Skocz do zawartości

Coś nie tak z optyką?


S_yriusz

Rekomendowane odpowiedzi

cassiniego teraz ciężko zobaczyć no bo saturn jest nachylony specyficznie - to wiem.

Czytałem, że przy 190x były widoczne chmury na powierzchni - no jakieś szczegóły :) ja widziałęm zółtą plamę - niezbyt wyraźną, ale to przez atmosferę. Była ona na tyle mała, że mogę się spodziewać co zobaczyłbym przy super stanie atmosfery... - raczej niewiele

 

szkic mmm pokombinuje;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkice:

 

To co chciałem zobaczyć (wiem, że trochę na wyrost)

 

http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0308/dsc0006832f6.jpg

 

to co mniejwięcej widziałem (mniejsze i bardziej zlepione w jedną całość, ale nie umiem tego tak narysować)

 

http://img291.imageshack.us/my.php?image=dsc00069qk9.jpg

 

wiem że nie umiem rysować poza tym to wszystko na szybko :D sorka za słabą jakość zdjęć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Atmosfera

2. Kolimacja

3. Optyka

 

Cos ty na pewno nie jest ok

Podejrzewal bym, ze to polaczenie punktu 1 i 2.

Nie masz wrazenia, z z jednej strony planeta jest ostrzejsza niz z drugiej?

 

dobsonme, wlasnie ustawialem kolimacje przed drugim podejsciem do saturna i wydaje mi sie, że wszystko jest ok. Kolimowałem na gwieździe i sprawdzałem potem długości ramion krzyżaka - praktycznie te same

 

co do optyki to mam wątpliwości ponieważ mogę przecież obserwować naprawde ostre obrazy księżyca

 

nie mam wrażenia, że z jednej strony jest ostrzejsza niż z drugiej

Edytowane przez S_yriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do Delty. Pan Żołądek wytłumaczył mi, że to normalne i takie tam i zaproponował zakup okularu o

 

..no zaraz sie staro poczuje :)

 

A co do SW SWA Plossl-58.. to jest poprostu to:

http://www.astromart.com/articles/article.asp?article_id=464

 

tyle ze blizej zrodla wygrzebane ;)

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za poglądowe szkice, które jak sądzę bardzo rozjaśniły sprawę

 

moim zdaniem jeżeli masz idealną kolimację teleskopu

za słabą jakość szczegółu na planetach odpowiedzialny jest seeing

Nie porównuj obserwacji księżyca, który jest znacznie bliżej

i przy którym seeng tak nie degraduje obrazu, do obserwacji polanetarnych które są znacznie bardziej

wymagające jeśli chodzi o stan i jakość atmosfery

 

Aby zobaczyć maksymalnie możliwy detal na planecie musisz dostosować powiększenie do jakości nieba

- jeżeli przesadzisz z dużym powiększeniem przy słabym seeigu masz zamazany niewyraźny obraz

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S_yriusz

 

obawiałem się tego, i dlatego pytałem w swoim pierwszym poście czy wcześniej

obserwowałeś przez jakieś teleskopy

 

Czy miałeś wcześniej świadomość jakie rozmiary mają planety i jak wyglądają w teleskopach

amatorskich?

 

boję się, że padłeś ofiarą nieświadomości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może i masz racje, ale tam naprawde nie oddzielę od planety jej pierścieni.

Tak czy inaczej dzięki wszystkim za pomoc :) będę próbował przy dobrej pogodzie zobaczyć coś więcej niż plamke :)

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko sie nie zniechecaj, przy dobrych warunkach na takiej malej kropce mozna naprawde duzo zobaczyc.

Niestety w naszym kraju szanse na dobry seeing sa marne. To raptem kilka nocy w roku ale kiedy sie trafi na jedna z nich to obraz potrafi zaskoczyc. Pamietam jak zobaczylem Cassiniego przez 9cm po 3 latach obserwacji to bylo cos:)

 

Cierpliwosc jest cnota astroamatora.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mógłbyś jeszcze opisać w jakich warunkach prowadzisz obserwacje, jak długo chłodzisz teleskop przed obserwacją i czy nie masz np. jakiejś wady wzroku, chodzisz w okularach korekcyjnych

a czy byłbyś sobie w stanie przypomnieć, jak wyglądał wtedy obraz gwiazd

 

Seeing.gif

np. w/g tego schematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syriusz, jeżeli chcesz stwierdzić, czy Twój Saturn ma odpowiednie rozmiary porównaj jego wielkość z najbardziej znanymi kraterami Księżyca.

 

Kilka danych"

- obecna średnica Saturna - ok. 20"

- średnica pierścieni - ok. 43"

- przybliżona średnica Kopernika, Platona - ok.50"

 

post-2346-1205869303_thumb.jpg

 

I obecne ustawienie Saturna - niestety nie sprzyja obserwacji Przerwy Cassiniego.

 

post-2346-1205868598_thumb.jpg

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzrok jak mówiła pielęgniarka mam ponad przeciętną:)

 

teleskop był ze 2h na powietrzu... na balkonie

 

obraz gwiazd mmm moze II / III

Cześć!

 

Nie jest łatwo trafić w seeing pozwalający poszaleć na dużych pow.

Takie już mamy warunki...

Podczas kilku obserwacji terenowych w których brałem udział, raz tylko udało mi się trafić w takie, w których obrazy Saturna były bardzo zadowalające. (pow. 200x, lustro 200, pow. 1D).

W gorszych warunkach zerkałem krótko w pow. 100-150.

 

Może Ci być ciężko o satysfakcjonujące obrazy z balkonu (ściany będą oddawać ciepło powodując "turbulencje") z powiększeniem 250x z lustra 150mm.

 

Skoro jednak napisałeś, że jesteś zapaleńcem; niech Cię nie zniechęca początkowe porażki, a dobry wzrok o którym wspomniałeś przyda się w obserwacjach DSO. :)

 

Ps. szukałem w DO teleskopu 150mm/1000 takiego jak Twój, ale znalazłem te tylko z ogniskową 750. :unsure:

 

Pozdrawiam

 

Edit: przeczytaj to co podlinkował StaszekPapis wcześniej w poście #39 o powiększeniu rozdzielczym teleskopu

Edytowane przez adi_115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Nie jest łatwo trafić w seeing pozwalający poszaleć na dużych pow.

Takie już mamy warunki...

Podczas kilku obserwacji terenowych w których brałem udział, raz tylko udało mi się trafić w takie, w których obrazy Saturna były bardzo zadowalające. (pow. 200x, lustro 200, pow. 1D).

W gorszych warunkach zerkałem krótko w pow. 100-150.

 

Może Ci być ciężko o satysfakcjonujące obrazy z balkonu (ściany będą oddawać ciepło powodując "turbulencje") z powiększeniem 250x z lustra 150mm.

 

Skoro jednak napisałeś, że jesteś zapaleńcem; niech Cię nie zniechęca początkowe porażki, a dobry wzrok o którym wspomniałeś przyda się w obserwacjach DSO. :)

 

Ps. szukałem w DO teleskopu 150mm/1000 takiego jak Twój, ale znalazłem te tylko z ogniskową 750. :unsure:

 

Pozdrawiam

 

Edit: przeczytaj to co podlinkował StaszekPapis wcześniej w poście #39 o powiększeniu rozdzielczym teleskopu

 

właśnie przeczytałem to co napisał i troszkę się zmartwiłem :P

A pytałem się czy 250x nie będzie zbyt duzym powiększeniem... no cóż pies pogrzebany

 

teleskop z ogniskową 1000 jest ale jakoś dziwnie ukryty:D ja dostałem tylko link mailem :P

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=985

 

co mi polecacie dokupić ? oczywiście to wydatek długofalowy :)

moze zamienic ten 4mm lvn na 5mm? ehh

Edytowane przez S_yriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest łatwo trafić w seeing pozwalający poszaleć na dużych pow.

Takie już mamy warunki...

 

na pocieszenie dla wszystkich napiszę że właśnie przed chwilą trafiłem na BOSSSSSKI SEEING! :banan:

 

wyszedłem właściwie tak tylko z obowiązku bo chmury zniknęły, no ale jest prawie pełnia więc co tu oglądać, zerknę na saturna i na kratery i wracam.

z braku odruchów właściwych doświadczonemu obserwatorowi nie zwróciłem nawet uwagi na to że gwiazdy nie mrugają...

po wcelowaniu w pierwszą lepszą gwiazdkę gapiłem się chyba z 15 minut na krążki Airego takie były śliczne!

głupie :Boink: ale mam teleskopik dopiero od dwóch miesięcy i jeszcze takiego cudu nie widziałem :)

 

według tego schematu

Seeing.gif

było to coś między IV i V (ale pierwszy pierścień niestety bardzo jasny, zgodnie z naukami APM ADAM'a :P)

 

castor którego kiedyś sprawdzałem i nie byłem do końca pewien czy widziałem tę przerwę czy nie teraz między obiema gwiazdkami zmieściły się jeszcze pierwsze pierścienie dyfrakcyjne i ziejąca pustka w środku.

 

saturn - bardzo ładny! chwilami widziałem na końcach pierścienia coś ciemnego co mogło być przerwą cassiniego, hm, szkoda że nie było to zbyt wyraźne, w sumie nie wiem czy mogę uważać cassiniego za zaliczonego :P no i ciekawi mnie który składnik zadecydował o tym że cassini nie był wyraźny w tych pięknych okolicznościach przyrody:

1. optyka teleskopu (SW MAK 127)

2. okular (SW UWA 7)

3. oślepiający księżyc 9 stopni od celu (a może wprost przeciwnie, księżyc pomaga? zmniejszając oczojebny kontrast między planeta a niebem? ale chyba nie...)

4. mój daleki od ideału wzrok

5. bo seeing to raczej nie :)

 

tak więc S_yriusz, nie martw się, 250 to nie jest zbyt duże powiększenie, czasem takie powiększenie jest zbyt małe!

 

no, napisałem, rozgrzałem się to teraz idę sprawdzić czy dalej jest tak fajnie a jeżeli tak to epsilony Lutownicy już chyba zdążyły nabrać wysokości - życzcie mi szczęścia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w drugiej turze obserwacji dołączyły chmurki typu mgiełka więc nie było po co długo siedzieć ale co ciekawe ostrość obrazów dalej była bez zarzutu tylko kontrast siadł.

 

(epsilony oczywiście padły, mimo że gołym okiem było widać tylko kilkanaście najjaśniejszych gwiazd a reszta gineła w zamgleniu rozświetlonym przez księżyc)

 

a przy okazji, na http://www.meteoblue.com jest usługa prognozowania seeingu...

meteobluelk0.png

...którą można włożyć między bajki :)

(jetstream niby zielony... tylko że on prawie cały czas jest zielony. no i podają też dew point, którego inni jakoś nie chcą podawać, i to rzeczywiście prawda, teleskop po tych paru godzinach zupełnie nie chciał się zarosić mimo że zapomniałem o odrośniku bo przecież tylko na 10 minut wyskoczyłem)

 

This is a prototype seeing prediction tool, values may not reflect precisely reality.(Ver. 2.0, 26.1.2008)

 

* For good seeing conditions look for dark blue colors in the cloud cover and green values in the Seeing Indices and Jet Stream

* The estimated seeing indexes (1 & 2) range from 1 (poor) to 5 (excellent) seeing conditions. This value is computed based on the integration of turbulent layers in the atmosphere.

* Cloud cover ranges from dark blue (0% cover) to white (100% cover).

* Air temperature below 2 °C indicates a freezing risks.

* Dewpoint temperature less than 2 °C lower than ambient temperature indicates dew risks.

* High jetstream speeds (>35m/s) usually correspond to bad seeing, as well as very low speeds (<5m/s). Color gives a hint.

* Bad Layers have a Temperature Gradient > 0.5K/100m. The actual gradient is shown K/100m. The top and bottom height of the Bad layers is indicated by Bad Layers bot/top

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jej, jak ja się przez was nakręcam na obserwacje :D przez okno wczoraj wypatrywalem czy sa chmury czy nie. Chyba przez 5h siedzialem przy oknie xD dobrze, że przez większość czasu był mecz azs'u i słuchałem przy okazji :)

Edytowane przez S_yriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.