Skocz do zawartości

Autofocus + Robofocus + Maxim


philips

Rekomendowane odpowiedzi

I jesteś pewien, że ten port jest sprawny ... bo ja w swoim innym kompie mam dla przykładu port COM1 zepsuty i nic z nim nie działa mimo, że żadne błędy "techniczne" w windowsach z nim nie wyskakują i w terii działa...

 

Jeżeli napiszę, że canon pod tym portem mi działa i EQMOd działa to będzie znaczyć że port jest ok ?

 

capture1ub5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś tak nie krzyczeć na nas? Masz jakiś gorszy dzień?

 

Nie działa mi pogrubianie oraz podkreślanie, więc pisze dużymi literami, skoro małymi nie widać moich odpowiedzi, lub są czytane wyrywkowo.

Próbuje tylko dostosować się do dominującej retoryki i stylu forum. Co ma do tego dzień ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uspokój się... radzę zupełnie szczerze.

Hm, czyli jestem nieprawomyślny. Nie ja prowokuje, ale za to ja obrywam.

 

Proponuje skupić się na problemie, czyli prośbie którą wystosowałem do kompetentnych osób czyli takich które miały już coś wspólnego z zaistniałym problemem . Co ponad to jest dla mnie nie istotne.

 

 

ps. u mnie nie działa przycisk pogrubiający literki. w tej chwili sprawdziłem i jest mozżiwośc pogrubienia poprzez kody html czyli itd. ale muszę wklepywać manualnie, tak ze proszę zupełnie szczerze bez dorabiania ideologii do moich wypowiedzi

 

 

ps. Michał przewód połączeniowy sprawdzony omomierzem, wszystko jest ok. Nie wiem które piny sprawdzić na wtyczce kabel tel/Rs

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jale.. pokaż co wypisuje guzik " show data traffic"... i pokaż treść tego errora co wyskakuje.... nie jestem pewien, ale u mnie chyba jak nie ma połączenia na robofocusem to cyferki Temp i Position są szare a nie czarne jak u Ciebie... moze ty masz połączenie i problem nie leży w COM tylko w samym robo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jale.. pokaż co wypisuje guzik " show data traffic"... i pokaż treść tego errora co wyskakuje.... nie jestem pewien, ale u mnie chyba jak nie ma połączenia na robofocusem to cyferki Temp i Position są szare a nie czarne jak u Ciebie... moze ty masz połączenie i problem nie leży w COM tylko w samym robo....

 

 

Jeśli będzie trzeba to zrobię zrzut, ale tam jest czysto czyli nie ma żadnych danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie trzeba to zrobię zrzut, ale tam jest czysto czyli nie ma żadnych danych.

 

 

A sory próbę zrobiłem na COM1 czyli na tym który nie można otworzyć , na COM3 jest tak:

capture1oc1.jpg

 

 

 

Co do błędów to wywala mi ich sporo w zależności co przycisnę, niestety informacje tak szybko znikaja, ze nie jestem w stanie zrobić zrzutu.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem szczerze mówiąc, jak to działa z tym urządzeniem. Ale możliwe, że jeszcze masz coś nie tak ustawione we właściwościach portu. Tu widzę masz parzystość (parity) ustawione na even (czyli parzyste) co oznacza, że masz w sterowniku portu włączone sprawdzanie błędów. Być może tak ma być, a być może trzeba to wyłączyć, żeby komunikatów nie wywalało. W okienku Parity ustawić na Brak (nie wiem, jak to jest określone w angielskiej wersji okienka Właściwości).

Poza tym możesz sprawdzić we właściwościach portów (Panel sterowania/System/Menedżer urządzeń/Porty (COM i LPT/Właściwości) czy nie masz jakiś kwasów w zasobach. Jeśli są konflikty możesz zmienić ręcznie ustawienia zasobów. Ale i to może nie pomóc.

Mam pewne urządzenie podłączane od czasu do czasu do różnych komputerów w celu zrzucenia danych, ale przy dwukierunkowej komunikacji (co prawda przez LPT) i wszędzie mam dokładnie tak samo ustawione wszystkie parametry, a mimo to nie chce mi z niektórymi komputerami rozmawiać. Musiałem przestawić w BIOSie parametry portów a i to nie pomogło w niektórych komputerach. Ale to dotyczy oczywiście portu LPT, co do którego ustawia się w BIOS-ie jedno lub dwukierunkowość transmisji. Jak to jest z COM-ami w BIOS-ie to niestety nie wiem.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem szczerze mówiąc, jak to działa z tym urządzeniem. Ale możliwe, że jeszcze masz coś nie tak ustawione we właściwościach portu. Tu widzę masz parzystość (parity) ustawione na even (czyli parzyste) co oznacza, że masz w sterowniku portu włączone sprawdzanie błędów. Być może tak ma być, a być może trzeba to wyłączyć, żeby komunikatów nie wywalało. W okienku Parity ustawić na Brak (nie wiem, jak to jest określone w angielskiej wersji okienka Właściwości).

Poza tym możesz sprawdzić we właściwościach portów (Panel sterowania/System/Menedżer urządzeń/Porty (COM i LPT/Właściwości) czy nie masz jakiś kwasów w zasobach. Jeśli są konflikty możesz zmienić ręcznie ustawienia zasobów. Ale i to może nie pomóc.

Mam pewne urządzenie podłączane od czasu do czasu do różnych komputerów w celu zrzucenia danych, ale przy dwukierunkowej komunikacji (co prawda przez LPT) i wszędzie mam dokładnie tak samo ustawione wszystkie parametry, a mimo to nie chce mi z niektórymi komputerami rozmawiać. Musiałem przestawić w BIOSie parametry portów a i to nie pomogło w niektórych komputerach. Ale to dotyczy oczywiście portu LPT, co do którego ustawia się w BIOS-ie jedno lub dwukierunkowość transmisji. Jak to jest z COM-ami w BIOS-ie to niestety nie wiem.

Lampka, ale właśnie problem w tym, że JaLe nie używa portu COM pełnoprawnego, a jego emulację, bez UART, bufora FIFO, bez przerwania, bez... wielu rzeczy. To konwerter na USB.

 

Z tego co zrozumiałem, ma port COM1 hardwareowy, ale mu się nie otwiera, co znaczy, że to nie kwestia robo, ale coś w kompie jest nie tak. Albo port jest zjarany, albo źle skonfigurowany. Może kwestia przerwań? Może w BIOS jest źle ustawiony.

 

Zanim zacznie kombinować z ROBO, musi mieć pewność, że sprawdza to na hardwareowym porcie, albo na konwerterze USB z którym ROBO działa na pewno. Ja na razie mam tylko jeden konwerter z którym robo działa. Np. z jednym działa montaż AP, a nie działa robo.

 

TO zupełnie normalne, że jedne urządzenia z przystawką działają, inne nie. Zależy od tego, jak napisane są kwestie komunikacji z COMem. Generalnie z konwerterami jest meksyk i nie można na ich podstawie wysnuć tego, czy np. robo jest ok, czy padnięty.

 

Najpierw podłączyć go trzeba do komputera z prawidłowo działającym portem COM - hardwareowym. Inaczej, to strata czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy uczciwy sprzedawca konwerterów USB informuje o tym, że jest to tylko emulacja i nie działa z wieloma urządzeniami.

 

Przykład pierwszy z brzegu:

http://www.e-notebook.com.pl/index.php?p=3...id=392&c=11

 

Jest zgodny ze standardem RS-232 jednakże ze względu na specyfikę magistrali USB może nie współpracować z urządzeniami, których oprogramowanie:

 

- wymaga określenia numeru przerwania (IRQ),

- odwołuje się bezpośrednio do kontrolera portu COM (układu UART).

Uwaga! Urządzenie tworzy port szeregowy RS-232 z portu USB (nie odwrotnie!).

 

Problem w rzeczywistości jest jeszcze szerszy, ponieważ są różne konwertery na różnych chipach, które znaczącą różnią się specyfikacją. Możliwość kombinacji jest nieskończona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jale przyjedź do mnie z tym robo ...

mam kompa na którym działa mój robofocus , jak twój nie ruszy to jest walnięty ... :angry:

 

Święte słowa :notworthy:

 

Ze swojego doświadczenia powiem tyle:

1). Częściowo uwalony port obsłuży EOSa, a dwukierunkowego RoBo już nie,

2). Podsmażyć port jest bardzo ławto, szczególnie przy pracach AMTowych (wiem coś na ten temat - niestety :szczerbaty: - kiedyś sterowanie montażu wymknęło mi się spod kontroli...)

3). Nawet dobrej klasy konwertery USB>Serial nie obsługują RoBo. Miałem kiedyś stację dokującą na USB 2.0. Robiła wszystko co do niej należało (nawet frytki jak ją b. poprosiłem :lol: ), ale z RoBo radziła sobie dość dziwnie. Losowo gubuły się impulsy i DSLR_Fokus cały czas widział RoBo, ale z AutoFokusem to już było różnie.

4). Jak napakujemy Winzgrozie za dużo sterowników, to porty w laptopach (szczególnie ECP) lubią się przytykać, a co dopiero przelotki, działające bez obsł. przerwań...

5). Dwa konwertery tego samego typu/producenta to już max pewne problemy przy ich obsłudze.

 

Mój problem się skończył, jak kupiłem NAJTAŃSZĄ przelotkę USB>Serial (chyba 15zeta). Od tego czasu nie pamiętam co to problemy z RoBoFokusem. Mam nadzieję, że tak już zostanie.

 

Zrób jak mówi Rafał. Powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może kupić kartę PCMCIA/CARDBUS 16bit RS232 (pełnoprawny port COM) ???

 

Uwaga, ruszyłem z COM1 !!!!!!

 

Jak to zrobiłem ? Otóż odinstalowałem robofocusa i zainstalowałem po raz kolejny, ale ..... do tej pory instalował mi się samorzutnie w ASCOMIE !!!! Teraz wymusiłem, by stworzył odrębny folder na dysku C: i zacząłem całą zabawę od początku. Ustawiłem na COM1 i zadziałało !!! tak na szybko sprawdziłem tylko tyle, że wsuwa i wysuwa wyciąg. Czyli połączenie jest :) przy połączeniu USB/RS sprawa jednak pozostaje bez zmian czyli wyrzuca błąd.

 

Jest i ciąg dalszy, uruchomiłem poprzez przejściówke USB/COM :) Postapiłem podobnie czyli zdeinstalowałem sterowniki dodałem jeszcze raz z tym ze próbowałem wymusić podczas instalacji COM5 i działa !!!

 

 

Teraz przystępuje do nauki ustawień, jak Ktoś ma tutorialik robofocus + maxim to byłbym wdzięczny :)

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój problem się skończył, jak kupiłem NAJTAŃSZĄ przelotkę USB>Serial (chyba 15zeta). Od tego czasu nie pamiętam co to problemy z RoBoFokusem. Mam nadzieję, że tak już zostanie.

 

Zrób jak mówi Rafał. Powodzenia :D

Niezłe jaja - mi też działa najtańszy shit, a te dobre wymiękły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.