Skocz do zawartości

Budowa celi pod lustro 60cm


gerardo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Właśnie zakonczyłem figuryzacje lustra do Newtona o średnicy 60cm.Lustro szlifowałem około 2lata i kosztowało mnie to wiele czasu i zdrowia.Naszczęście wszystko jest wporządku,co potwierdzają badania zakładów optycznych w Warszawie.Lustro wykonane zostało z dokładnością 1/12 lambda,więc udało się osiągnąć bardzo dobry wynik.Zwierciadło wykonałem z płyty szklanej o grubości 60mm sprowadzonej z huty szkła w U.S.A.Teraz powstał następny problem,a mianowicie jak wykonac cele pod tak duże lustro?Ile punktów podparcia wykonać?Jaką stal zastosować?czy może tworzywa stuczne?aluminium?Prosze o pomoc osoby bardziej światłe w tej materii.Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o zastosowaniu drzewa dębowego w budowie elementów celi.Wydaje mi się że drzewo jest łatwiejsze w obróbce od metali.

Do budowy celi pływającej wykorzystaj dane otrzymane z PLOPa - na samym dole strony. To programik, który dokładnie Ci wyliczy w którym miejscu mają się znajdować punkty podpacia oraz jakie mają mieć wymiary poszczególne elementy.

Budowa celi to w zasadzie trzy profile zamknięte, dwa płaskowniki, kilka śrub oraz w zależności od ilości punktów podpacia lustra wagi (też z płaskownika) i trójkąty. Trzeba to tylko zespawać, wywiercić kilka otworów i nagwintować. Nie powinno to być trudne a konstrukcja bedzie pewna.

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60 cm no, no... pogratulować koledze :notworthy:

 

Zwierciadło szlifowałeś dla siebie czy na sprzedaż ?

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

 

Nie opłacało by się szlifować zwierciadła ręcznie i go sprzedać, totalna porażka :unsure:

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi kochani większość swoich luster sprzedałem,a za zdobyte pięniądze kupiłem małą frezarke numeryczną na której obecnie odbywa się wstępny szlif zwierciadeł.Mój przyjaciel Dimitrij również wyłożył pieniądze na zakup tej frezarki za co mu serdecznie dziękuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi kochani większość swoich luster sprzedałem,a za zdobyte pięniądze kupiłem małą frezarke numeryczną na której obecnie odbywa się wstępny szlif zwierciadeł.Mój przyjaciel Dimitrij również wyłożył pieniądze na zakup tej frezarki za co mu serdecznie dziękuje...

Sorry za OT, ale czy to oznacza, że mógłbyś wykonać zwierciadło na zamówienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padło tu pytanie czy moge wykonać zwierciadło na zamówielnie? Oczywiście można się dogadać,ale dopiero pod koniec roku.Aktualnie brak czasu sprawia że nie zajmuje sie tylko domem i pracą,a w wolnym czasie budową swojego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że "poszłeś" w żeliwo a nie w stopy glinowe... Aluminium jest łatwiej obrabialne (gwintowalne itp.) Spawa także sie pięknie, znam sklep internetowy co tną na wymiar płaskowniki i inne kształtowniki na wymiar i przysyłają kurierem..

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem że będe skręcał,ale mam obawy co wyjdzie bo podobno czarnoskórzy nie mają zdolności konstrukcyjnych :(

 

jeżeli ktoś potrafił wykonać lustro 60 cm to można chyba uznać że nie stosują się do niego tego rodzaju uogólnienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem że będe skręcał,ale mam obawy co wyjdzie bo podobno czarnoskórzy nie mają zdolności konstrukcyjnych :(

 

 

Zdolności mają tyle do koloru skóry co żółw do śledzia :D czyli nic....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.