Skocz do zawartości

Z czym do Księżyca?


rafklim

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć , jestem bardzo poczatkującym obserwatorem i mam pytanie czy obserwacje księżyca powinny być prowadzone przy użyciu jakiegoś filtra czy można bezposrednio przez gołe szkła?

Patrzyłem trochę przez ZRT na różnych przybliżeniach i trochę mi dało po oczach- sporo jednak światła daje moon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest link do ciekawego artykułu (zresztą już kiedyś linkowanego chyba przez ALFa):

 

www.telescopereviews.com/documents/planetaryeyepieces.pdf

 

Obala on pewne mity co do stosowania filtrów.

 

Chociaż ja do księżyca czasami używam filtra księzycowego celestrona - ściemnia jedynie obraz. Baaderowski Moonlight i Skyglow jakby daje efekt stabilizowania obrazu przy dużych powerach.

Pozdrawiam

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak z tym tekstem. Jak filtr polaryzacyjny może zmniejszać aperturę? On tylko ściemnia obraz, który przy Księżycu może być po prostu zbyt jasny. Filtr neodymowy dość mocno poprawia kontrast i uspokaja obraz i mogę go polecić do planet i Księżyca. Przy małych aperturach nie trzeba ściemniać obrazu, ale jak się ma 8" to Księżyc może mocno oślepić więc filtr szary lub podwójny polaryzacyjny, który jest po prostu filtrem szarym z regulowaną przepuszczalnością jest konieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorowi chyba chodziło o to, że ściemnia on obraz, czyli niby daje efekt taki jakbyśmy obserwowali telepem o mniejszej aperturze - ????? Może

No i chyba chłopaki obserwowali własnie 'małymi' aperturami - do 6 cali. Choć jest wzmianka o 8"SCT, 12.5" oraz zdaje sie 16" Newtonie. Po prostu wygląda na to że koleś zanadto uogólnił w przypadku łysego. Przy pełni stosowałem nawet księżycowego celestrona i neodymowy jednocześnie bo myślałem że mi oczy wypali - no a obserwuję tylko 5"

Pozdr

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Ściemnienie obrazu nijak ma się do zmniejszania apertury. Duża apertura da na większą rozdzielczość teoretyczną, ale przy okazji zbyt jasne obrazy jasnych obiektów. Ja tam nie mam problemu bo jak do Maka102 założę nasadkę bino to jasność Księżyca jest taka akurat, a Saturn mógłby być nawet nieco jaśniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika, że w przypadku obserwacji planet trzeba ściemniać ile wlezie. Zauważyłem to podczas nocy o częściowym zachmurzeniu. Przechodzące przez pole widzenia chmury przyciemniały obraz dając czasami poprawę komfortu obserwacji z wyraźnym optimum. Podobnie fajnie wyglądają planety po zachodzie Słońca, ale przy niezupełnie jeszcze ciemnym niebie.

 

IMHO

Planety, nawet jeżeli chwilowo nie wypalają oczu w okularze, są zbyt jasne w stosunku do tła by umożliwić wygodną obserwację mało kontrastowych szczegółów na tarczy. Natomiast jakość optyczna filtrów to inna sprawa.

 

Ściemniać!

:D Byle nie w opisach na FORUM!

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
[...]podwójny polaryzacyjny, który jest po prostu filtrem szarym z regulowaną przepuszczalnością jest konieczny.

 

Filtr polaryzacyjny to filtr szary z regulowaną przepuszczalnością? Czy możesz Grzybu dokładniej to wyjaśnić? Szczerze powiedziawszy nie bardzo rozumiem, o czym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ja przy ZRT i okularze Baader 8-24mm, powinienem stosować filtr?

Jeśli taka lunetka jest bezpieczna bo ma tylko 70mm to nie będę wydawał pieniędzy na filtry?

 

a tak moon wyglada przez ZRT i telefon K750i :lol:

post-8593-1206478734_thumb.jpg

post-8593-1206478923_thumb.jpg

Edytowane przez rafklim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr polaryzacyjny to filtr szary z regulowaną przepuszczalnością? Czy możesz Grzybu dokładniej to wyjaśnić? Szczerze powiedziawszy nie bardzo rozumiem, o czym piszesz.

 

Pod nazwą filtra polaryzacyjnego kryje się konstrukcja złożona z dwóch filtrów polaryzacyjnych, które same z siebie ściemniają nieco obraz, ale nie zbyt mocno. Ale jak je zaczniesz obracać względem siebie to można uzyskać nawet całkowite zaciemnienie. Po prostu w ten sposób możesz sobie regulować przepuszczalność filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ja przy ZRT i okularze Baader 8-24mm, powinienem stosować filtr?

Jeśli taka lunetka jest bezpieczna bo ma tylko 70mm to nie będę wydawał pieniędzy na filtry?

 

Oślepnąć nie oślepniesz od Księżyca, ale przy małym powiększeniu może po gałach dawać, na tyle mocno, że nie będzie widać zbyt wielu detali. Ale przy dużym powiększeniu powinno się dać oglądać Księżyc bez filtra.

Tylko na Słońce nie patrz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może aż oślepnięcia się nie obawiam ale jednak naświetlić trochę oczy można i będą bolały jak po spawaniu.

Ponadto nerw wzrokowy jest u mnie trochę podniszczony i dlatego wolę zapytać.

Oczy boleć nie będą, ale po dłuższych obserwacjach Księżyca pozostaje mocny powidok.

Przez jakiś czas wszędzie widziałem kratery :lol:.

 

Jeżeli zależy Ci na komfortowych obserwacjach, to myślę, że warto zainwestować w filtr.

Filtr szary czy polaryzacyjny przyda się również do obserwacji jasnych planet.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie fajnie wyglądają planety po zachodzie Słońca, ale przy niezupełnie jeszcze ciemnym niebie.

 

a właśnie właśnie, to mi przypomina że moja najbardziej udana obserwacja saturna miała miejsce w czasie pełni księżyca :)

ale triku z obserwacją zaraz po zachodzie słońca nie próbowałem - może jutro się uda!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Księżyc jest bardzo ciekawy w każdej fazie :D (oczywiście poza tą, w której go nie widać). Oświetlenie zmieniające się z każdym dniem, daje bardzo dużą różnorodność widoków. Trzeba uwzględnić jeszcze do tego librację w dłuższym okresie. Pełnia nieciekawa? Polecam np. Tycho :Salut:

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okres pełni,przez dlugi czas wydawal mi sie "jałowym" jesli chodzi o fotografowanie Ksiezyca w duzej skali,ale nic bardziej mylnego.Pełnia to punkt,moment,tym krotszy w im wiekszej skali obserwujemy Ksiezyc.W okolicach pełni pieknie prezentuje sie polnocna i polnocnozachodnia krawedz tarczy naszego satelity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja rowniez zaczynam zabawe z astronomia i mam pytanko odnosnie ksiezyca i konkretnie do mojego teleskopu posiadam meade lb 10, niestety nie widzialem przez niego ksiezyca bo od nie dawna posiadam ten sprzet a łysy pozno wstaje wiec nie bylo okazji, z reszta pogoda... wyjezdzam wkrotce do Anglii tam sobie troche popatrze, bede jutro w Poznaniu wiec chcialbym wejsc do sklepu i zaopatrzyc sie w pare rzeczy ktore pomoga mi (prawdopodobnie hehe bo jeszcze go nie widzialem) poobserwowac ksieciunia, troche to moze glupie skoro sie go jeszcze nie widzialo i od razu chce cos zmieniac/dodac ale niestety jade do malego miasteczka i nie bede mial za bardzo dostepu do sklepow nievirtualnych wiec wolalbym sie w cos juz zaopatrzyc no i jakies akcesoria ktore pomoglyby przyciemnic saturna no i marsa generalnie do planet, niestety posiadam goly zestaw jeszcze meade lb 10 ze standardowym okularem Deluxe - QX szerokokątny 2" o ogniskowej 26mm wiem ze to nie najlepszy (slaby) okular do planet ale na razie nie ma funduszy na cos lepszego a filtry zawsze sie jakies przydadza pozniej rowniez, szukam informacji o na forach ale moze ktos moglby mi poradzic czy filtry sa uniwersalne do kazdego sprzetu czy trzeba je dobierac do roznych teleskopow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ leninjs

 

jeśli dysponujesz w tej chwili tylko okularem 2" 26mm i się upierasz, że musisz oglądać Księżyc i planety, to podwójny polaryzacyjny filtr 2" produkuje Orion. Po dokupieniu w późniejszym terminie okularów 1.25" będziesz mógł korzystać z tego filtra w przelotce 2">1.25" bez konieczności przekręcania go co chwila do innego okularu. Jednak, jeżeli zdecydujesz się na tego Oriona, to raczej kup za granicą, bo u krajowego dystrybutora możesz się na niego nie doczekać nawet po powrocie z Anglii ;):Boink:

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.