Skocz do zawartości

okulary do newtona 200/1200


Allshaq

Rekomendowane odpowiedzi

Heh, widze, że w twoim wypadku trza walić po konkretnych szkłach ;)

 

Do planet LV6 lub LV5 do DSów LVW22.

 

Nie baw sie w wynalazki typu UWA czy inne złomy bo szkoda na to kasy. Test okularów 5mm masz tu:

 

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=24

 

Jezeli szukasz okularu do DSów o krótszej ogniskowej to też trzymaj sięmoże serii LVW. Twój teleskop to F6, nie będzie tolerował nieskorygowanych szkieł.

 

Pozdrawiam.

 

no wlasnie po konkretnych :)

 

LV6 - 5 miales na mysli http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...a5901474c761a47 ?

 

co do LVW22 - 700zl... troszke za duzo, moze cos tanszego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy okulary serii LVW będą dobrze współpracowały z barlowem soligora 2" x2?

Chodzi mi o Synte 10".

 

Okulary z tej serii radzą sobie całkiem nieźle na barlowach. Degradatorem obrazu będzie ten soligor, nie okular Vixena.

 

Soligor 2" 2x nie jest żadną atrakcją. To względnie sensowny zakup od strony ekonomicznej, jak nie masz ochoty wydawać kupy kasy na przyzwoita soczewkę. Proszę pamiętać, ze to ciągle barlow raczej nienajwyższych lotów. Zalecam nie iść na zbyt głębokie kompromisy przy barlowach. To się zawsze kończy tak samo, słabym obrazem, co byście do tego obarlowa nie wsadzili. Szkoda dobrej stałki na kombinacje ze słabym barlowem. Zasada najsłabszego ogniwa w łańcuchu. Obraz bedzie takiej jakości, jaką da najsłabszy element układu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary z tej serii radzą sobie całkiem nieźle na barlowach. Degradatorem obrazu będzie ten soligor, nie okular Vixena.

 

Soligor 2" 2x nie jest żadną atrakcją. To względnie sensowny zakup od strony ekonomicznej, jak nie masz ochoty wydawać kupy kasy na przyzwoita soczewkę. Proszę pamiętać, ze to ciągle barlow raczej nienajwyższych lotów. Zalecam nie iść na zbyt głębokie kompromisy przy barlowach. To się zawsze kończy tak samo, słabym obrazem, co byście do tego obarlowa nie wsadzili. Szkoda dobrej stałki na kombinacje ze słabym barlowem. Zasada najsłabszego ogniwa w łańcuchu. Obraz bedzie takiej jakości, jaką da najsłabszy element układu.

 

Pozdrawiam.

 

A co sądzisz o barlow`ie vixena? Jest na 1,25" czy to potem się nie odezwie? A może jakaś sugestia (Synta 10" + okulary serii LVW)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allshag, mam taki sam teleskop jak ty i doradzę ci na podstawie własnych, co prawda krótkich bardzo doświadczeń.

 

Zostawiasz znośne szkiełko 25mm z zestawu (do przeglądu nieba i najrozleglejszych obiektów) + kupujesz LVW 13 (bardzo uniwersalny do wielu DS-ów, zarówno galaktyk, jak i gromad gwiazd). Obserwujesz przez parę tygodni - i jeśli nadal cię astro będzie kręcić - to samodzielnie stwierdzisz, czy warto kupować okulary za 700 zł, czy różnica warta jest tej kasy. SAM to zobaczysz :) Przekonasz sie też, jakie obiekty cię interesują. Jak ci to nie spasuje lub się znudzi - sprzedasz LVW - w idealnym stanie oczywiście - bez problemu ze stratą 100-130 zł.

 

A do Księżyca i Saturna na razie ci starczy kitowy Plossl 10mm. Uwierz mi - na początek wystarczy, musisz tylko obserwować, nie czytać forum. Jak trochę poobserwujesz, to wyrobisz sobie pogląd na temat swoich oczekiwań.

 

Ja tak zrobiłem, no i pochłonęło mnie to hobby - i teraz mam już oba kitowe szkiełka sprzedane, obok LVW 13 dokupiony LVW 22, a LVW 8 jest w drodze :helo:

 

Szczerze i gorąco ci radzę takie rozwiązanie, ryzykujesz jedynie ok. 100 zł, a będziesz miał naoczną okazję pobawienia się BARDZO dobrym okularem LVW (nie będziesz mógł powiedzieć, że zraziły cię do astro liche szkła) i poznania trwałości swoich zainteresowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lepiej kup LVW 22 i jakiegoś plossla 10mm do planet. Potem sobie kupisz NLV 6 mm.

 

10mm -> 120x przy tej średnicy lustra to będzie chyba troszkę za mało, ale to moje zdanie...

Fakt.. w dobrych warunkach już nie raz rozmyślałem jak to by było przy 5mm a nie 6mm.

 

Lukam przez Ortho... zawsze jakaś tańsza alternatywa...:)

 

 

Allshag, mam taki sam teleskop jak ty i doradzę ci na podstawie własnych, co prawda krótkich bardzo doświadczeń.

 

Zostawiasz znośne szkiełko 25mm z zestawu (do przeglądu nieba i najrozleglejszych obiektów) + kupujesz LVW 13 (bardzo uniwersalny do wielu DS-ów, zarówno galaktyk, jak i gromad gwiazd). Obserwujesz przez parę tygodni - i jeśli nadal cię astro będzie kręcić - to samodzielnie stwierdzisz, czy warto kupować okulary za 700 zł, czy różnica warta jest tej kasy. SAM to zobaczysz :) Przekonasz sie też, jakie obiekty cię interesują. Jak ci to nie spasuje lub się znudzi - sprzedasz LVW - w idealnym stanie oczywiście - bez problemu ze stratą 100-130 zł.

 

Wypada potwierdzić... :),

sam użytkuję 13mm Lvw i nie wyobrażam sobie poprawiania OC namierzonych dłuższym szkłem właśnie tym lantanem :)

(no-może powolutku skłaniam się ku szkiełku o większym polu -> Meade Uwa 14mm, 82*)

 

Ale chcę zaznaczyć dla All'a... wyznacznikiem tego co zobaczysz na niebie, będzie:

 

-czas obserwacji (możliwie najbliżej nowiu, a nie tak jak ostatnio okolice pełni ;))

-świadomość widoków..... ale to chyba kolega przerobił z Sky Rover :rolleyes:

 

... udanego wyboru !

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.