Skocz do zawartości

Który obiektyw do refraktora


profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam zbudować refraktor z użyciem obiektywu achromatycznego o średnicy 100 mm lub większej. Znalazłem dwie oferty:

- obiektyw achromatyczny Fraunhofera D127/F1000 (660- zł) - firmy Antares (rozprowadza Astrokrak) -trzeba czekać 2-3 miesiące na sprowadzenie,

- obiektyw achromatyczny Sky-Watcher D102/F1000mm (499- zł) - rozprowadza DO (dostepny już).

Nie wiem jakiego typu jest ten drugi obiektyw. Zachęcająca jest ta pierwsza oferta, ale nie ma gwarancji, że cena nie ulegnie zmiany.

 

Co mi radzicie?

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy to ma sens ekonomiczny.Zobacz w sprzedam, ostatnio ,YOKER sprzedał tubę tała 100/1000 za 550zl.Moim bardzo skromnym zdaniem lepiej szukać ostatnio całej tuby niż robić refraktor.Chyba że masz wyciąg,"rurę"i nie musisz nic dawac toczyć czy dorabiać to może wyjdziesz na swoje.Ceny obiektywów są stosunkowo wysokie .Jedynie obiektywy PZO 66/800 zaczęły radykalnie maleć.Ostatnio poleciały dwa po 100zł.Ja kupiłem swój za 75zł a jeszcze rok temu ponizej 200zl raczej nie schodzily.Z drugiej strony jak takie szkiełko cieszy oczy :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalnie odradzam takie rozwiązanie. Kup lepiej obiektyw ED SW 80\600. (Ok 1000zł)Walisz w takim wyciąg 2" i masz focenie załatwione dodatkowo..

 

Bardzo very good ale jak zaczniemy licytować co by było lepsze to 10 000zl spokojnie braknie i to szybko.Zależy jaką kolega ma kasę.Ja niestety znam się też tylko na bidnym sprzęcie więc dołażenie np.500zł jest niemożliwe hoooooooo albo i dłużej :Boink: chociaż dusza by się rwała choćby i do tego Tała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej poczekać nawet dwa miesiące i rozkoszować sie wybornym obrazem...
oraz MNIEJSZYM ZASIĘGIEM GWIAZDOWYM.

Mitku, podpowiedz jeszcze koledze, ile będzie musiał wydać kasy na montaż i sprzęt do fotografowania, żeby się ROZKOSZOWAĆ!

Profesor wyraźnie pyta o ACHROMATY, czyli nie chce wydać zbyt wiele kasy!

80ED jest FOTOGRAFICZNY, wizualnie będzie o wiele mniej obiektów rozkoszy niż z 127 mm Fraunhofera, jako że osiemdziesiątka zbiera ni mniej, ni więcej, tylko 2.5 RAZA MNIEJ światła, które prawie perfekcyjnie ogniskuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profesorze, praktycznie wszystkie te obiektywy achromatyczne (celestron, SkyWatcher) to fraunhofery i pochodzą od wujka Synty. Raczej radziłbym zamówić w delcie, nawet jeżeli nie mają w ofercie interesującej Cię średnicy, to mogą sprowadzić na zamówienie (kiedyś mieli w ofercie 127kę i 152kę) . Jeżeli to ma być główny sprzęcik do wizuala, masz czym to wozić i

CDN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie zanosi się żebyś miał pakować się w astrofoto, to szedłbym w 127mm albo nawet 152mm. Przy obserwacjach DSów aberracja będzie praktycznie niedostrzegalna. Natomiast jeżeli szukasz travelerka i planujesz w najbliższym czasie zabawę w astrofoto - to 80ed.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za cenne wypowiedzi.

Zdecydowałem się na obiektyw 127/ 1000. Bardzo lubię majsterkować i mam dostęp do dobrego mechanika, który prawie za gratis zrobi niezbędne elementy z metalu. Ponieważ mam niezłe warunki obserwacyjne nie jest mi potrzebny teleskop mobilny. Również, w najbliższym czasie nie zamierzam zajmować się fotografią nieba.

Myślę, że samo konstruowanie refraktora to spora frajda. Dawno temu zbudowałem 2 teleskopy, do których sam wykonałem lustra (120 i 150 mm). W aluminizowaniu luster pomógł mi wtedy sam Lucjan Neweski z warszawskiego oddziału PTMA. Teraz po długiej przerwie wróciłem do mojego hobby i zawzięcie studiuję fora astronomiczne.

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

 

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy to ma sens ekonomiczny.Zobacz w sprzedam, ostatnio ,YOKER sprzedał tubę tała 100/1000 za 550zl.Moim bardzo skromnym zdaniem lepiej szukać ostatnio całej tuby niż robić refraktor.Chyba że masz wyciąg,"rurę"i nie musisz nic dawac toczyć czy dorabiać to może wyjdziesz na swoje.Ceny obiektywów są stosunkowo wysokie .Jedynie obiektywy PZO 66/800 zaczęły radykalnie maleć.Ostatnio poleciały dwa po 100zł.Ja kupiłem swój za 75zł a jeszcze rok temu ponizej 200zl raczej nie schodzily.Z drugiej strony jak takie szkiełko cieszy oczy :D .

 

 

 

Witam,

 

To prawda,sprzedalem tala 100rs za grosze- takie czasy... nikt nie chcial w dobie fpl 53 achro. :Boink:

Nikt nie wie ze rosyjskie achromaty Franhofer- to jedne z lepszych soaczewek i F10 powoduje bardzo mala aberacje chromatyczna- JEZELI POROWNAMY TAKA 100MM SOCZEWKE Z TANIA 100MM SOCZEWKA MADE IN CHINA to bardzo sie zdzwimy.

Test rozdzielczosci i mniejszej aberacji chromt. beda zawsze za rosyjska optyka. :Salut:

 

Teraz pewnie sie naraze... :ha: ale slyszalem kiepskie opinnie o tanich achromatach 127 czy tez 150 mm,nie wiem jak ktos sie uprze i lubi majsterkowac to chyba lepiej kupic jakies semi apo i bawic sie w udoskonalanie,80 ed oprocz foto. to wspaniala -BALKONOWKA :D .

 

to tyle ,

 

Pogodnego nieba - nie tylko noca.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
[...] To prawda,sprzedalem tala 100rs za grosze [...]

 

Eee tam od razu za grosze. ;)

 

Faktem jest, że rosyjskie lornetki, teleskopy czy lunety powstawały dla lub przy okazji produkcji dla wojska. Stąd ich legendarna już trwałość, solidność i optyka na całkiem przyzwoitym poziomie. Przy dobrym stosunku jakości do ceny rosyjska optyka znalazła wśród astroamatorów grono wielbicieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To prawda,sprzedalem tala 100rs za grosze- takie czasy... nikt nie chcial w dobie fpl 53 achro. :Boink:

Nikt nie wie ze rosyjskie achromaty Franhofer- to jedne z lepszych soaczewek i F10 powoduje bardzo mala aberacje chromatyczna- JEZELI POROWNAMY TAKA 100MM SOCZEWKE Z TANIA 100MM SOCZEWKA MADE IN CHINA to bardzo sie zdzwimy.

Test rozdzielczosci i mniejszej aberacji chromt. beda zawsze za rosyjska optyka. :Salut:

 

Teraz pewnie sie naraze... :ha: ale slyszalem kiepskie opinnie o tanich achromatach 127 czy tez 150 mm,nie wiem jak ktos sie uprze i lubi majsterkowac to chyba lepiej kupic jakies semi apo i bawic sie w udoskonalanie,80 ed oprocz foto. to wspaniala -BALKONOWKA :D .

 

to tyle ,

 

Pogodnego nieba - nie tylko noca.

 

Y

 

To prawda, większość ludzi porównuje ceny na zasadzie średnic obiektywu. Takie głupie gadanie ze za tyle to ja mogę kupić 150mm a ty chcesz za 100m tyle :szczerbaty:

Dlatego sprzedaję się dzisiaj ciężko naprawdę dobre rzeczy..

I taka jest prawda ze musiałeś zniżyć się z ceną do chińskich gorszej jakości wyrobów, bo te są tańsze o wiele, przy tych samych parametrach aperturowych.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To prawda,sprzedalem tala 100rs za grosze- takie czasy... nikt nie chcial w dobie fpl 53 achro. :Boink:

Nikt nie wie ze rosyjskie achromaty Franhofer- to jedne z lepszych soaczewek i F10 powoduje bardzo mala aberacje chromatyczna- JEZELI POROWNAMY TAKA 100MM SOCZEWKE Z TANIA 100MM SOCZEWKA MADE IN CHINA to bardzo sie zdzwimy.

Test rozdzielczosci i mniejszej aberacji chromt. beda zawsze za rosyjska optyka. :Salut:

 

Teraz pewnie sie naraze... :ha: ale slyszalem kiepskie opinnie o tanich achromatach 127 czy tez 150 mm,nie wiem jak ktos sie uprze i lubi majsterkowac to chyba lepiej kupic jakies semi apo i bawic sie w udoskonalanie,80 ed oprocz foto. to wspaniala -BALKONOWKA :D .

 

to tyle ,

 

Pogodnego nieba - nie tylko noca.

 

Y

 

Miałeś na myśli Tała, bo napisałeś, że Taka :szczerbaty: .

Dziwi mnie trochę, że ludzie nie chcą kupować tych achromatów. Ale to może przez konkurencję tanich Newtonów, które są bardziej uniwersalne, a do planet są znacznie krótsze od tych achromatów Maki. Bo z Apo to w zasadzie popularne są tylko 80ED, bo są jeszcze w miarę tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

profesor

przpraszam ze zasmiecilismy ci watek

moje zdanie kup 100r tala 500 600 zl za ota

nie baw sie w atm refractora na chinskich soczewkach

rada naprawde serdeczna

pozdrawiam

adam

 

Nie nazwał bym tego zaśmiecaniem. Dowiedziałem się ciekawych rzeczy o obiektywach :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za cenne wypowiedzi.

Zdecydowałem się na obiektyw 127/ 1000. Bardzo lubię majsterkować i mam dostęp do dobrego mechanika, który prawie za gratis zrobi niezbędne elementy z metalu. Ponieważ mam niezłe warunki obserwacyjne nie jest mi potrzebny teleskop mobilny. Również, w najbliższym czasie nie zamierzam zajmować się fotografią nieba.

Myślę, że samo konstruowanie refraktora to spora frajda. Dawno temu zbudowałem 2 teleskopy, do których sam wykonałem lustra (120 i 150 mm). W aluminizowaniu luster pomógł mi wtedy sam Lucjan Neweski z warszawskiego oddziału PTMA. Teraz po długiej przerwie wróciłem do mojego hobby i zawzięcie studiuję fora astronomiczne.

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

 

Jurek

Jeżeli można wiedzieć Profesorze to na jakim obiektywie ostatecznie stanęło i ile to waży mniej więcej finansowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.