Skocz do zawartości

Kupiłem Sky Watcher 1309EQ2


Stoner

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy teleskop. Obraz jaki daje ten teleskop jest moim zdaniem kiepski. Lornetką 10x50 jestem w stanie zauważyć więcej szczegółów krajobrazu w ciągu dnia niż tym teleskopem, nie mówiąc już o nasyceniu kolorów i kontraście. Używałem okularów 10mm i 25mm (SUPER 10mm i Super 25 Wide Angle Long Eye Relief) i przy żadnym z nich nie uzyskuje ostrości obrazu takiej jak w lornetce. Mimo że obraz w teleskopie jest większy, to jednak nic nie zyskuje na tym obrazie w porównaniu do lornetki. Regulowałem nachylenie tylnego lustra, ale nie widzę żadnych zmian. Oglądając Saturn jestem w stanie ledwo zauważyć że jest to planeta - po pierścieniu - obraz planety jest mały nawet przy użyciu okularu 10mm i soczewki Barlow 2x.

Ponieważ jestem początkującym obserwatorem, chciałem dowiedzieć się czy coś tu można poprawić, czy to normalne w tym modelu.

 

Link do omawianego modelu

http://www.allegro.pl/item348197182_telesk...is_gwar_24.html

 

Proszę pilnie o wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Przed obserwacjami pozwolić mu na osiągnięcie temp. otoczenia. (nie walcz przez okno itp.)

 

- Skolimować telep ( http://www.andysshotglass.com/Collimating.html) bo nie wiadomo jaki jest efekt wspomnianej regulacji.

 

- Saturn nigdy nie będzie jakoś specjalnie duzy.

 

- Dostosuj wzrok do ciemności.

 

- Jezeli na twojej miejscówce obserwacyjnej jest dużo świateł generujących LP , zmień miejscówkę.

 

- Postaraj się zapolować w swojej okolicy na kogoś z doświadczeniem obserwacyjnym (poszukaj na dziale spotkania lokalne dla swojej okolicy).

 

Tto niewielki teleskop, ale można z niego sporo wycisnąć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy teleskop.

Obraz jaki daje ten teleskop jest moim zdaniem kiepski. Lornetką 10x50 jestem w stanie zauważyć więcej szczegółów krajobrazu w ciągu dnia niż tym teleskopem, nie mówiąc już o nasyceniu kolorów i kontraście.

 

Hej!

 

Ten telepik w systemie Newtona służy bardziej do obserwacji nocnych niż dziennych, ;)

choć nie daję osobiście do końca wiary w to, że pokazuje mniej szczegółów niż lornetka x10 (owszem- może być; mniejsze pole przy większym powerze).

 

Saturn, cóż....

przy 130mm lustra będzie jaki będzie, bo rozdzielczości nie przeskoczysz... poprawę można uzyskać chłodząc optykę teleskopu i zwracając baczną uwagę na poprawność kolimacji, (o czym już wspomniano wyżej).

Nie od parady będą też szkiełka jakich użyjesz podczas obserwacji.

 

Jeżeli zapodałeś kit-owego 10mm, uzyskałeś pow. x90.

To nie jest jakiś szczególnie duży power do planet, na dodatek obiegowa opinia o kit-owych okularkach SW 10mm nie napawa wybuchowym optymizmem :huh:

(z drugiej strony: gdy kilka lat temu zobaczyłem Uszatego w badziewnym Optisanie z barlowem w wyciągu, i w okularku dającym pow. 40x i tak byłem wielce szczęśliwy :) )

 

Ps. poczekaj kilka dni, i skieruj swoją lupę na Księżyc :)...

Wrażenia powinny być nieco bardziej spontaniczno-optymistyczne :rolleyes:

 

Pzdr

Edytowane przez adi_115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.