Skocz do zawartości

Właściwy układ soczewek w dublecie achromatycznym


delaa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam -

Wpadł mi w ręce dublecik z separacją powietrzną - niestety nie mam pewności jak powinien być właściwie złożony - to znaczy wiem ale nie do końca mam pewność ;-)

Najpierw obrazek

 

achromatic.jpg

 

No więc tak składając razem częć flintową i crownową ze sobą (bez przekładki) wykryłem że jedną stroną soczewki skupiającej bardziej się kleją niż przy przykładaniu druga - wniosek - promienie krzywizn nie są równe (jest to minimalne ale jest) - jedna strona bardziej odpowiada krzywiźnie wklęsłej drugiej soczewki.

 

Jak więc ma to być finalnie złożone:

 

1. Czy promień R2 i R3 z rysunku mają być różne - wtedy składam w tą stronę w którą się mniej klei.

2. Czy jest to faktycznie promień R2,3 czyli promięń krzywizny części wklęsłej ma być równy części wypukłej - a ja składam układ w tą strone w którą klei sie bardziej ???

 

Dzieki za pomoc !

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewki powinny być złożone tymi bardziej podobnymi stronami do siebie. W każdym razie jeżeli jest to refraktor fraunhofera (a na taki wygląda) to przednia powierzchnia soczewki skupiającej powinna mieć większy promień krzywizny niż tylnia.

 

Tu masz opisaną dokładnie konstrukcję obiektywu fraunhofera:

http://bobmay.astronomy.net/refractor/Refrdesign.htm

Widać tam, że R2~R3, podczas gdy R1 jest znacznie większy od R2 czy R3.

 

Czyli tak jak opisałeś to drugi przypadek, R2 nie jest dokładnie taki jak R3, ale różnią się bardzo nieznacznie.

 

Możesz zdradzić średnicę tego obiektywu? Z czystej ciekawości pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha !

 

I o to chodziło - są różne minimalnie - dla eliminacji odblasków, a z R1 pomylić się nie da bo różnica jest duża - jestem w domu - dzieki za świetnego linka.

 

Jeden ma 60/700 drugi 50/360 (małe ale w zasadzie darmówka ;-) - będzie szukacz ... albo dwa

 

PS.

Pamiętam jak dawno dawno temu w czasach Młodego Technika w formacie małym z grzbietem, z paskiem czerwonym - dałbym sie za takie szkiełka wychłostać (lat 12 około) - a teraz - prawie sie walają

 

Pozdrawiam i dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.