Skocz do zawartości

Skymaster 15x70 czy Bresser Saturn 20x60?


lehoslav

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszedł czas na zakup jakiejś astrolornetki :)

Niestety fundusze muszę ograniczyć do ok. 100 euro.

Zastanawiam się nad dwoma modelami:

http://www.optik-pro.de/fernglaeser/celest...ter-porro-15x70

http://www.optikland24.de/product_info.php...turn-20x60.html

Przepraszam za linki po niemiecku, ale lornetki są chyba i tak znane.

Skłaniam się ku Skymasterowi.

Czy ktoś posiada może tę lornetkę i może coś na jej temat powiedzieć? Testy i opinie w internecie są dość pozytywne, ale zdarzają się też spore negatywy.

Lornetka ma służyć, do rzucenia oka na jakąś planetę, jaśniejszą kometkę albo jakiegoś bardziej dostępnego DSa na obrzeżach 500 tysięcznego miasta a także po części do przeglądowych obserwacji.

Pozdrawiam serdecznie,

Leszek

Edytowane przez lehoslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky Mastera mam, używam i doradzam - oczywiście ma swoje wady ale w tym przedziale cenowym dla wielu to wybór optymalny.

Saturna nie testowałem, natomiast w Jodłowie robiliśmy teścik porównawczy Kronos 20x60 vs Sky Master na M1, M51 i M81 i wynik był bliski remisu (w jakiś dziwny sposób Kronos nadrabiał mniejszą o 35% powierzchnię obiektywów większym powiększeniem :blink: ). Mam tylko spore wątpliwości czy Bresser Saturn będzie miał jakość Kronosa...

 

Ps.

na obrzeżach 500 tysięcznego miasta

 

Od kiedy to Witnica jest 500-tysięcznym miastem... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lehoslav,

ZDECYDOWANIE bierz z tych dwóch Sky Mastera 15x70. Po prostu dlatego,że większa apertura, czyli wiecej zobaczysz. Obie wymagają statywu, a ważą praktycznie tyle samo. Tym samym odpadają jakiekolwiek argumenty uzytkowo-gabarytowe na rzecz tego Bresserka. Mam akurat niezłe porównanie, bo zaczynałem właśnie od Bressera Saturna, tylko wersje 15x60, zamiast 20x60 -wybrałem celowo, bo miała być czasem używana bez statywu, co w praktyce było b. trudne. Dużo później kupiłem właśnie Sky Mastera 15x70 i miałem okazję porównać obie lornety w polu.

Saturn [tylko nie wiem, czy 15x, czy 20x]był później testowany przez optyczne.pl i wyszła mu b. słaba transmisja swiatła w porównaniu z innymi lornetkami różnego kalibru. Tak więc zdecydowanie SkyMaster. Ze względu na mała wagę jak na 70-tke daje sie nim "awaryjnie" zerknąć na niebo bez statywu. Przy lornecie 20x o podobnej wadze to zupełnie niewykonalne. No i jeszcze mniejsze pole widzenia. Sky Master ma to samo lub ciut większe pole widzenia, co wersja 15x60 tego Saturna. 20x będzie miała mniejsze i to sporo

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z małymi opóźnieniami lornetka dotarła. Właśnie ją rozpakowałem :) Sprzedawca zapakował ją bardzo starannie, karton był prawie jak na mały teleskop, wypełniony woreczkami z powietrzem, a w środku mój nowy nabytek.

Pierwsze wrazenia:

-Ogromna :)

-Fajnie chodzaca mechanika,zadnych irytujacych luzow itd.

-Przyjemna w dotyku i poreczna

-Idealna kolimacja (na ile potrafie ocenic)

 

Obraz trzeba ocenic pod nocnym niebem, ale zapowiada sie dobrze.

 

-nie bardzo podoba mi sie "monolityczna" zatyczka na okulary, wolalbym dwie osobne, ten kawalek gumy nie sprawia wrazenia czegos pasujacego do tej lornetki.

-Tego kawalka sznurka, ktory ma chyba sluzyc za pasek, producent mogl sobie oszczedzic.

-pokrowiec jest fajny, w sam raz na dwie puszki piwa, ale nie na lornetke ;)

 

Gwiazd chyba jednak dlugo jeszcze nie poogladam, bo zgodnie z prawami Murphyego, potwierdzonymi wielokrotnie przez milosnikow astronomii amatorskiej, niebo zasnulo sie dzis paskudnymi chmurami....

Edytowane przez lehoslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazd chyba jednak dlugo jeszcze nie poogladam, bo zgodnie z prawami Murphyego, potwierdzonymi wielokrotnie przez milosnikow astronomii amatorskiej, niebo zasnulo sie dzis paskudnymi chmurami....

Kiedys Ori zapodała fajny wzór na ten temat :-) Gratuluje zakupu.

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to było pierwsze światło:)

Niebo było niestety paskudne-obserwowałem właściwie to co było widać w dziurach między chmurami,a że ich konstelacja nieustannie się zmieniała,więc parę rzeczy mi się udało złowić. Obserwowałem z ręki.

Mars,Saturn(widać,że jest jajowaty),M3,M13 i M81.

Trudno mi się wypowiedzieć na tej podstawie w sprawie samej lornetki.Zapowiada się bardzo obiecująco,ale trudno wysnuwać opinie na podstawie obserwacji w takich warunkach.

Mam też taki problem, że nie mam tu specjalnie warunków do jej wychłodzenia(mieszkam w akademiku).Wyraźnie było widać po 10 minutach od wyniesienia z ciepłego pokoju,że ma kryzys.Po następnych dziesięciu-piętnastu minutach przeszedł.No ale w ten sposób traci się trochę czasu...

 

Pozdrawiam serdecznie,

Leszek

Edytowane przez lehoslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Fajnie chodzaca mechanika,zadnych irytujacych luzow itd.

 

Tylko nie naciskaj za mocno na mostek podczas obserwacji... B) to jest jej pięta Achillesowa.

 

A'propos chłodzenia w akademiku: w moich studenckich czasach nie było z tym problemu. Po prostu temperatura w akademiku oscylowała w okolicy tej na zewnątrz...

A jeśli ktoś chciał toś wychłodzić, to dawał to w reklamówkę i na parapet. Z lornetką (przy mocnej reklamówce :D ) możesz zrobić podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A'propos chłodzenia w akademiku: w moich studenckich czasach nie było z tym problemu. Po prostu temperatura w akademiku oscylowała w okolicy tej na zewnątrz...

 

:D Myślę, że w Polsce nadal nie byłoby z tym "problemu".

 

A jeśli ktoś chciał toś wychłodzić, to dawał to w reklamówkę i na parapet. Z lornetką (przy mocnej reklamówce :D ) możesz zrobić podobnie.

 

No w sumie już o tym myślałem...ale mieszkam na najwyższym piętrze i nie mam "porządnego" parapetu, bo się już pode mną powoli dach zaczyna. Musiałbym wieszać na sznurku, na co bym się chyba nie odważył :)

 

Czekam na jakieś przyzwoite warunki atmosferyczne, bo nawet nie wiem czego się można spodziewać po obserwacjach w dużym mieście. Zanim kupiłem lornetkę, zasięg gołym okiem był czasami naprawdę przyzwoity, a wczoraj oscylował koło 3 na "najlepszych" kawałkach nieba.

 

Pozdrawiam,

Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzisiaj warunki trochę lepsze i zaczynam być naprawdę zadowolony z zakupu!

Na początek powtórka z rozrywki, czyli Mars i Saturn (uszy wyraźniejsze niż ostatnio, ale aberracja niestety też :) ). Tu nastąpiło bardzo miłe zaskoczenie: udało mi się dostrzec Tytana (To chyba możliwe, no nie? :)). W sumie to przedtem jakoś o tym nie myślałem :)

Potem poszły M36, M37 i M38. Ładne chmurki :)

Co mnie też bardzo miło zaskoczyło, to udało mi się chyba wyłuskać kometę 17P/Holmes.

 

A może miałem jakieś przywidzenia....?

Tak, czy siak, przyjemne były :D

 

Pozdrawiam,

Leszek

Edytowane przez lehoslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzisiaj warunki trochę lepsze i zaczynam być naprawdę zadowolony z zakupu!

Na początek powtórka z rozrywki, czyli Mars i Saturn (uszy wyraźniejsze niż ostatnio, ale aberracja niestety też :) ). Tu nastąpiło bardzo miłe zaskoczenie: udało mi się dostrzec Tytana (To chyba możliwe, no nie? :)). W sumie to przedtem jakoś o tym nie myślałem :)

Potem poszły M36, M37 i M38. Ładne chmurki :)

Co mnie też bardzo miło zaskoczyło, to udało mi się chyba wyłuskać kometę 17P/Holmes.

 

A może miałem jakieś przywidzenia....?

Tak, czy siak, przyjemne były :D

 

Pozdrawiam,

Leszek

 

Przy najbliższej okazji zapoluj na M51 i parkę M81,M82 - osiągalne tym sprzętem nawet w pobliżu dużego miasta. I nie zapomnij o M45 - pięknie wypełnia całe pole widzenia. No i pozycja obowiązkowa: Chichoty...

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.