Skocz do zawartości

MAK 127


MaciekC6N

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka pytań do bardziej doświadczonych użytkowników MAKa 127:

 

1. Czy w widoczku z 7mm okulara (nieszerokokątengo) zmiesci sie Jowisz z 4 największymi księżycami?

Jeśli nie to czy zmieści się w widoczku z 7mm szerokokątnego okulara?

 

2. Czy w widoczku z 7mm okulara (nieszerokokątengo) zmiesci sie Saturn z pasami?

Jeśli nie to czy zmieści się w widoczku z 7mm szerokokątnego okulara?

 

Jesli odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania są negatywne, proszę o pominięcie pytań 3 i 4.

 

3. Czy w widoczku z 5mm okulara (nieszerokokątnego) zmiesci sie Jowisz z 4 największymi księżycami?

Jeśli nie to czy zmieści się w widoczku z 5mm szerokokątnego okulara?

 

4. Czy w widoczku z 5mm okulara (nieszerokokątengo) zmiesci sie Saturn z pasami?

Jeśli nie to czy zmieści się w widoczku z 5mm szerokokątnego okulara?

 

Dzięki z góry za pomoc.

 

P.S. Pierwsze wrażenie przy lukanku z Maka jak go porównałem z Newtonem mnie po prostu powaliło. MAK de best :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kallisto oddala się maksymalnie od Jowisza o ok. 600".

Ganimedes o ok. 350". Razem to 950" czyli ok. 16' kąta. (dane za: ALPO)

 

Okular 7mm da powiększenie 1540/7=220x. Pole widzenia przez ten okular w MAKu to:

-okular FOV 50st("nieszerokokątny")

 

50/220=0,23st czyli ok. 13,6' kąta.

 

-okular szerokokątny f=7mm FOV 70st

 

70/220=0,32st czyli ok. 19' kąta.

 

Dla 5mm powiększenie wynosi 1540/5=308x i moim zdaniem jest zbyt duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kallisto oddala się maksymalnie od Jowisza o ok. 600".

Ganimedes o ok. 350". Razem to 950" czyli ok. 16' kąta. (dane za: ALPO)

 

Okular 7mm da powiększenie 1540/7=220x. Pole widzenia przez ten okular w MAKu to:

-okular FOV 50st("nieszerokokątny")

 

50/220=0,23st czyli ok. 13,6' kąta.

 

-okular szerokokątny f=7mm FOV 70st

 

70/220=0,32st czyli ok. 19' kąta.

 

Dla 5mm powiększenie wynosi 1540/5=308x i moim zdaniem jest zbyt duże.

 

Dzięki - to mi już wszystko wyjaśnia i mam wzór na przyszłość (czyli 'power to the people'). Pozdro

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego Maka 5mm to już będzie za dużo.

Będziesz miał powiększenie 300x. Obraz w konfrontacji z jakością optyki wytrzyma, ale nie wytrzyma konfrontacji z przyrodą - seeing nie pozwoli na użycie tego powiększenia zbyt często (kilka razy do roku).

Kup sobie (jeśli nie masz) dobry okular na powiększenie 150x. Użyjesz go duuużo częściej, a widoki będą na pewno zadowalające.

Lepiej mniejsze powiększenie a lepsza jakość obrazu. Co Ci z poweru 300x jak tylko zobaczysz rozmazaną przez kiepski seeing kulę?

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokokątny 7 lub raczej 8mm okular (7mm nie maja w DO, nie wiem jak w astrokraku) obowiązkowo z tego co napisałes. To jest pierwszy punkt programu ;-).

Punkt drugi - fylter neodymowy w takim razie.

Mam filtr księżycowy celestrona - na 6 calowym Newtonie dawał radę nawet przy pełni.

Wszelkie inne sugestie mile widziane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast wydawania kasy na szerokokątny okular pomyśl nad nasadką bino WO? Dostaniesz z nią dwa okular WO 20mm 66* i barlowa 1.6x.

Wrażenia z oglądania księżyca czy planet są genialne. Nawet M42 wygląda dużo lepiej oglądana dwuocznie.

To taka moja mała sugestia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy światłosile poniżej f/10 wady są naprawdę małe. Do czasu kiedy nie kupiłem refraktora f/5 to byłem przekonany, że są to naprawdę świetne okulary ;) Z moim makiem 102 sprawują się świetnie. Tutaj Misiowaty może więcej powiedzieć bo też używa nasadki z makiem 127.

Jak dla mnie nasadka bino to jest podstawa. Można bez tego żyć, ale jednak lepiej to mieć. Naprawdę zaskakująco więcej detalu widać na planetach czy innych obiektach, szczególnie tych w miarę jasnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaciekC6N!

Ten zestaw (nasadka+okularki WA+Barlow 1,6x) to najlepszy "okular" planetarny!

Nie proponowałem jego zakupu, bo wiem ile kosztuje(mam!!!) i ....... wiem, że o tym jaki jest progres w obrazie trudno przekonać kogoś, kto przez bino nie patrzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to postanowione. Muszę dokonać jakiś przetasowań w budżecie domowym i uderzam do DO. Tak czy siak jest to pierwsza pozycja na liście.

 

Wielkie dzięki panowie za radę. :Salut:

 

Dajcie znać plizzz jakby wam coś jeszcze do głowy wpadło. Jakiś filtr poza neodymowym?

A czego wy jeszcze używacie przy lukanku przez MAKa?

 

Muszę rozplanować sobie cele finansowe na ten rok i przyszłe lata ;-) coby się odpowiednio zmotywować,

a nie chce głupio inwestować - wiadomo.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licz na to, ze po tym zakupie, bedziesz miał spokój z wydatkami :) I ty i Grzybu :)

 

To nie ta bajka :)

 

Pozdrawiam.

 

Zapewne nie - ale co zrobić. Cele krótkoterminowe i długoterminowe pozwolą koszty porozkładać tak coby żonka nie zauważyła ;-) i syn mógł dostawać wymarzone zabawki ;-) Ale tatuś też musi sie pobawić i wybrał astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licz na to, ze po tym zakupie, bedziesz miał spokój z wydatkami :) I ty i Grzybu :)

 

To nie ta bajka :)

 

Pozdrawiam.

 

Zdaję sobie z tego sprawę, ale obiecałem sobie, że przez jakiś czas już nie kupię żadnego teleskopu ;) Najpierw montaż do tego co mam i filtry. A potem się okaże co jeszcze jest "absolutnie" niezbędne. Pewnie szybko będę chciał kupić jakiś obiektyw 200mm :huh:

Żona już zapowiedziała, że nie chce wiedzieć ile to kosztuje, żeby się nie denerwować, szczególnie że mamy teraz kapitalny remont mieszkania.

 

Fakt! Mógł wybrać gorzej! :szczerbaty:

 

Na przykład samochody albo kochanki są jeszcze bardziej zasobochłonnym hobby ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.