widzenia lornetki :)

Niestety, chmurzy sie nad Kanalem coraz bardziej, w niedziele ma lac!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksimum Leonidów 2007 zapamiętam raczej z innego powodu niż meteory.

 

Stacje odpaliłem dopiero przed 22:00UT a przed zwykłym maksimum zalegała już taka mgła że na 10m nie było widać.

 

Kilka LEO z tej nocy:

 

221554.jpg

2007-11-17 22:15:54UT

 

223944.jpg

2007-11-17 22:39:44UT

 

002030.jpg

2007-11-18 00:20:30UT

 

012359.jpg

2007-11-18 01:23:59UT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksimum Leonidów 2007 zapamiętam raczej z innego powodu niż meteory.

 

Stacje odpaliłem dopiero przed 22:00UT a przed zwykłym maksimum zalegała już taka mgła że na 10m nie było widać.

 

Wreszcie Leonidy które widać. Fajnie.

O widze ze pracujesz na wiekszej rozdzielczosc.

 

Tymaczasem dzis również warto wyjsc na obserwacje bymbardziej

ze pogoda dzisiejszej nocy ma być o wiele lepsza.

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie Leonidy które widać. Krzyś ;)

 

Dokładnie wreszcie coś widać, a po za tym temat nie na temat,

gdzie te ZHR 40 albo 50 już nie wspomnę o 60 bo nie wypada.

Ja bynajmniej doliczyłem się na palcach jednej ręki na godzinę tego zaskoczenia,

może źle widzę ale sam Krzysiek Polakowski mi wzrok poprawi,

na pewno wyciągnie jakieś foty ze swojego apraciku, które nas zaskoczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23:03UT przekłada się na wysokość radiantu LEO nad horyzontem na zaledwie 15 st. Tak więc przy optymistycznym ZHR 60 spodziewać się należy około 15 meteorów na godzinę.

 

Co innego 2:50UT. Radiant będzie na 50 st nad horyzontem i przy zwykłej aktywności LEO w max na poziomie ZHR 30-50 zobaczymy jakieś 25-40 zjawisk na godzinę.

 

Zwracam na to uwagę bo mógłby ktoś pomyśleć, że przewidywania okazały się nietrafione widząc koło północy UT zaledwie kilkanaście zjawisk. Trzeba być czujnym bo maksimum w okolicach 23:50UT może umknąć naszej uwadze ze względu na niskie położenie radiantu. Jednocześnie, przy małej ilości zjawisk wyznaczenie ZHR będzie obarczone dużym błędem. Bardzo ważna jest więc powszechna mobilizacja. Im więcej będzie obserwacji tym dokładniej uda się ustalić moment i poziom tego maksimum.

 

Masz szczęście, że widziałeś tych pare jarecki :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wreszcie coś widać, a po za tym temat nie na temat,

gdzie te ZHR 40 albo 50 już nie wspomnę o 60 bo nie wypada.

Ja bynajmniej doliczyłem się na palcach jednej ręki na godzinę tego zaskoczenia,

może źle widzę ale sam Krzysiek Polakowski mi wzrok poprawi,

na pewno wyciągnie jakieś foty ze swojego apraciku, które nas zaskoczą.

 

Dobra Jarecki..bierz wzor, srednia wysokosc radiantu podczas tej godziny, widoczność graniczną i policz tego ZHR-a :) To może być ciekawe ;)..

 

Tu masz opis i wzór ;)

http://skytour.homestead.com/zhr.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś jeszcze chce złowić jakiegoś Leonida to polecam wyjść na obserwacje po 1:00UT. Niestety u mnie notorycznie z biegiem nocy gęstnieje mgła więc najciekawsze godziny są tracone.

 

Dzis to moze byc latwiej o alfa-Monocertydy niz Leonidy.

Moment maksimum z 1995 roku (wtedy EZHR ~ 420) wypada dzis w nocy o 3:15 UT.

 

Stacje PFN sa w gotowosci bojowej.

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis to moze byc latwiej o alfa-Monocertydy niz Leonidy.

Moment maksimum z 1995 roku (wtedy EZHR ~ 420) wypada dzis w nocy o 3:15 UT.

 

Stacje PFN sa w gotowosci bojowej.

 

Kamil

 

Tej nocy w Łodzi było średnio...

Dzisiaj siadam by zobaczyć czy coś tak się złapało czy tylko same chmury bo metrec mi sumarycznie 218 "zjawiska" za tę noc wyliczył.

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.