Skocz do zawartości

EQMOD


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba jako pierwsza osoba w Polsce zacząłem stosować to rozwiazane,dzięki któremu można sterować pracą montażu z pozycji laptopa.

Oczywiście jest wiele innych rozwiązań, ja jednak staram się poznać i zgłębić właśnie EQMODa :)

Co raz więcej osób zwraca się do mnie z prośba dotyczącą właśnie tego rozwiązania. Szczególnie przed zakupem (powinienem dostać chyba jakiś medal za reklamę sprzętu ;) )

 

Co zaś do samego rozwiązania to staram sie opisywać go tutaj

 

Czekam na uwagi dotyczące uzupełnienia mojego opisu.

Mam nadzieję, że przyda się to kilku osobom, które zainteresują się tym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem uruchomić EQMODa na HEQ5 z sterownikiem SynScan i niestety urządzenie nie nawiązuje komunikacji. Sama przejściówka działa bez zarzutu bo sprawdzałem ją na montażu EQ6 i wszystko jest ok. W związku z tym mam pytanie. Czy płytka która jest w montażu HEQ5 Syntrek jest inna od tej która jest zamontowana w wersji z SynScanem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem uruchomić EQMODa na HEQ5 z sterownikiem SynScan i niestety urządzenie nie nawiązuje komunikacji. Sama przejściówka działa bez zarzutu bo sprawdzałem ją na montażu EQ6 i wszystko jest ok. W związku z tym mam pytanie. Czy płytka która jest w montażu HEQ5 Syntrek jest inna od tej która jest zamontowana w wersji z SynScanem?

 

Nie, jest tam sama. Inny jest tylko pilot. Sprawdź czy podczas połączenia nie grzeje się układ scalony i stabilizator w samym pudełku EQMOD'a.

 

P.S. Interfejs wykonywałeś sam czy na zlecenie komuś (jeśli tak to komu?)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jest tam sama. Inny jest tylko pilot. Sprawdź czy podczas połączenia nie grzeje się układ scalony i stabilizator w samym pudełku EQMOD'a.

 

P.S. Interfejs wykonywałeś sam czy na zlecenie komuś (jeśli tak to komu?)?

 

Skoro jest ta sama to niemam pojęcia dlaczego nie działa. Układ wykonywałem sam bo jestem elektronikiem i nie mam z tymi sprawami żadnych problemów. Rozebrałem nawet montaż w celu sprawdzenia połączeń wewnątrz montażu, a konkretnie interesowało mnie gdzie we wtyczce znajdują się sygnały Tx i Rx. Wszystko jest ok a montaż jak milaczał tak milczy nadal.

Oczywiście mogę łączyć się z montażem poprzez pilota SynScana, ale chciałem to połączenie uprościć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem uruchomić EQMODa na HEQ5 z sterownikiem SynScan i niestety urządzenie nie nawiązuje komunikacji. Sama przejściówka działa bez zarzutu bo sprawdzałem ją na montażu EQ6 i wszystko jest ok. W związku z tym mam pytanie. Czy płytka która jest w montażu HEQ5 Syntrek jest inna od tej która jest zamontowana w wersji z SynScanem?

 

Pewnie to zrobiłeś, ale ........ czy wyłączyłeś parkowanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parkowanie niema tu nic do rzeczy bo niema komunikacji z montażem. Dopiero po nawiązaniu połączenia można wyłączyć parkowanie :D

No to dziwna sprawa w EQ6 jest połączenie , a w HEQ5 nie ma :blink:

 

ps. ale coś jest nie tak, bo ja pisze o SynTreku, a Ty coś o SynScanie. To Ty tam jeszcze pakujesz pilota ?!?!

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. ale coś jest nie tak, bo ja pisze o SynTreku, a Ty coś o SynScanie. To Ty tam jeszcze pakujesz pilota ?!?!

 

Źle mnie zrozumiałeś. Mam Heq5 z SynScanem czyli z pilotem goto, a chcę sterować montażem pomijając owego pilota. Jeżeli próbuje połączyć się z montażem za pomocą EQMODa to oczywiście nie podłączam pilota tylko samą przejściówkę EQMOD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. ale coś jest nie tak, bo ja pisze o SynTreku, a Ty coś o SynScanie. To Ty tam jeszcze pakujesz pilota ?!?!

Źle mnie zrozumiałeś. Mam Heq5 z SynScanem czyli z pilotem goto, a chcę sterować montażem pomijając owego pilota. Jeżeli próbuje połączyć się z montażem za pomocą EQMODa to oczywiście nie podłączam pilota tylko samą przejściówkę EQMOD.

Sprawdziłeś to grzanie sie elektroniki? Ja u siebie miałem to samo, z tym że montaż kilka razy załapał połączenie i działało wszystko. Wtedy elektronika się nie grzała. Natomiast większość prób podłączenia skończyła się na gorących układach - prawdopodobnie jest to wina wadliwej (taniej) kości w moim przypadku, ale to trzeba jeszcze potwierdzić testami (chyba że macie inne pomysły?). Jak narazie kość została wymieniona i czeka na dobrą pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie się układu nie występuje. Jeżeli to coś mówi to zastosowałem układ Sipex SP232a. Jest to układ w obudowie SMD (montaż powirzchniowy) i jest on stosowany w 90%sprzętów które posiadają komunikację na Rs-ie, więc niema mowy o jakimś tanim zamienniku, który mógłby robić jakieś zwody. Poza tym sprawdzałem oscyloskopem czy do montażu wysyłane są jakieś rozkazy i wszystko wygląda ok, więc problem leży raczej gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrom a jak podpinasz się do kompa? Bezpośrednio przez RS232 czy do USB przez przejściówke?

Jeśli do USB to może masz walniętą przejściówkę.

Rozmawiałem w piątek w sklepie komputerowym (gdy kupowałem przejściówke) że niektóre z nich nie chcą działać z niektórymi urządzeniami zewnętrznymi i nikt nie wie dlaczego.

Sprawdź może na innej i zobaczysz, zwłaszcza że piszesz że wygląda na to że Mod działa prawidłowo.

Z ciekawością będe śledził wątek bo od piątku mam HEQ-5 SynTrek a dziś wieczorem jade mierzyć PE (mam wreszcie ładną pogode :helo: )

Pozdrawiam! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak płytka SynScan.

Problem podobno masz z HEQ5 a z HEQ6 chodzi więc pytam jak zrobiłeś przejście na RJ45.

 

Chyba że masz na myśli takie połaczenie że kompa wpinasz w sterownik SynScan który jest podpiety pod elektronikę montażu czyli sterownik Syntrek.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak płytka SynScan.

Problem podobno masz z HEQ5 a z HEQ6 chodzi więc pytam jak zrobiłeś przejście na RJ45.

 

Chyba że masz na myśli takie połaczenie że kompa wpinasz w sterownik SynScan który jest podpiety pod elektronikę montażu czyli sterownik Syntrek.

No właśnie Astrom mylisz nazwy, zresztą nie tylko TY ;)

Jest płyta SynTrek w obu wersjach, która może współpracować min. z pilotem manualnym oraz pilotem SynScan oraz sterowaniem z pozycji komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi proszę do czego Wam potrzebna ta przejściówka DB9/RJ45 :blink:

 

Np. po to aby podłączyć interfejs EQMOD do HEQ5. Raczej wtyczki DB9 nie da się wcisnąć do gniazda RJ45 (które jest w tym montażu), chociaż nie próbowałem :szczerbaty:

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mów że masz to podłączone za pomocą RJ45 i że działa !

Schemat jest jak byk:

 

(...)

 

gdzie tu masz Rj45 ?

 

Proszę nie rób ludziom wody z mózgu, bo mogą sobie tylko zniszczyć sprzęt :Salut:

 

JaLe, widzę że masz niepełną wiedzę na temat tego interfejsu, a podobno jako pierwszy w Polsce zacząłeś go stosować - myślałem, że takie rzeczy to powienieś wiedzieć.

 

Tak, mam to podłączone za pomocą RJ45 i tak, to działa.

Pozwolę sobie zacytować fragment z tej strony:

 

http://www.freewebs.com/eq6mod/eqdirect.htm

 

"EQDIR INTERFACING FOR RJ45 CONNECTOR STYLE MOUNTS

 

It is also possible to use the EQDIR product on mounts with 8-pin RJ45 type handcontrol interface. You only need to produce cable (cable diagram here)or get the readymade one (EQCBL-01) from ShoestringAstronomy."

 

W jaki inny sposób wyobrażasz sobie podłączenie EQMOD'a do HEQ5, które ma wejście na pilota RJ45 a nie DB9 tak jak EQ6??? Nie oskarżaj zbyt pochopnie :Salut:

 

pzodro

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary no to współczuję, lepiej jednak zainwestować w EQ6. Bo to RJ to jest lichutkie <_<

 

Napisałeś co wiedziałeś. Nie mam więcej pytań :)

 

 

pozdrawiam

 

 

P.S. No widzisz, uczeń przerósł mistrza :D Nie musisz się tak irytować, błądzić jest rzeczą ludzką, nie zawsze się ma rację więc wyluzuj.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.