Skocz do zawartości

Dziwny obiekt w Woznicy obok M36


karpies

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wróciłem z testów nowego obiektywu 135mm, i na zdjęciach pomiędzy M36 a M38 mam dziwny obiekt, który wydaje mi się, że porusza się na tle gwiazd na kolejnych ekspozycjach. Za chwilę idę zrobić jeszcze jedną sesję, ale jeśli ktokolwiek robi astrofotki, pls rzućcie okiem na ten rejon. Muszę też zrobić dobre darki oraz fotki z innego miejsca, żeby wykluczyć syf na matrycy, albo refleks od latarni (robię zdjęcia w mieście).

 

Pzdr,

Łukasz Karpiesiuk

 

Załączam fotkę:

 

 

obiekt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugiej sesji nie udało mi się zrobić. Jednak po przejrzeniu poszczególnych klatek widzę, że to musiał być jakiś blik od latarni, albo coś podobnego, bo przesuwał się z nierównomierną prędkością na tle gwiazd i to zbyt szybko, jak na obiekt pochodzenia kosmicznego. Swoją drogą, ciekawe co to tak naprawdę było, ale wygląda fajnie, nie ? :szczerbaty:

 

Jakby ktoś chciał się pobawić w detektywa, to służę surowymi klatkami (mogę wrzucić na photobucket).

 

Pozdro,

Łukasz Karpiesiuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klka tygodni temu w okolicach Oriona pojawiało się zjawisko zwane "fuel dump". Polega chyba na zrzuceniu paliwa przez rakietę. Być może właśnie to sfotografowałeś. Zdjęcie i opis są tu, na dole strony.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

P.S Nie jest wykluczone, jak napisałeś, że to błąd aparatu, albo coś "ziemskiego"(chmura?)

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klka tygodni temu w okolicach Oriona pojawiało się zjawisko zwane "fuel dump". Polega chyba na zrzuceniu paliwa przez rakietę. Być może właśnie to sfotografowałeś. Zdjęcie i opis są tu, na dole strony.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

P.S Nie jest wykluczone, jak napisałeś, że to błąd aparatu, albo coś "ziemskiego"(chmura?)

 

To bardzo ciekawe, co piszesz - będę musiał poszukać startów rakiet w tym czasie.

 

Obiekt nie jest widoczny na zdjęciu z 00:03 UT w okolicach M38, w innym kadrze, w którym jest więcej nieba w kierunku, z którego się nasunął. Następnie 00:10 UT pojawia się na prawo od tych 4 gwiazdek z phi Aur, by juz o 0:12 minąć phi Aur i o 0:17 znaleźć się tam, gdzie jest na załączonej fotce (w połowie drogi od phi Aur do M36). Jak widać, był bardzo jasny, robiłem tylko testowe ekspozycje po ok. 5 do 15 s, na ISO 1000 przy świetle f/4 i f/2.8 a widać go wyraźnie.

 

Z drugiej strony, na chmurę mi to nie wygląda, bo było zbyt małe i zbyt wyraźne. Zrzut paliwa z rakiety na tej stronie, którą podajesz w sumie najbardziej odpowiada temu zjawisku. Nie jest to syfek na matrycy, bo na darku go nie było, a poza tym, wyraźnie przesuwa się też na klatce, a nie tylko względem gwiazd (miałem bardzo zgrubnie ustawiony montaż, więc pomiędzy klatkami są różnice).

 

Macie jakieś inne pomysły ?????

 

Pzdr,

Łukasz

Edytowane przez karpies
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.