Skocz do zawartości

Przelot ISS i Juliusa Verne 31.03 20:45 + amatorska fotografia


OSMO

Rekomendowane odpowiedzi

Moze to i nie ten dział, ale obserwacja zawiera równiez astrofotke.

 

Ciekawe zjawisko udało mi się zaobserwować, co ciekawe zupełnie przypadkiem Mianowicie przelot nad polska ISS i najprawdopodobniej Juliusa Verne.

 

To ze udało mi sie zrobić jako taka fotkę równiez jest dziełem wręcz przypadku. Miałem dużo szczęscia, zdazyłem rozstawić statyw, ustawić aparat i wycelowac w obiekt.

 

Fotka naswietlana 15s, iso 400, szeroki kąt, (Canon, PowerShot S3 IS, maksymalnie szeroki kąt, ekwiwalentu ogniskowej nie pamietam).

 

iss_julius_miniaturka.jpg

 

Linia jasna i wyraźna to ISS, zaś cienka i i słabo widoczna przed jasna to najprawdopodobniej Julius Verne.

Oboje, jak widac na fotografii, przelatywały na tle Dużej Niedźwiedzicy (Polska południowo-wschodnia).

Przelot ISS, sprawdziłem w ORBITRONIE, rzeczywiście stacja przelatywała nad polska ok 20:45.

 

Co do samego ATV (Juliusa) nie jestem pewien, opieram się ostatnich newsach, o jego próbach cumowania do ISS, o ile wiem, Endeavour w tej chwili własnie cumuje na ISS (ma odłaczyc się 3. kwietnia), wiec jest to raczej statek ATV.

 

 

Pozdrawiam OSMO.

 

PS. Jak umieszcza się miniaturki zdjęć?

Edytowane przez OSMO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, nieco się spieszyłem, zwykle robie zdjęcie z drobnym opóźnieniem (samowyzwalacz 2-5s), statyw zdązy się wtedy ustabilizować i nie widać drgań.

 

Tu jeszcze takowe były i fota nieco zruszona.

 

W sumie mogłem jeszcze zrobić fotografie z krótszym czasem naświetlania.

 

 

Kolejny przelot około 22:10, postaram się zrobić kilka fotek z różnym czasem.

 

Jeszcze kolejny 0 23:50, ale o nasze niebo zahaczy od południowo-zachodniej strony, która to o tej godzinie jest dość skutecznie oświetlona przez lampy uliczne ;/

Edytowane przez OSMO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATV orbituje na równi z ISS juz od jakiegoś czasu (kilka dni), wiec mógł to być on.

No i jeszcze prom Endeavour, cumuje aktualnie stacji (dobrze mówie?). Progress w tej chwili raczej nie. Bodajze miesiąc temu czytałem o locie Endeavour na ISS i było mówione że poleci albo progress, albo orbiter, więc albo progress był wczesniej, albo wogóle nie poleciał.

 

Przepraszam za błedy, śpieszę się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - to musiał być ATV. 29 marca była pierwsza próba-test zbliżenia do ISS i od ok. 17.00 do 18:30 CEST ATV był w odległości 3,5km od ISS. Dziś od 14:26 CEST znowu był kolejny test i o 18:31 CEST ATV zbliżył się do ISS na 11m po czym oddalił się na obecne 39km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przyjzałem sie dokładniej danym z Orbitrona i cóż się okazało? Inny kąt nachylenia wzgledem słońca, czy tam ziemi, i niec widac nie było. Nadmienie ze czuwałem ok 45m, wpatrując sie w niebo, napewno nie przeoczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przyjzałem sie dokładniej danym z Orbitrona i cóż się okazało? Inny kąt nachylenia wzgledem słońca, czy tam ziemi, i niec widac nie było. Nadmienie ze czuwałem ok 45m, wpatrując sie w niebo, napewno nie przeoczyłem.

 

Dziś co chwile były inne dane do przelotów, a do orbitrona tylko jedne tle. Trzeba było korzystać z heavens-above.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATV orbituje na równi z ISS juz od jakiegoś czasu (kilka dni), wiec mógł to być on.

No i jeszcze prom Endeavour, cumuje aktualnie stacji (dobrze mówie?). Progress w tej chwili raczej nie. Bodajze miesiąc temu czytałem o locie Endeavour na ISS i było mówione że poleci albo progress, albo orbiter, więc albo progress był wczesniej, albo wogóle nie poleciał.

 

Przepraszam za błedy, śpieszę się.

 

 

Nie, Endeavour wylądował bezpiecznie na Ziemi 26 marca. ATV wykonuje teraz testy, bo jest już po misji STS-123.

 

O Progressie to nie tak. :P To już pomieszane.

 

Ale rzeczywiście - na ISS jest obecnie sporo ruchu! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.