Skocz do zawartości

Problem w środku pola


grztus

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

kolega zakupił sobie Syntę 8" do obserwacji i fotografii dziennej (samoloty na pułapach przelotowych) i ma taki problem:

otóż środek kadru jest znacznie jaśniejszy od pozostałych partii obrazu. Mam Syntę 10" i taki problem nie występuje, pomimo iż korzystamy z identycznych rozwiązań foto. Kolega dość dużo uwagi poświęcił kolimacji (metodą opisaną przez Hamala) i raczej jest ona dokładna. Za kilka dni ma się u mnie zjawić i będziemy wspólnie kombinować.

Czy ktoś miał podobny problem lub wie czym może być spowodowany?

Poniżej zamieszczam poglądowe zdjęcia wykonane wspomnianą Syntą 8".

6a08d00751abd97fm.jpg fd92d2adfbc259b9m.jpg

 

Będę wdzięczny za wszelkie rady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomimo iż korzystamy z identycznych rozwiązań foto.
Napisz coś więcej o tych rozwiązaniach. Domyślam się, że używasz lustrzanki w ognisku głównym teleskopu?

 

Czy ktoś miał podobny problem lub wie czym może być spowodowany?
Spowodowany jest winietowaniem Synty w połączeniu z aparatem.

 

Jak temu zaradzić? Jeżeli się nie mylę, to trzeba by wymienić lusterko wtórne na większe.

Ale najlepiej będzie jak wypowie się ktoś bardziej doświadczony.

 

Synta 8" + Canon EOS 350D:

bc7019b53665db18m.jpg

 

P.S.

Mam nadzieję, że nie napisałem jakiejś głupoty :Boink:.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

winietowanie swoją drogą, ale na obu tych zdjęciach, widać po prostu odblaski od tylnego pionowego statecznika, od którego odbija się Słońce,

a nie stosowałeś jakiegoś filtra między aparatem a teleskopem?

bo coś długie czasy espozycji widac w exifie, przy takim iso i w sumie dość jasnym "obiektywie" za jaki robiła synta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ansmann: tak, miałem na myśli bezpośrednie połączenie Synty z EOSem 350D poprzez identyczne redukcje (2"/M42 i M42/EOS). Filtru żadnego po środku nie było. Dopytam natomiast czy nie było tam barlowa, bo faktycznie exif jakieś długie czasy podaje.

sumas: samo odbicie słońca od elementów samolotu nie daje takiego efektu, także wina leży gdzieś w konfiguracji sprzętu (zresztą na drugim zdjęciu samolot widać od zacienionej strony)

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam: zdjęcia z Barlowem Soligor 2" 2x

Jeżeli to winietowanie, to chyba tylko od lusterka wtórnego, gdyż w mojej 10" nie ma tego problemu. Czy Synta 8" i 10" mają różne LW? I czy w razie czego LW można wymienić na większe nie pogarszając jakości całego układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

SPRAWA WYJAŚNIONA

Okazuje się, że w Syntach 8", marker środkowy na lustrze głównym jest biały (w Syncie 10" czarny) i to właśnie on powodował powstanie takiej jasnej poświaty. Mojemu koledze udało się odkleić znacznik i całkowicie pozbyć się problemu z pierwszego postu.

 

:helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiesz, ale środkowa część lustra głównego wraz z markerem jest optycznie nieaktywna (zasłonięta lusterkiem wtórnym) więc nie ma żadnego wpływu na obraz.

 

PS. a teraz bez znacznika kolimacja będzie ciekawym zajęciem ;)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech przyklei ten znacznik póki jeszcze widać gdzie był naklejony...

 

Jak napisał Polaris, bez tego markera kolimacja jest "ciekawym" i "zajmującym" zajęciem.

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiesz, ale środkowa część lustra głównego wraz z markerem jest optycznie nieaktywna (zasłonięta lusterkiem wtórnym) więc nie ma żadnego wpływu na obraz.

[...]

Czy mógłbyś opisać to bardziej szczegółowo? Czy chodzi o punt w środku zwierciadła, czy o koło o jakimś tam promieniu?

Bo mnie się wydaje, że ta teza jest błędna. Ale tylko się wydaje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiesz, ale środkowa część lustra głównego wraz z markerem jest optycznie nieaktywna (zasłonięta lusterkiem wtórnym) więc nie ma żadnego wpływu na obraz.

Czy mógłbyś opisać to bardziej szczegółowo? Czy chodzi o punt w środku zwierciadła, czy o koło o jakimś tam promieniu?

Bo mnie się wydaje, że ta teza jest błędna. Ale tylko się wydaje ...

 

ta teza jest prawie poprawna :)

 

środek lustra nie uczestniczy w tworzeniu obrazu obiektów ktore mieszczą się w polu widzenia ale może zostać oświetlony z boku i wtedy taki jasny marker rozprasza światło w wprost do lustra wtórnego i wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak napisał szuu: światło się rozpraszało i powodowało jasną poświatę w samym środku pola, co widać na zdjęciach. Natomiast po odklejeniu białego znacznika nie ma w ogóle tego efektu. Oczywiście w jego miejsce pojawi się znacznik czarny, także nie będzie problemów z kolimacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak jest naprawdę, a z tego co czytam tak, to jestem zaskoczony takim efektem ubocznym białego znacznika. Niby Synty nie są przeznaczone do obserwacji ziemskich, a jednak...

 

Nasuwa się pytanie czy tylko światło dzienne potrafi wywołać taki efekt czy wystarczy np. światło Księżyca?

 

Ja też mam 8" z białym znacznikiem - przy chwili czasu sprawdzę czy mam taką samą plamę na zdjęciach dziennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość polaris

Odgrzebię trupa ;)

Kilka dni temu znajomy pokazywał mi swoje dzienne zdjęcia ptaków robione Celestronem 200/1000. Jakież było moje zaskoczenie kiedy dopatrzyłem się na nich identycznego efektu pojaśnienia centralnego! Od razu spytałem czy wie co to jest i okazało się, że ten efekt pojawia się (lub nasila?) przy wykorzystaniu barlowa 2".

Spytałem o znacznik środka lustra - jest CZARNY :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.