Skocz do zawartości

i kto robi najlepszą optykę?


APM ADAM

Rekomendowane odpowiedzi

witam

grzybu

1 thomas zmarl w zeszlym roku :notworthy: projektowal bardzo duzo to dzieki jego pracy apo sa dostepne

2 niema cen ----- huta szkla z zakladem produkujacym optyke niema cen detalicznych na 1 soczewke

3 sa kontrakty na roczna produkcje przedpalacane na rok do przodu

4 mozesz kupic w detalu 1 sztuke w sklepie

5 rosyjska optyka jest doskonala [kilka firm czolowka swiatowa]

6 jest droga

ps niema glupich pytan sa tylko trudne odpowiedzi

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Chińska optyka ze swoimi niedoskonałościami i przystępną ceną umożliwiła wielu z nas rozpoczęcie przygody z astronomią amatorską. Gdyby wstępem do naszego hobby był wydatek 1000$ na porządny sprzęt, to liczba astroamatorów (zwłaszcza młodych) spadłaby wielokrotnie.

Z drugiej strony warto wiedzieć jakie możliwości obserwacyjne daje precyzyjna optyka (niekoniecznie duża).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że jest ten chiński sprzęt, bo inaczej nie byłoby większości stać na teleskop.

Zresztą firmy typu Celestron, Skywatcher czy Orion tez muszą prowadzić jakąś kontrolę jakości swoich chińskich produktów.

Chyba z 90% miłośników astronomii ma albo ma chiński teleskop, albo samoróbę.

A jeszcze musi minąć parę lat zanim takie refraktory APO staną sie popularne (poza może 80ED).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej
Jednak warto było sie uczyć rosyjskiego w szkole :ha:

 

Nie musisz uczyc rosyjskiego , bo ja jestem na waszem forum :D

Produkcja Santel , STF , Astreja , NPZ , LZOS , Aries i innych firm bylego ZR , moze byc dostepna dla amatorow polskich .

Niema takiej sprawy , ktorej nie uda sie zalatwic :Beer:

 

Siergiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mietek

ale musze cie zasmucic

i tak nie kupisz apo w lzos rosji tylko w de

cala produkcje apo w lzos finansuje moj przyjaciel

od lat

pozdrawiam

adam

 

To Markus, z którym miło zawsze się korespondowało, u którego kupiłem swój sprzęt, chyba pierwsze EQ6 w Polsce i refraktor TMB (chociaż to zwykłe achro) i jestem z niego zadowolony. Patrząc na soczewkę ma inne warstwy niż chińskie wyroby. Myślę, że to też matka Rosija jest producentem tego Fraunhofera :D Jakie daje obrazy, wiecie, bo chyba wszyscy uczestnicy zlotów mieli okazję popatrzeć. Teraz dodatkowo z ruskim (ukraińskim) wynalzakiem typu chromacor ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mamy inne zdanie i to jest piekne

ja uwazam ciut inaczj 1 telescop do 100mm

juz 1 telskop nie moze cie zrazic do hobby

jesli sie podoba to co widzisz znasz niebo zawsze mozna kupic docelowy sprzet

ale widze ze wiekszosc ludzi na swiecie poprostu chce miec ladnie wygladajacy duzy

telskop z ladnym montazem najchetniej z komputerem [to samo z okularami przeciw slonecznymi ]

zapominajac do czego to jest przed czym ma chronic --mysle o okularach

zamoznosc spoleczenstwa hmmmmmmm

ja jestem za biedny aby kupowac zla jakosc [po co mi 2 teleskopy wole jeden dobry]

firmy ktore wymieniles sa bardzo profesionalnie nastawione finansowo na amerykanski i canadyjski

rynek produkuja w chinach

jest masa malych firm na swiecie czytaj dobrych nastawionych troche inaczej

gdzie na teleskop czeka sie nawet do 7 lat

fascynacja niebem byla zawsze od wiekow

od wiekow nieliczni mieli dostep do sprzetu zawsze byl drogi i produkcja czasochlonna

ale niestety system optyczny nie jest mp3 ktore skladaja dzieci z elementow na tasmie

czas to pieniadz-------- co jest totalnie sprzeczne z wykonywaniem optyki

dostepnosc dla kazdego ----- czyli ilosci jakie maja zaspokojic rynek totalnie sprzeczne

ma byc tanie ale dobre -------totalnie sprzeczne

masowa produkcja---- totalnie sprzeczne

moze zycie nauczylo mnie byc realista

car kit na podwoziu pontiaca fiero nie jest ferrari pomijam oczywiscie przedstawicieli medycznych

speed of light =ufo :notworthy:

pozdrawiam

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

rysiek wiem co masz na mysli :rolleyes:

ale ja naprawde nie moge napisac jednego postu zakladajac wszystkie mozliwosci kto co gdzie kiedy

to wynika z dzikosci natury na polskich drogach oraz obserwacji bez telescopu :notworthy:

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy u Rosjan da sie zakupić np. jeden albo dwa same obiektywy, takie same jak ma Rysiek w teleskopie.

witam

mietek

pisz emaile szulkaj to bylo tak dawno z tego co pamietam projekt byl z okolo 2001 roku

nawet niepamietam kto to wykonywal [wiele mozliwosci]

wkleje pare linkow szukajcie

bardzo dobe apo tu

http://www.lomo.ru/site/catalog/view_main....1=52&cid=52

achro tu http://www.npzoptics.com/index.shtml

apo tu http://astreya-optics.narod.ru/eng/index.htm

inne szkielka tu http://www.intes.su/defaulte.aspx

pozdrawaiam

adam

ps teleskopy nie zabawki ceny tez jak nie za zabawki :notworthy:

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zakupić kilka rodzai obiektywów :rolleyes: Więc jak ktoś by coś wiedział gdzie i co proszę o priv. rosyjskie mile widziane :D

 

Teraz porównałem obrazy z szukacza SW (tym za 150zl z 50mm szkłem) z obrazem z obiektywu Berkut (Rosyjski) w tym drugim obraz jest o wiele żywszy. Ten wątek dał mi wiele do myślenia.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam nie zgadzam sie z Twoimi pogladami, ze nalezy zrobic wszystko byle zdobyc bardzo duzo pieniedzy na bardzo dobry teleskop, bo to jedyny sluszny sprzet do astronomi. I z tym ze chinskie wyroby to taka tandeta ze nie ma co jej kupowac.

 

Popularna tania synta daje bardzo dobre i ladne obrazy i z powodzeniem nadaje sie do uprawiania astronomii amatorskiej. A ja wcale nie czuje sie ze potrzebuje do tego super rosyjskie apo za kosmiczne pieniadze.

 

Tak samo nie zgodzilbym sie z tym ze trzeba super ferrari zeby zajmowac sie wyscigami samochodowymi a jak juz masz jakiegos koreanskiego hyundaia to nie jestes prawdziwym fanem motoryzacji.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem za biedny aby kupowac zla jakosc [po co mi 2 teleskopy wole jeden dobry]

 

Tę regułkę zna większość. Ale co innego teoria, co innego praktyka.

 

Co wybierze przeciętny miłośnik astronomii, który ma do dyspozycji kilka tys. złotych? Przyjmijmy takie warianty:

 

1) dobry refraktor ED lub APO - powiedzmy 90-110 mm

 

2) lornetka 7x50 (przegląd nieba) + refraktor achro 100-120 mm (planety) + Newton 250-300 mm (DS-y) + akcesoria

 

Niestety większość skazana jest na tańszy, chiński sprzęt ponieważ przeciętny astromiłośnik ma na start przeważnie 1-2 tys. zł. A i potem często niewiele więcej.

 

 

A teraz od innej strony.

Początkujący amator astronomii chce z roku na rok obserwować coraz więcej. I nic dziwnego, że jak ma możliwości to sprzedaje mniejszy (tani) sprzęt i kupuje większy (tani) sprzęt - często chińskiego Newtona. Dodatkowo te chińskie zabawki są coraz lepszej jakości (miałem i Tala - 3 teleskopy i Syntę - 2 teleskopy, a więc mam pewne porównanie).

 

Dopiero, gdy ktoś "dojrzeje", a jego finanse pozwalają mu na nieco więcej niż "tani", myśli nad dobrym jakościowo instrumentem, często pod swoją działkę obserwacyjną (specjalizacja).

 

Mnie od dawien dawna marzył się super sprzęt, ale dopiero teraz po ponad 20 latach obserwacji mam nadzieję stać się jego posiadaczem (chodzi mi o APO).

W tej chwili mam już niezłe lornetki, zamówiłem refraktorek ZenithStar 80 II (FPL-51 ED Doublet) i czekam na jego dostawę, a za jakieś 2-3 miesiące w planach jest refraktor 110 mm. Wszystko do wizuala.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

robercie

doskonale rozumiem co napisales

ale caly czas mamy spekulacje [ z mojej strony fakty ]

dlaczego te teleskopy sa w polsce bo sa tanie fakt

watek dotyczy kto robi dobra optyke ------ najtansza optyka napewno bedzie taki watek

czyli jak widziec jak najwiecej za jak najmniej

staram sie objektywnie napisac co jest dobre jakosciowo pod wzgledem optycznym na swiecie nie w pl

mam tylko jedno pytanie

czemu na cloudynights nikt nie wpada w taka euforie z syntami

dlaczego amerykanie kupuja rosyjska optyke

dlaczego na astronomie de niemcy tez kupuja rosyjska optyka

dlaczego w uk usa de pojawiaja sie anonse kupie tala

odpoowiedz -------

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

APM ADAM,

sam fakt, że ktoś kupuje rosyjską optykę nie daje Ci odpowiedzi na pytanie: dlaczego kupuje?

Może faktyczne ze względu na jakość, a może pojawiło sie po prostu sporo jej kolekcjonerów.

 

Co do "chińszczyzny" to może się tak stać, jak z "japońszczyzną". W latach 70-tych produkty japońskie uznawane były za kiepskie i tandetne. Teraz mają całkiem inną opinię. Kto wie, może za 20 lat tylko nielicznych będzie stać na sprzęt "made in China"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste - bo ich na to stac. Stac ich zeby dac 5x tyle kasy na sprzet ktory bedzie mial rozdzielczosc powiedzmy 1,5x lepsza niz tanszy odpowiednik.

 

Adam nikt (a przynajmniej nie ja) nie kwestionuje tego ze rosjanie, japonczycy czy kto tam robi najlepsza optyke. Ja sie tylko nie zgodzilem z twierdzeniem ktore pojawilo sie troche wczesniej, ze jesli juz astro to tylko na najlepszym sprzecie.

 

Jak nie rolls-royce to nic? Bo wszystko ponizej to kompromis?

 

Co do "chińszczyzny" to może się tak stać, jak z "japońszczyzną". W latach 70-tych produkty japońskie uznawane były za kiepskie i tandetne. Teraz mają całkiem inną opinię. Kto wie, może za 20 lat tylko nielicznych będzie stać na sprzęt "made in China"?

Zgadzam sie z tym w stu procentach. I to ta cala ewolucja od tandety do high quality dzieje sie na naszch oczach.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

proponuje sympozjum

moze nawet na zlocie [jak dozyje i jesli mnie nie zamkna w psychiatryku]

temat --niedoceniona chinska doskonalos optyczna w masowej produkcji z amerykanskim marketingiem

w dobie przemian w strukturach unni europejskiej

prosze niech ktos napisze jakis post z faktami dotyczacymi tematu

dochodze do wniosku ze moje posty sa calkowicie nie czytelne lub zle zrozumiale

pozdrawiam

adam

ps zanim odpiszesz na moj post

temat --- jak widziec najwiecej placac jak najmniej

pojawi sie :notworthy: obiecuje

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
czemu na cloudynights nikt nie wpada w taka euforie z syntami

 

Zachwycają się Orionami, a to chyba ta sama optyka co w Sky-Watcherach :)

Amerykanie mają tak rozwiniętą własną produkcję i tak szeroki rynek astro, że dla mnie są średnio wiarygodną referencją co do poglądu na opinie "reszty świata" ;)

 

Adam, szacunek co do Twojej wiedzy. Mi się dobrze czyta Twoje posty, choć są jedyne w swoim rodzaju jeśli chodzi o składnię i interpunkcję (albo jej brak ;) ). I mimo, że nie zawsze wszystko kumam, przy minimum zaangażowania w próbę rozumienia jest OK :) Dobry humor i sporo wiedzy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

wracamy do tematu jakosci optyki rosyjskiej vs china

fakty contra mity i konkrety skosem :notworthy:

apo china 90/600 http://www.astro-foren.de/showthread.php?p=35539#post35539

achro tal soviet union 100/1000 http://www.astro-foren.de/showthread.php?p=27322#post27322

ps google translate pomaga

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.