Jump to content

Syriusz


Krystian
 Share

Recommended Posts

Już od pewnego czasu interesuje się astronomią. Znam już wiele obiektów ale mam tylko małą lornetke 8/30 i zanierzam kupić jakiś teleskop. Warunki do obserwacji mam troche nie najepsze :( na balkonie, ale chciałbym jakiś porządny teleskop dosyć spory do obserwacji oczywiście wszystkiego :) na teleskop moge przeznaczyć ok. 4000zł jaki mi polecacie??

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Na niewielki i rozświetłony balkon to raczej MT-800 z dobrym wyposażeniem a nie Suriusza bym polecał, to już duże działo i wymaga dobrego pozamiejskiego seeingu lub dużego podmiejskiego tarasu :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ja mam balkon 1m /1,2 m (!! :) ) I Soligor MT-800 mi wchodzi. Bez wydłużania nóżek trójnog potrzebuje pola ok. 70 cm/70 cm. Obserwacje nie są co prawda zbyt wygodne czasem trzeba się nagimnastykować, ale nie narzekam. Przy przeciętnej tuszy da się pooglądać.

Link to comment
Share on other sites

Bierz MT-800, do tego kilka okularów, moim aktualnie ulubionym jest soligor super plosl 26mm, z długoogniskowych przyda się jeszcze ok 15mm, a z krótkich ok 9mm, ok 6mm. Jak nie szkoda Ci kasy to z krótkich bierz lantany. Z długoogniskowych wystarczą Plosle.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście do planet bierz lantany, pomyśl też o zoomie. I sam już widzisz, że na akcesoria musisz przeznaczyc część swego budżetu. Prędzej czy później okaże się że większą niż na sam teleskop :)

Link to comment
Share on other sites

Polecacie mi Soligor MT-800 a gdzie moge znaleść zdjecia wykonane przez ten teleskop ?? i czy napewno mi taki wystarczy bo ja mam dość duże wymagania. A może lepszy będzie jakiś Cassegrain ? albo antares bo jest wkońcu lepszy od Soligora

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.