Skocz do zawartości

11 maja - Zaproszenie na obserwacje


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wróciłem z przejażdżki rowerowej po lesie. Dookoła chmury, w tej chwili nad Gliwicami praktycznie zachmurzenie całkowite i leje. Jak tak się utrzyma nie ma sensu jechać i rozstawiać się ze sprzętem. Z decyzją czekam do 18.00. Może się rozpogodzi :respect::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zachmurzenie konwekcyjne. Słoneczko robi kumulusy żeby szybownicy mieli zabawę. Po południu kumulusy się rozpadają (czasami "na mokro") żeby zabawę i czyste niebo mieli astroamatorzy!

 

Czyli pozostaje dorzucenie obuwia gumowego do osprzętu ;)

Płaszcze nylonowe i parasolki zostają w domu aby nie zapeszać :Beer:

Nie przypominam sobie by kiedykolwiek chmury powodowały u mnie tyle stresu,

to trzeba będzie odreagować :letsdrink::ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lublincu jest dobrze, tzn okolo 75% czystego nieba, cumulusy sie juz rozpadaja. Na zdejciach satelitarnych i radarze opadow widac, ze przejdzie nad nami kilka lawic chmur, a potem juz tylko czyste niebo. Mysle ze smialo mozna jechac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą informuje, że planowany pokaz ODBĘDZIE się zgodnie z planem.

 

ZAPRASZAM

 

Mogą nastąpić jeszcze małe problemy z chmurami, ale do 22.00 - 23.00 musi się przejaśnić bo jakikolwiek front atmosferyczny nie kieruje się w naszym kierunku

 

Od tej chwili jestem dostępny wyłącznie pod komórką 880 184 000

Edytowane przez Marek Substyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą informuje, że planowany pokaz ODBĘDZIE się zgodnie z planem.

 

ZAPRASZAM

 

Mogą nastąpić jeszcze małe problemy z chmurami, ale do 22.00 - 23.00 musi się przejaśnić bo jakikolwiek front atmosferyczny nie kieruje się w naszym kierunku

 

Od tej chwili jestem dostępny wyłącznie pod komórką 880 184 000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było super. Podziekowania dla p. Marka za zorganizowanie zlotu. Teraz przynajmniej upewniłem się co do przedmiotu mojego przyszłego zakupu. A swoją drogą coś mało komentarzy po zlocie, wszyscy śpią ?? Po obserwacjach w Bibieli już w nocy pojawiały się pierwsze posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było świetnie : ). Pomimo późniejszych chmurek dało się jednak pooglądać niebo. Pod sam koniec już się chyba zakleszczyło na dobre ale to akurat jak się zbieraliśmy do domu. Mam trochę zdjęć także postaram się też coś umieścić do pooglądania.

 

Chciałbym jeszcze raz podziękować Markowi za załatwienie nam transportu powrotnego i osobie która nas podwiozła pod dom (jest tu zarejestrowana więc może znajdzie wątek : )).

 

Co do sprzętu - miałem testować 8" ale oblegałem głównie 10". Oczywiście przy 12" też się kręciłem od czasu do czasu ale jakoś te 10-tki mnie najbardziej urzekły ; ). Nie mam swojego własnego sprzętu ale jakoś mi szło (tak mi się wydaje) bo jako jedna z pierwszych osób przestawiłem się na M13 i znalazłem : ).

 

Było super, czekam na kolejne takie spotkania!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też chciałbym podziękować za organizację Markowi. Dzięki zlotowi udało mi się wreszcie porównać obraz z achromata 152/1200 Ryśka bez chromacora i z chromacorem. Różnica spora, ale nie powalająca. Już zwykły achromat Ryśka daje bardzo ładne obrazy. Różnica w jakości według mnie warta ceny chromacora, ale nie warta pełnej ceny APO.

Do tego miałem okazję popatrzeć przez bino 2x150 Staszka. Piękna sprawa :)

Zawsze człowiek wraca z takiego spotkania bogatszy o spory kawałek wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie podziekowania dla pana Marka za zorganizowanie tego wspanialego spotkania, podziekowania rowniez dla wszystkich przybylych.

 

Teleskopow bylo tam chyba z kilkadziesiat, przez kazdy mozna bylo popatrzec. Niesamowity widok ksiezyca zapewnily nasadki bino oraz "binoteleskop"! Ksiezyc masakrowany byl rowniez z powiekszeniem ponad 500x i wygladal naprawde dobrze.

 

Wreszcie moglem wsadzic do wyciagu swojego teleskopu okulary z serii LVW, efekty przeszly moje najsmielsze oczekiwania, to pole, punktowosc gwiazdek, cos wspanialego. M13 czy M57 prezentowaly sie dobrze mimo janego ksiezycowego nieba. Teraz wiem czego mi brakuje w teleskopie na nieszczescie mojego portfela :D

 

Mimo niepewniej pogody warto bylo sie tam wybrac, kolo polnocy wszyscy zaczeli sie zawijac, i dobrze, bo po powrocie do domu solidnie sie rozpadalo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był BIG ZLOT!

Najbardziej zaskoczyło mnie to, jak wiele osób w regionie interesuje się astronomią. Nie liczyłem uczestników, ale było nas naprawdę sporo. Takie spotkanie to wspaniała okazja żeby się poznać lub odnowić stare znajomości. Podziękowania dla Marka za organizację spotkania.

Astronomia to naprawdę szlachetne hobby. Zadziwiające, jak z człowiekiem którego widzisz pierwszy raz w życiu, masz od razu tysiąc wspólnych tematów do rozmowy. Uczestników zlotu, których miałem przyjemność poznać oraz tych, z którymi astronomiczną pasję dzielę od dawna, gorąco pozdrawiam.

:Salut:

 

PS

Też podjąłem decyzję sprzętową. Synta powędruje na montaż paralaktyczny z opcją powrotu na dobsona( rozwiązanie Piotra).

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był BIG ZLOT!

Najbardziej zaskoczyło mnie to, jak wiele osób w regionie interesuje się astronomią. Nie liczyłem uczestników, ale było nas naprawdę sporo. Takie spotkanie to wspaniała okazja żeby się poznać lub odnowić stare znajomości. Podziękowania dla Marka za organizację spotkania.

Astronomia to naprawdę szlachetne hobby. Zadziwiające, jak z człowiekiem którego widzisz pierwszy raz w życiu, masz od razu tysiąc wspólnych tematów do rozmowy. Uczestników zlotu, których miałem przyjemność poznać oraz tych, z którymi astronomiczną pasję dzielę od dawna, gorąco pozdrawiam.

:Salut:

 

PS

Też podjąłem decyzję sprzętową. Synta powędruje na montaż paralaktyczny z opcją powrotu na dobsona( rozwiązanie Piotra).

 

Zlot był wspaniały, warunki meteo mogły być lepsze. Myślę że grono astroamatrów i właścicieli teleskopów wycelowanych w niebo będzie się dzięki takim zlotom i spotkaniom rozwijać. Składam serdeczne podziękowania Markowi Substykowi z D.O. za zorganizowanie zlotu i dostarczenie wspaniałych teleskopów do testów. Moim zdaniem 12'' dobson nie miał warunków do rozwinięcia skrzydeł. Wygląda imponująco. Potrzebna jest bezksiężycowa noc. Jednak dla wielu astroamatorów, którzy pierwszy raz widzieli księżyc w teleskopie wybór daty spotkania był trafiony. Pozdrawiam serdecznie wszystkich z którymi miałem możliwość ciekawie i miło porozamwiać, których poznałem. Do zobaczenia na następnym astrospotkaniu.

Michale trochę pobłądziliśmy wracając w lesie i o mało co nie upolowaliśmy paru saren na maskę B) . Na następne astrospotkanie przywożę N na paralaktyku. I poszukamy czegoś trudnego.

Refraktor Ryśka (nie pomyliłem imienia?) wygląda pięknie. Bino od kolegi z Gliwic z kolei uważam za najbardziej kosmiczny sprzęt tego zlotu. Obraz m13 w nim - szerokie pole był wspaniały. M13 w moim 10'' i u kolegi obok najlepsza w dużym zbliżeniu. Po prostu nie wiem co się dzieje w tej mojej tubce.

Pozdrawiam wszystkich Piotr.

Prześlijcie zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc ja również chciałbym podziękować wszystkim za liczne przybycie, a w szczególności Pawłowi, który w pewnym sensie był gospodarzem tego miejsca i który doradzał wam (a po niektórych pojechał) jak dojechać na wyznaczone miejsce.

Pierwsze osoby zjawiły się wraz ze mną już około 19-tej, następnie systematycznie z uśmiechem na twarzy witaliśmy kolejnych uczestników naszego małego spotkania, które właśnie Wam urosło teraz do dużego Katowickiego Zlotu.

Nie spodziewałem się, że mimo tak nie pewnej pogody znajdzie się tylu astro-zapaleńców na takie spotkanie. Pogoda, jaka panowała wczoraj spowodowała, że kilku znanych mi osób nie przyjechało. Zapewne przy idealnej pogodzie zjawiłoby się jeszcze z 10-20 osób.

W „skromnym” gronie około 40 ludzi i jak to policzono maksymalnie 22 samochodów utworzyliśmy po pierwsze wspaniałe grono miłośników astronomii, którzy wreszcie nawet nie znając się wcześniej mieli wspólne tematy. Po drugie dzięki takiemu spotkaniu wiemy, że okręg nasz, który jest przecież chyba najgorszym terenem do obserwacji ma naprawdę wielu chętnych do obserwacji astro maniaków.

W miejscu obserwacji wystawiono wiele teleskopów od mniejszych refraktorów o średnicy 90 mm (pozdrawiam Krzyśka właściciela 90-tki) po największą Syntę 12”.

Zdecydowanie najwięcej było Synt na Dobsonie. W zasadzie prawie 50% sprzętu to właśnie Synty, a wśród nich najwięcej modelu 8 calowego. Było tez kilka wyjątkowych teleskopów jak np. APO 150 Ryśka czy bino 2x150 Staszka. W okularach mieliśmy pełny komfort, bo w zasadzie nie brakowało nic. Nawet, jeśli ktoś chciał jakiś okular w zasadzie wystarczyło krzyknąć i sprawa była załatwiona.

Podziwialiśmy głównie Księżyc w doskonałej do obserwacji fazie (+48%), a następnie Saturna, M13, M57, eps Lyr i kilka innych obiektów z lepszym czy gorszym skutkiem.

W zasadzie ograniczała nas tylko natura (czytaj: chmury) oraz bardzo mocno świecący Księżyc (czytaj: wypalacz oczu).

Najważniejsze jednak jest to że wśród nas było kilka osób, które po raz pierwszy w życiu mieli okazje zobaczyć przez teleskop Księżyc czy Saturna! Dla kilku osób zobrazowałem w miarę możliwości, co i gdzie jest na niebie i wiem, że dla nich to spotkanie na pewno nie pójdzie na marne. Być może zostali już zaszczepieni astronomią, jak nie… zapraszam na kolejne spotkanie.

 

Poniżej zdjęcia w kolejności odwrotnej do czasu wykonywania.

Uwaga: Wszystkie są wykonane telefonem. Proszę o wyrozumiałość.

 

kalety_052008_14.jpg

 

kalety_052008_13.jpg

 

kalety_052008_12.jpg

 

kalety_052008_11.jpg

 

kalety_052008_10.jpg

 

kalety_052008_09.jpg

 

kalety_052008_08.jpg

 

kalety_052008_07.jpg

 

kalety_052008_06.jpg

 

kalety_052008_05.jpg

 

kalety_052008_04.jpg

 

kalety_052008_03.jpg

 

kalety_052008_02.jpg

 

kalety_052008_01.jpg

 

:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff! Gdyby nie zdjęcia z telefonu Marka to nie było by mnie na żadnym ze zdjęć i nie miałbym pamiątki...

 

Sam też od siebie dorzucę trochę zdjęć:

 

obraz001ui6.jpg

 

obraz002gq9.jpg

 

obraz003ri7.jpg

 

obraz005ws5.jpg

 

obraz007rd0.jpg

 

obraz009hi4.jpg

 

obraz010gl7.jpg

 

obraz011ii5.jpg

 

obraz017ga4.jpg

 

obraz020rz3.jpg

 

obraz023pi4.jpg

 

obraz025ua5.jpg

 

obraz027rf7.jpg

 

obraz039nx9.jpg

 

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Maćkov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.