Skocz do zawartości

Filtry polaryzacyjne


KrisLat

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was pytanie.

Czy filtry polaryzacyjne mają jakieś większe zastosowanie w astronomii?

Czy oprócz ściemniania obrazu (poprzez wzajemne przekręcanie dwóch takich samych rodzajów filtrów) wpływają np. na kontrast obrazu?

Wogóle do czego mogą służyć?

A może ten temat już kiedyś na forum został poruszony? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytalem, moga miec bardzo dobre zastosowanie w wiekszych newtonach w przypadku jasnych obiektow takich jak np. planety. Dodatkowo w takich newtonach potrafia znaczaco poprawic kontrast. Lepsze to niz diafragma, ale i drozsze :). Ja jednak mam zamiar wyprobowac taki filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem widaiałem fajne efekty focenia np Kraba z polaryzatorem ale z teleskopu 2,2m a to już raczej nie domena amatorskich obserwacji :?

Silne pole magnetyczne pulsara polaryzuje światło mgławicy Krab i mierząc stopień jej polaryzacji można pośrednio określić parametry fizyczne jej pulsara macierzystego, to temat na ciekawy doktorat z ciekawym materiałem obserwacyjnym 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wręcz przeciwnie nie jestem profesorem astronomi ani nawet jej magistrem, jestem jak Wy w astronomii tylko amatorem samoukiem ale ze sporym bagażem doświadczeń i sporo czytam nowej literatury tematu 8)

Swoją skromną wiedzę gromadziłem i gromadzę nadal od prawie 30 lat jak widać z dobrym skutkiem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzieleniu się wiedzą astro nie widzę absolutnie potrzeby bycia skromnym, bo jak bym ją przekazał pozostałym forumowiczom nie odpowiadając na ich pytanie, przynajmniej na te na które znam odpowiedź ???

Wiedza nie wykorzystana to wiedza zmarnowana a ja nie lubię wiedzy marnować, nie po to ją gromadziłm aby kisić ją w szufladzie, to chyba dla wszystkich oczywiste 8)

 

Ps. Możesz mi powiedziec Zayzik jaki efekt psychologiczny chciałeś osiągnąć w powieleniu postu Adma nie dodając tam nawet kropki od siebie :wink:

Przypomina mi się tok rozumowanai bohatera z "Kingsajzu" przy scenie na zlewie cytuję: "dobijmy go mydłem" i mydło poszło na podłogę oczywiście niecelmie a potem dalszy tok rozumowania "czy jest drugie mydło?" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Adamie już poprawiam ale było by super jakbyś zachował jednak odrobinę taktu i na przyszłośći pisał mi o bykach na priva jak i ja Tobie zwykle po dżentelmańsku czynię a nie tak nie elegancko publicznie :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Janusz zrobiłem to specjalnie aby przyhamować Twój temperament.

Jestem czóły na punkcie ortografii, bo to moja słaba strona - zwłaszcza w necie kiedy się spieszę aby cos napisać, a Ty często zwracasz uwagę tzw "młodym".Jeżeli nie wierzysz to poszukam linków do Twoich wypowiedzi.

A "kożystać" to mam już wyryte na czole. :P

Nie gniewaj się Astro przyjacielu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gniewam się za treść bo jest oczywista i byk był oczywisty ale nad formą to lepiej zapanuj drogi przyjacielu i trzymaj na wodzy swoje impulsywne uczucia bo odsłaniasz młodym swoje drugie bardziej impulsywne Ja :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem czóły na punkcie ortografii, bo to moja słaba strona - zwłaszcza w necie kiedy się spieszę aby cos napisać, ....

A "kożystać" to mam już wyryte na czole.  :P  

Nie gniewaj się Astro przyjacielu  :lol:

:) "chiba" ze to taki zabieg stylistyczny (albo pora powstania wiadomosci na to wplyw miala)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję posty pisać najpierw w Wordzie z włączonym sprawdzaniem pisowni (ortografii) i gramatyki w trakcie pisana jak ktoś ma ew. problemy z pisownią w naszym skomplikowanym języku. Przeniesienie potem do postu trwa ułamek sekundy, a zyskuje się dużo (przede wszystkim nie ma językowego blamażu na liście dyskusyjnej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.