Skocz do zawartości

Maxim DSLR


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

No ale to jest tutorial do Maxim DL. Maxim DSLR jest odrębnym programem być może opartym na tych samych zasadach działania jeżeli tak jest to proszę o taką informację.

 

z tej tabelki wynika że MaximDSLR jest podzbiorem MaximDL'a z pluginem DSLR:

http://www.cyanogen.com/products/maxim_matrix.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywałem MaxDSLRa przez chwile do testów.

Generalnie działa on dokładnie tak jak MaximDL i tutorial Jacka_Pali mocno pokrywa sie z tym co jest w MaxDSLRze

 

Główne i znaczące róznice między nimi to :

- nie ma obsługi temperatur

- nie ma wykresów z gudingu ( ale jest zapisywanie do logu )

- nie obsługuje FocusMaxa

- nie łączy sie z TheSky6 w celu ciagniecia pozycji telepa co by zapisać dane do FITSa.

- obrobka jest lekko okrojona ale w sumie wystarczajaca

 

oraz inne ograniczenia mniej lub bardziej znaczace jak choćby brak PinPointa, Maxpointa itp

 

Używając MaxDSLRa trzeba przestawić sie z podejściem do wyśiwtlania zdjęć ( w stosunku do innych metod nastwieltania fotek DSLRem )... nie ma tu opcji "surówka" ... obraz w zasadzie zawsze jest po "screen strecth'u" wiec nie zobaczasz czy masz prześwietlone tło jeśli nie weźmiesz odpowiedniego narzedzia i nie sprawdzisz wartości Median.... obraz w sumie zawsze jest w RAW na czarno-biało....chwilkę zajmuje opanowanie łączenia aparatu z programem ale do opanowania w 2H ( polecam lekturę HELPa ). Ja się przesiadłem na maxima głównie ze względu na chęć wybróbowania FocusMaxa z Robofocusem

 

Generalnie polecam bardzo... dobrą alternatywą dla MaxDSLRa jest DSLRFocus choć ten drugi jest bardziej chyba upierdliwy w obsłudze na mój gust...

 

PS.. chyga w wolnym czasie naskrobie jakiś tutorial bo osób z tego programu raczej bedzie przybywać a soft jest fajny ... zrobimy tojako uzupełnienie wersji Jacka.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy MaxIm DL można wykorzystać do pracy z lustrzanką zamiast kamery ccd?

Maxim DL ( w odróżnieniu do MaxDSLRa ) występuje w trzech odmianach :

1. MaxIm DL/CCD - Full Version with CCD camera and telescope control - 399$

2. MaxIm DL/CCD - Full Version with DSLR Option including DSLR, CCD camera and telescope control - 459$

3. MaxIm DL - Image Processing Only; no CCD camera or telescope control - 299$

 

http://www.cyanogen.com/buy/buy_maxim.htm

 

i do tego jest jeszcze MaxDSLR - 249$

 

http://www.cyanogen.com/buy/buy_maxdslr.htm

 

one jeszcze sie dziela na wersje "download" i wersje na płycie z manualem w papierku

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.. chyga w wolnym czasie naskrobie jakiś tutorial bo osób z tego programu raczej bedzie przybywać a soft jest fajny ... zrobimy tojako uzupełnienie wersji Jacka.

 

Oby słowo ciałem się stało :notworthy:

Prosimy. Prosimy

 

Ps.

cyt.

"Generalnie polecam bardzo... dobrą alternatywą dla MaxDSLRa jest DSLRFocus choć ten drugi jest bardziej chyba upierdliwy w obsłudze na mój gust..."

 

I nie obsługuje 400D na przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie obsługuje 400D na przykład.

Proponuje uderzyć na grupę yahoo do Maxdslra - tam kolesie od cyanogen coś powiedzą więcej na temat 400D :

 

http://tech.groups.yahoo.com/group/MaxDSLR/ ( trzeba sie do niej zapisać aby mój się udzielać czy czytać posty )

 

Tak na szybko udało mi się znaleźć :

All the newest Canon EOS models, 400D, 30D, and 40D are known not to work on

Vista. We are currently investigating this.

Co może swiadczyć o tym, że pod XP jednak działa 400D.... nie wiem...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle mnie zrozumiałeś MaxDSLR 4,10 obsługuje 400D.

Miałem na myśli , że DSLRfocus nie obsługuje 400D.

W DSLRfocusie nic nie zmieniano chyba od 2004 roku , więc nie obsługuje nowszych modeli aparatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to prawie żadna różnica.

Ściągasz wersję free 30 dniową ze strony producenta do przetestowania , jak się podoba to zamawiasz pełną wersję on-line, płacisz kartą i dostajesz na e-mail nr.seryjny i kod aktywacyjny do pełnej wersji.

Taka opcja jest tańsza niż wersja na płycie w pudełku z przesyłką pocztową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak krok po kroku.

Na razie próbowałem w MaxDSLR bawić się w robofocusowanie.

W guide jeszcze nie bo już jakiś czas czekam na RelayBox i dopiero jak wszystko połączę to będę testował

Mam motofocser Meade i Autostara. MaxDslr z takim układem współpracuje, więc przeprowadziłem pierwsze próby i wypadły zachęcająco.

program steruje focuserem i ustawia ostrość. Na ile dobrze to jeszcze nie wiem.

W czsie testów ustawiałem różne parametry , ale na głupa , bo niestety nie wiem co większość parametrów które użytkownik może zmienić oznacza.

3d19221a8d74126d.jpg]

 

Po kliknięciu na ikonkę focusera otwiera nam się okno Focuser Control w nim klikamy na Settings i otwiera się następne Autofocus Settings.

1) I tu pytanie co to jest Target 1 Flux Dia min. nastawa to 2 maksymalna 999.99

2) Focuser Step Size niby wiem co oznacza , ale jaką wartość wstawić to już nie bardzo.

3) Inne parametry też nie do końca są dla mnie jasne poza Eksposure Time i Delay , które są raczej oczywiste.

 

Zakładka Focuser w Focuser Control

 

ba786f6857b0d3a2.jpg

 

 

Tu mamy parametr Incremental

Domyślnie po otworzeniu programu ustawia się na 10.

Tylko że z takim ustawieniem focusr drepcze prawie w miejscu bzyczy w jedną w drugą stronę , ale bez widocznych efektów.

Maksymalna nastawa to 7000 i dopiero jak ustawiam wysokie liczby np.5000 czy 7000 to focuser zmienia położenie wyciągu i po wykonaniu pełnego przebiegu zatrzymuje się w punkcie gdzie znalazł najlepszą ostrość.

Na ekraniku podglądu Inspect

 

8cc8d2c8dd87695d.jpg

 

widać jak zmieniają się parametry w czsie pracy robofocusa łącznie z FWHM czyli najważniejszym

Z tym że końcu procesu FWHM jest najmniejszy . To by oznaczało że program znalazł najlepszą ostrość.

 

Te wyświetlane parametry też są niestety dla mnie niewiadomą. Nie wiem co oznaczają i jak ję interpretować.

Wiem tylko, że FWHM powinien być jak najmniejszy.

 

Teraz prośba do wszystkich którzy mogą coś rojaśnić w mojej głowie.

Co tko wie niech pisze.

Może wspólnymi siłami uda się zebrać jak najwięcej informacji. A potem z tych informacji coś w rodzaju tutorialu MaxDSLR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Incremental - W odróznieniu do "Absolute" to jest "rusz się o 20 do przedu lub do tyłu względem punktu w którym jestes teraz".... absolute to "rusz się do położenia powiedzmy 2000 od początku układu ( czyli pewnie od położenia maxymalnie wysuniętego wyciągu).

Target Half Flux - to trzeba wg HELPa ustawić na wartość 2x większą niż to jak bardzo dokładnie da się na Twoim telepie ustawić - czyli pewnie możesz ustawić sobie max 2,5-3 i tym samym ta wartość powinna wynosić jakieś 5-7 ( też wg HELPA ).

Focuser Step Size - jak nie wiesz co tu wstawić to robisz test polegający na wsunięciu lub wysunięciu wyciągu o 1000 kroków ( jednostek ) i zmierzeniu o ile ci sie w mm wysunał wyciąg.... następnie te mm dzielisz przez 1000 i masz.... u mnie przesuwając wyciag o 4000 "stepów" wyciąg wysuwa się o 55mm czyli na każdy 1000 kroków jest to 55/4 = 13.75mm - tak więc u mnie "Step Size" to 13.75 mikronów.

 

Dla przypomnienia - jeden mikron to 0,000001 × 1m czyli 0,001mm

 

Bardzo istotne jest podanie prawidłowej wartości jasności telepa, jako ze od niej zależy dokładność ustawienia ostrości i przedział w którym ostrość jest maxymalnie dobrze ustawiona. U mnie jest to F5.6 więc przedział to 0.07mm czyli 70 mikronów ( wylicza się to ze wzoru =0.000088*25.3995*JasnośćF^2)- wynika z tego, że na ten zakres przypada mi 5.4 kroków silnika co jest OK ( z tego co słyszałem minimalna ilość kroków powinna wynosić 3-4 kroki ).

 

PS Wczoraj męczyłem opcję Autofokus na "gwiazdce" zrobionej z diody oddalonej o 20m od telepa - ale bez powodzenia... zaraz biorę się znów do testów.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki philips.

Jak zwykle jesteś niezawodny.

 

"PS Wczoraj męczyłem opcję Autofokus na "gwiazdce" zrobionej z diody oddalonej o 20m od telepa - ale bez powodzenia... zaraz biorę się znów do testów."

 

Ja próbowałem na sztucznej gwiazdce własnej roboty.

W czarnym papierze zrobiłem dziurkę najmniejszą jaką się dało (papier na szkle, i szpilką) i podświetliłem od tyłu.

Z około 6m ta "gwiazda" na podglądzie była za wielka. Wyglądała raczej jak Księżyc :D , ale program jak mi się wydaje ustawił ostrość nieźle. Gdybym miał możliwość odsunąć gwiazdę 20m to miałaby już chyba odpowiednie rozmiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.