Skocz do zawartości

Soczewka barlowa a nasadka bino


dyspa

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się z pytaniem do bardziej zaawansowanych wiedzowo użytkowników forum, otóż zastanawiam się na kupnem dobrego barlowa (2x) do nasadki bino WO, problem polega na tym, że nie chcę szaleć z powerem, a wiadomo, iż krotność barlowa zwiększa się w związku z dodatkowym torem optycznym w nasadce (około 100 mm). Czytając opis Powermate TeleVue wyczytałem "za wyjątkiem modelu 5x skala obrazu niezalężna jest od odległości pomiędzy soczewką a detektorem światła" No własnie czy należy przez to rozumieć, iż w tej konstrukcji krotnośc jest stała bez wzgledu na długość toru optycznego?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

P.S. a może macie jakieś propozycje dotyczące konkretnych barlow'ów w zestawieniu z nasadko WO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. a może macie jakieś propozycje dotyczące konkretnych barlow'ów w zestawieniu z nasadko WO?

 

Jeśli zadowolisz się wersją econo, to polecam Soligora 2" 2x. Mam i z powodzeniem używam do nasadki WO.

Moim zdaniem kupowanie Powermate za 1100zł do nasadki za 700zł to lekki mezalians...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także kozystam z barlowa Soligor 2x 2" i jestem bardzo z niego zadowolony świetnie współpracuje z nasadką WO no i jest to jedyna możliwość zogniskowania obrazu w syncie z nasadką.

Niedawno zakupiłem barlowa 3x Tele Vue 1.25" do większych powiększeń przy obserwacji planet czy Księżyca

niestety nie miałem okazji sprawdzić, pogoda jest beznadziejna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV Powermate to Barlow o dość wyrafinowanej konstrukcji.

W szczególności może nie dawać efektu przesunięcia ogniska, dzięki któremu udaje się korzystać z nasadek w refraktorach i newtonach. Trzeba by to sprawdzić!

O problemach z ogniskowaniem nasadki WO z Powermate pisał kiedyś Rysiek.

 

Ja używam zwykłego Barlowa TV-2x o krotności z nasadką ok. 3x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Co do mezaliansu no masz pewnie rację, ale gdybym go kupił to zapewne współpracowałby również z innymi szkłami np. moim UWAN'em 7 mm. Z innej bajki to również chyba wszyscy znamy kombinacje Synty ze Słoikiem :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam się z pytaniem do bardziej zaawansowanych wiedzowo użytkowników forum, otóż zastanawiam się na kupnem dobrego barlowa (2x) do nasadki bino WO, problem polega na tym, że nie chcę szaleć z powerem, a wiadomo, iż krotność barlowa zwiększa się w związku z dodatkowym torem optycznym w nasadce (około 100 mm). Czytając opis Powermate TeleVue wyczytałem "za wyjątkiem modelu 5x skala obrazu niezalężna jest od odległości pomiędzy soczewką a detektorem światła" No własnie czy należy przez to rozumieć, iż w tej konstrukcji krotnośc jest stała bez wzgledu na długość toru optycznego?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

P.S. a może macie jakieś propozycje dotyczące konkretnych barlow'ów w zestawieniu z nasadko WO?

 

 

Ja tam może do wiedzowych nie należę , ale zapytam , nie dostałeś w komlecie Barlowa 2x z tą WO nasadką ?

 

To całkiem przyzwoity Barlow.

 

Osobiście testowałem z tą nasadką 2 Barlowy 2x :

 

WO oraz Vixena - oba dawały dobre obrazy z ta nasadką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dedykowany dostarczany razem z nasadka ma zdaje sie 1,6x. Ja używam jeszcze TV 2x i 3x oba współpracują bardzo ładnie z tym że 3x jest dość długi - robi się dźwignia i nawet drobna niedoskonałość wyciągu czy nawet jego miękkie mocowanie w tubie sprawia problemy - traci się kolimacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dedykowany dostarczany razem z nasadka ma zdaje sie 1,6x. Ja używam jeszcze TV 2x i 3x oba współpracują bardzo ładnie z tym że 3x jest dość długi - robi się dźwignia i nawet drobna niedoskonałość wyciągu czy nawet jego miękkie mocowanie w tubie sprawia problemy - traci się kolimacja.

 

Dłuższy jest to fakt , też go mam , ja mam inny wyciąg i u mnie dobrze się trzyma ale w Newtonie może być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.