Skocz do zawartości

Jesli nie Canon to co?


szmarcin

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie.

 

Poza niepodważalnymi zaletami lustzanki Canona (tak przynajmniej wynika z lektury forum) sytuującymi ją na podium obok Synty 8", ED80, Naglerów itd. :), czy istnieją alternatywne lustrzanki, które można stosować do amatorskich zastosowań, mniej więcej tak jak to przedstawiono poniżej.

 

1) Obiekty i czasy wszystkie, na które pozwala rozdzielczość zastosowanego obiektywu i dokładność prowadzenia montażu.

2) Montaż Eq3-(2) - Eq-5 max. bez guidingu, bo targanie ze sobą laptopa jakoś skutecznie mnie zniechęca. Z tego samego powodu odpada tez kamerka Philipsa jako główny detektor obrazu.

3) Wspomniana lustrzanka + obiektyw z zakresu 135 - 300 (M42).

 

Tak więc wracając do pytania jakie aparaty spoza stajni Canona - czyli Pentax, Nikon, itd... sie nadają.

 

Wyjaśniając dlaczego nie Canon - poniewaz usuwanie filtra z 350 mnie zniecheca a swiadomosc ze mozna lepiej bez niego bedzie mnie wkurzać. Poza tym i tak 90% zastosowan bedzie do tradycyjnej fotografii dziennej :) i chciałbym również ten parametr uwzględniac przy wyborze aparatu. W Canonie po usunięciu filtra wewnętrznego trzeba by kombinowac z filtrem zewnętrznym (jeśli w ogóle jest do kupienia model zastepujący ten wewnętrzny).

Druga rzecz, w zwiazku z pojawieniem sie nowych modeli Canona przypuszczam, że cena body 350D w przyszlym roku osiagnie 500PLN, wtedy bede mogl z czystym sumieniem go kupic wylacznie do zastosowan astro - jesli oczywiście inna lustrzanka temu zadaniu nie sprosta na satysfakcjonującym mnie poziomie.

 

Prosze o konkrety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli aparat ma służyć w 90% do fotografii ziemskiej, a w 10% do astro, to moim zdaniem nie powinieneś nawet myśleć o przerabianiu korpusu.

2. Wielu astroamatorów wykonuje zdjęcia nieprzerobionym 350D i to z bardzo dobrym efektem.

3. Potencjalnie każdą lustrzanką cyfrową możesz wykonać astrofotografię. 350D ma jednak kilka cech, dzięki którym nieźle wypada jako aparat do astro (dobrej jakości matryca CMOS, małe rozmiary, niewielka waga).

4. Życzę Ci, abyś mógł kupić nowe body 350D w przyszłym roku za 500 zł. Wątpię w to jednak, gdyż producenci starają się nie doprowadzać do drastycznego obniżania ceny modelu wychodzącego ze sprzedaży. Po prostu lepiej jest go wycofać, niż sprzedawać za bezcen (oczywiście z puntu widzenia producenta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśniając dlaczego nie Canon - poniewaz usuwanie filtra z 350 mnie zniecheca a swiadomosc ze mozna lepiej bez niego bedzie mnie wkurzać.

 

Niestety obawiam się, że kupując każdą inną lustrzankę będziesz miał ten sam problem. Nie znam charakterystyki wszystkich modeli, ale każdy z nich ma tego typu filtr i nie słyszałem o takim, który puszcza pasmo Ha w stopniu znacząco większym od Canona. Różnica polega głównie na tym, że w Canone ten filtr można wymienić, a w innych już nie koniecznie (Nikon chyba leż ma taką możliwość ?). Jeżeli się mylę to proszę o postawienie do pionu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Życzę Ci, abyś mógł kupić nowe body 350D w przyszłym roku za 500 zł.

 

Wcale nie mówiłem o nowym tylko z astromarktu :), poza tym jak przypuszczam, 350-tka nie będzie już produkowana.

 

Wielu astroamatorów wykonuje zdjęcia nieprzerobionym 350D i to z bardzo dobrym efektem

 

Ktoś może porównać jakiś obiekt robiony dwoma sposobami w podobnych warunkach - trochę to naciągane :) ?

 

A inne paramery prócz tych typowych jak ISO, czasy, format zapisu.

Np. wielkość pixeli, ich liczba i co tam jeszcze ważne. Jaki to ma wpływ, żeby móc obiektywnie cos porównywać. I dlaczego CMOS lepszy niż CCD, jakoś tego nie łapię i znajduje sprzeczne opinie, równiez na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

CMOS jest lepszy, od CCD, bo zużywa mniej energii przez co daje mniejsze szumy. Wielkość pixeli praktycznie jest do pominięcia, bo przy lustrzance z formatami matryc DX albo APS-C różnice w wielkości są takie, że ich nie ma :D Oczywiście jeśli przystawimy do siebie modele majace podobną ilość pixeli.

 

Inne lustrzanki czasami używane do astrofoto to Nikon D70s, D80, a teraz D300 z matrycą CMOS. Sony alfa 700 ma CMOS'a i też by się nadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.