Skocz do zawartości

teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2


RG17

Rekomendowane odpowiedzi

czesc,

jestem poczatkujacym obserwatorem, tzn. dawno temu mialem skladana lunete OPTICAL CABINET - chyba tak to sie nazywalo (caly taki zestaw), potem lornetne, teraz czas przyszla na: Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2

co o nim sadzicie, ja nie chce zawodowo sie zajmowac astronomia, ale od czasu do czasu popatrzec w niebo i poobserwowac nasz piekszy wszechswiat :)

planety, mglawice, ..., ksiezyc

Zachecacie do jego kupna czy cos innego?

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten teleskop okaże się trafnym zakupem to też zależy od warunków w jakich obserwowałbyś niebo.

 

Czy mieszkasz w dużym mieście, małym miasteczku czy też może na wsi? Jak wygląda sytuacja w okolicy miejsca twojego zamieszkania z zanieczyszczeniem nieba przez źródła światła?

 

To chyba podstawowe czynniki wpływające na jakoś przeprowadzanych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz już ten teleskop, czy dopiero planujesz zakup? To nie musi być zły wybór, ale sporo zależy od tego, jakie masz warunki obserwacyjne -o to właśnie pytał Astrolamka. Inna sytuacja bedzie, jak skazany bedziesz na balkonowe obserwacje +ew. targanie sprzętu kilka pięter po schodach w odkryty teren, a inna, jak możesz go wstawić bez wysiłku do ogródka przed domem. Inna w mieście pełnym świateł, inna na przedmieściach czy na wsi. Z Twojego profilu wynika,ze nie mieszkasz w samym Tarnowie -to może świadczyć,ze masz dobre warunki [tj. ciemne niebo], ale nie koniecznie. Jak ze światłami koło Ciebie, dużo/mało?, Z której strony nieba masz widoczność? W zależnosci od tych spraw możemy doradzać lub odradzać cokolwiek, ew. oceniać wybór, także tę Syntę, którą podałeś. Niezależnie od tych spraw, tuba 130/900 to już przyzwoity teleskop, ale montaż EQ2 jest dość słaby.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten teleskop okaże się trafnym zakupem to też zależy od warunków w jakich obserwowałbyś niebo.

 

Czy mieszkasz w dużym mieście, małym miasteczku czy też może na wsi? Jak wygląda sytuacja w okolicy miejsca twojego zamieszkania z zanieczyszczeniem nieba przez źródła światła?

 

To chyba podstawowe czynniki wpływające na jakoś przeprowadzanych obserwacji.

 

mieszkam po za miastem (wies) na gorze gorujacej obok miasta tarnowa.

lamp malo, wiec warunki sa raczej dobre do obserwacji :)

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z której strony nieba masz widoczność?

ale montaż EQ2 jest dość słaby.

 

teleskop chce kupic

 

jak wlasnie napisalem mieszkam na gorze obok tarnowa, wiec praktycznie mam widok na kazda strone nieba bardzodobra, ale troszke gorzej widze polnocne niebo. swiatek to praktycznie nie ma (bo gminy nie stac na latarnie :D), ale to nawet dobrze.

 

Jacek Uniwersal pisal mi, ze EQ2 i tak jest duzo lepszy od EQ1

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swiatek to praktycznie nie ma (bo gminy nie stac na latarnie :D), ale to nawet dobrze.

 

Witam.

Skoro masz dobre warunki obserwacyjne do obiektów głębokiego nieba to może warto nieco poczekać i nabyć coś nieco większego. Lekko używane lustro 150-200mm na dobsonie bedzie nieznacznie droższe a spowoduje że tak szybko nie będziesz odczuwał deficytu siły zbiorczej teleskopu. A właśnie z dala od miejskich swiateł wieksza apertura pozwala naprawdę rozwinąć skrzydła i cieszyć się detalami słabych obiektów.

W tym wypadku wieksze = lepsze. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że montaż EQ2 jest lepszy od EQ1 to akurat nic nowego ... każdy stopień od 1 przez 2, 3, 4 itd. oznacza lepszy montaż bardziej stabilny itp. przynajmniej z tego co mi wiadomo ...

 

W DeltaOptical ten teleskop kosztuje 549 zł ... ja na twoim miejscu w miarę możliwości doskładałbym ze 150 zł i kupił Syntę 6" na dobsonie ...

 

Taka Synta pokaże więcej, jest nie wiele cięższa czyli jeśli chodzi o transport raczej większego problemu nie będzie bo wnioskuję że jesteś jeszcze młody i nie masz auta ani prawa jazdy no i jest łatwiejsza w obsłudze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz dobre warunki obserwacyjne do obiektów głębokiego nieba to może warto nieco poczekać i nabyć coś nieco większego.

 

wlasnie zakupilem ten uzywany 1309EQ2 :)

na drozsze mysle, ze nie ma sensu, pewnie ladniej bylo by widac i lepsze powiekszenie, ale chce miec ty;lko teleskop dla 'rekreacji'.

z drugiej strony nie mam znowu tyle kasy, by kupowac 200...

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie bo wnioskuję że jesteś jeszcze młody i nie masz auta ani prawa jazdy ...

 

hihi, no prawie 30tke ;(, prawko tez jest, ale warunki na podwurku mam naprawde dobre, dawniej mieszkalem w miescie i bylo duzo gorzej, a tu wszystko pieknie widac...

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Parę dni temu miałem okazję "potestować" SK13009 i generalnie zestaw jest całkiem całkiem. EQ2 daje rade bez problemu tubie, jednak aluminiowy statyw jest strasznie niestabilny. Wystarczy odrobina wiaterku i pojawia sie problem. Myślę, że to jest największa wada tego sprzętu.

 

Pozd.

MB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upss sorka nie wiedziałem ... tak czy tam mówiłeś że obserwacje prowadziłbyś z pobliskiego wzgórza czyli pewnie wiaterek będzie się tam dawał we znaki skoro jest to miejsce nieosłonięte a takie chyba jest i EQ2 słabo tu raczej wypadnie ...

 

Tak jak mówiłem synta na dobsie na 100% sprawdzi się lepiej będzie bardziej stabilna no i łatwiejsza w obsłudze a większe lustro pokaże więcej szczegółów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RG17

Co nagle, to po diable. Gdybyś zaczekał na nasze rady, to byś kupił Syntę 6" na Dobsonie. To byłby znacznie lepszy i wygodniejszy w obsłudze sprzęt W TWOICH WARUNKACH niż ta 130-tka na słabym paralaktyku. Ale jak juz jest, to też sie nada. To w końcu teleskop. Montaz zawsze można wymienić na jakieś używane EQ3-2, albo przesiąść na coś większego

Czystego nieba!

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zamiast pisać nowy topic, można użyć opcji Szukaj ;).

 

Na poważnie, to jeżeli już go kupiłeś, to radzę przesiąść się na EQ3-2. Bo przy wietrze to on się niezbyt sprawdzi i będzie nim ostro trząść. A taki EQ3-2 z taką tubą wytrzyma takie warunki i nie musisz się pchać w EQ5, no chyba, że w przyszłości masz zamiar kupić większy kaliber :).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra dzieki chlopaki, zobacze jak do mnie dotrze, moze go jakos obciaze zeby sie lepiej trzymal, ale dopiero jak dojdzie bede mogl to stwierdzic...

Pozdrawiam Wszystkich i dzieki za odpowiedzi,

 

mozna chyba zamknac ten temat

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to będzie jeszcze gorzej. Zwiększą się momenty skręcające i drgania będą dłużej wygaszane

 

Autorowi chodziło prawdopodobnie o dociążenie samego statywu [trójnogu] -to akurat ma sens, o ile będzie dobrze zrobione. Tyle,że to dodatkowy kłopot przy rozkładaniu sprzętu. Broń Boże więcej wieszać na głowicy, wtedy będzie jako ZbyT prawi, czyli źle.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorowi chodziło prawdopodobnie o dociążenie samego statywu [trójnogu]

 

dokladnie wlasnie to mialem na mysli, zobaczymy cos sie wymysli...

 

dostalem dzisiaj ten teleskop, mam jeden problem/pytanie:

wydaje mi sie, ze jak sie obraca tym bocznym pokretlem na lince to skala godzinowa powinna sie obracac w stosunku do stralki (wskaznika) - lub strzalka w stosunku do skali. a niestety tak nie jest, skala godzinowa przesuwa sie razem ze strzalka.

czy to jest poprawne? - mi sie cos nie wydaje...

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostalem dzisiaj ten teleskop, mam jeden problem/pytanie:

wydaje mi sie, ze jak sie obraca tym bocznym pokretlem na lince to skala godzinowa powinna sie obracac w stosunku do stralki (wskaznika) - lub strzalka w stosunku do skali. a niestety tak nie jest, skala godzinowa przesuwa sie razem ze strzalka.

czy to jest poprawne? - mi sie cos nie wydaje...

Rafal

 

czy ktos jest mi wstanie odpowiedziec na powyzsze pytanie?

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorowi chodziło prawdopodobnie o dociążenie samego statywu [trójnogu] -to akurat ma sens, o ile będzie dobrze zrobione

o ile dobrze zrozumiałem to w przypadku słabego statywu, który ma problem by poradzić sobie z masą głowicy i teleskopu (około 10kg) wystarczy dociążyć go i po kłopocie? Zrobi się sztywniejszy?

 

chętnie poznam szczegóły ...

 

... i miliony użytkowników podobnych statywów zapewne też

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile dobrze zrozumiałem to w przypadku słabego statywu, który ma problem by poradzić sobie z masą głowicy i teleskopu (około 10kg) wystarczy dociążyć go i po kłopocie? Zrobi się sztywniejszy?

 

no tak, a nie jest tak?

ale to tylko dociazenie statywu.

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.