Skocz do zawartości

Co do guidingu?


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się Was poradzić w kwestii guidingu a konkretnie optyki.

Zamierzam guidować metrową ogniskową przy pomocy webcama tylko na razie nie mam przez co. :)

Kluczowa jest dla mnie waga, gdyż zestaw musi być maksymalnie przenośny. Myślałem o jakimś szkiełku na m42 ale nie wykluczam też refraktorka. Może ktoś mógłby mi coś doradzić?

 

Jaka powinna być ogniskowa guidscopu aby działał on poprawnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metrowa ogniskowa, ok. A jaki rozmiar pikselka bedzie miały twoje sensory główny i guidujacy?

Główny sensor ma 6x6um

Guidujący to Vesta, nie pamiętam w tej chwili rozmiaru, ale może napisz mi w czym rzecz, jak to policzyć albo gdzie o tym poczytać to wtedy będę wiedział sam jaka jest zasada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie sprawa nie rozbija sie o stosunek ogniskowych guidera do teleskopu głównego, a o stosunek ich rozdzielczości (ile pikseli na sek./ ile sekund na pixel przypada) Wzor tu:

 

res [arc sec/pixel] = 206,265 * pixel size [mym] / focal length [mm]

 

A im rozdzielczośc na guiderku blizsza tej na teleskopie tym po mojemu lepiej (jezeli sa tu jakieś zalecane stosunki/granice to prosze o roszerzenie watku lub naprostowanie mojej wypowiedzi.)

 

Wzór na górze już masz, a tu brakujące dane:

 

Dla vesty (prosze mnie poprawic jak popierdzieliłem matryce)

 

"Sony ICX098BQ. The chip is 4.60 mm (H) × 3.97 mm (V). The pixels are 5.6 × 5.6 (square pixels)."

 

Tu wątek do przetrawienia:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=20094&st=0

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie sprawa nie rozbija sie o stosunek ogniskowych guidera do teleskopu głównego, a o stosunek ich rozdzielczości (ile pikseli na sek./ ile sekund na pixel przypada) Wzor tu:

 

res [arc sec/pixel] = 206,265 * pixel size [mym] / focal length [mm]

 

A im rozdzielczośc na guiderku blizsza tej na teleskopie tym po mojemu lepiej (jezeli sa tu jakieś zalecane stosunki/granice to prosze o roszerzenie watku lub naprostowanie mojej wypowiedzi.)

 

Serdeczne dzięki. Wzór na rozdzielczość już mi się kilak razy obił ale jakoś nie pomyślałem, że od tego trzeba by wyjść.

Czy są jakieś ściśle określone ograniczenia, np. że guider powinien mieć conajmniej połowę matrycy głównej albo że powinien mieć mieć większą rozdzielczość?

 

 

Dziękuję, zaraz sobie przeczytam. (Szukałem wątku an ten temat ale jakoś chyba słabo...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum nas źle, nikt nie sugeruje że to co mówisz to bzdura ale rozwiń temat.

Fakt 1000mm osobiście nie guidinguje ale STV z lunetką 15/100 bez problemu radzi sobie z edkiem. Testowałem kilka razy i klatki 10 minunotwe były punktowe dłuższych nie moge robić w mieście przez LP. Oczywiście 500mm to nie 1000mm ale postaram się zrobić test. Posadzę na HEQ-5 Syntrek C8N podłącze STV z lunetką i sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt 1000mm osobiście nie guidinguje ale STV z lunetką 15/100 bez problemu radzi sobie z edkiem. Testowałem kilka razy i klatki 10 minunotwe były punktowe dłuższych nie moge robić w mieście przez LP. Oczywiście 500mm to nie 1000mm ale postaram się zrobić test. Posadzę na HEQ-5 Syntrek C8N podłącze STV z lunetką i sprawdzę.

Najlepiej jak pokażesz wycinek tej fotki z ED80 które ma punktowe gwiazdki z guidingiem na 100mm. Dopisz jeszcze rozmiary pixeli dla pewności... bo coś mi sie wydaje, ze w taki razie dokonałeś niesamowicie przełomowego odkrycia, które zmieni historię astrofotgrafii...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, gwiazdki z centrum kadru mają rozjazd na ok 2 pikselki

 

10D (o ile to nim robione) ma wielkośc piksela 7.4 microns. 6.4 microns

 

no to liczym:

206,265 * 7.4/500 = 3 sek per pikselek

 

czyli bład na poziomie 6 sek.

 

no to teraz jak osiagnąc taką dokładnosc na guiderze 100mm

 

 

X = 6*100/206.265

 

X = 2.9um

 

No i mamy jasność. Wystarczy aby kamera guidujaca miała piksel w tych okolicach. (jak pomyłka w obliczeniach , prosze o poprawke)

 

No to kontynuujmy.

 

Prosze pokaz mi gdzie jest ta "Bzdura" w mojej wypowiedzi i jak to sie ma do twojej informacji "Wystarczy 100mm do wyguidowania 1000mm trzeba mieć tylko odpowiedniego autoguidera."

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ja policze :

 

Główny telep focący : 500mm z 10D ( 7.7um ) - rozdzielczość 3.05arcsec/pixel

Guider : 100mm z SC2 (5.6um ) - rozdzielczość 11.53arcsec/pixel

Subframe guiding dzieli pixel na 10...

 

.....czyli teoertycznie masz stosunek guidera do focącego zestawu 1:4 czyli... czyli w praktyce to nie funkcjonuje bo:

- do subframe guidingu potrzebna jest gwiazda o średnicy conajmniej 10 pixeli ( ciężko o taką na 100mm przy czasach rzędu 2-3s naświetlania, lub wogóle jest to nie możliwe... )

- bo subframe wcale nie koniecznie musi ładnie wyliczać te 1/10 pixela

- bo szumy kamerki guidingującej będą ci zmieniały te dziesiąte części pixela

- bo seeing ( przy 100mm może nie miec on już znaczenia w sumie... )

- pewnie jeszcze pare by sie znalazło...

 

Inaczej mówiąc - jak na guiderze 100mm z SC2 gwiazdka majtnie ci się o 0.5 pixela to na tym ED80 z 10D majtnie ci sie o 2 pixele....Dwa pixele pojechania to za dużo o dwa pixele pojechania.....

 

No i jeszcze to "gwiazdki są punktowe".... wogóle co to znaczy ? Marzy mi sie, żebyśmy przestali używać określenia "punktowość gwiazdek" a zaczeli stosować pojęcie FWHM, bez oceniania na oko....Wtedy wszystko będzie czarno na białym...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sie trochę zagalopowałem ale będe to testował, musze wywarzyć poprawnie oś DEC i sprawdzę. Tak czy siak będę guidingował orionem 80/400 tylko trzeba go sztywno zamocować. W każdym bądź razie jestem prawie na 100% przekonany że do guidingowania 1000mm można mieć guidera z ogniskową mniejsza niż 1000mm.

Aha Philips ja guidinguje Sbigiem STV a nie SC2

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sie trochę zagalopowałem ale będe to testował, musze wywarzyć poprawnie oś DEC i sprawdzę. Tak czy siak będę guidingował orionem 80/400 tylko trzeba go sztywno zamocować. W każdym bądź razie jestem prawie na 100% przekonany że do guidingowania 1000mm można mieć guidera z ogniskową mniejsza niż 1000mm.

Aha Philips ja guidinguje Sbigiem STV a nie SC2

 

Adam, no własnie o to chodzi.

 

Człowiek pyta na forum o jakiś problem. Dostaje odpowiedź jak to działa. I nagle wpadasz jak torpeda. Piszesz, że odpowiedź to bzdura i stwierdzasz (nie piszesz, że będziesz sprawdzał, stwierdzasz), ze możliwe jest robienie Y... I tu właśnie jest problem, bo tylko zamotałeś pytającemu.

 

1000mm można guidowac krótszą ogniskową, wszystko zależy od wzoru powyżej (ta zależnośc to nie bzdura). Co do twoich testów, podstaw sobie pod ten wzór rozmiary pikseli twojej kamery guidującej i głównej, przelicz po ogniskowych i bedziesz miał jasnośc czy twój test bedzie tylko parą w gwizdek czy jednak da rade.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STV ma pixel 7.4um... czyli na jeden pixel STV 100mm przypada ci 19,08arcsec.... czyli na 1/10 (subframe) pixela guidera przypada ci aż 2/3 pixela ED80 z flattenerem i 10D...

Ja i tak postaram się udowodnić, że można ogniskowa 100mm wyguidowac 1000mm wszystko zależy od seeingu i innych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje :) Już mniej więcej wiem, jak można zabrać się do rzeczy ale pojawiły się jeszcze następujące pytania:

 

1. Jak działa subpixel guiding? Rozumiem, że on wylicza na podstawie dystrybucji jasności poszczególnych pikseli na które "rozlewa" się gwiazda, gdzie tak faktycznie jest jej środek.

 

2. Co moglibyście polecić do guidowania takim zestawem jak opisałem. Pytam o np. konkretny obiektyw albo jakiś refraktorek. Głównym kryterium jest dla mnie masa takiego urządzenia.

 

 

p.s. Poprawcie mnie, jeżeli się mylę: do guidowania takim zestawem jak opisałem (sensor główny: 5um, guiding 5.6um) powinno wystarczyć ok 1/2 ogniskowej właściwego obiektywu. Dodam tylko, że rozdzielczość 1.2"/px, jaką można uzyskać z mojego zestawu na głównym sensorze jest niewiele większa od teoretycznej rozdzielczości teleskopu: 1.05".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie sprawa nie rozbija sie o stosunek ogniskowych guidera do teleskopu głównego, a o stosunek ich rozdzielczości (ile pikseli na sek./ ile sekund na pixel przypada) Wzor tu:

 

res [arc sec/pixel] = 206,265 * pixel size [mym] / focal length [mm]

 

Panowie czy mógłby mi ktoś objaśnić ten wzór i metodę obliczania stosunku rozdzielczości guidera i teleskopu, będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy mógłby mi ktoś objaśnić ten wzór i metodę obliczania stosunku rozdzielczości guidera i teleskopu, będę bardzo wdzięczny.

Kąt (obszar nieba) rejestrowany na powierzchni jednego piksela to: rozmiar pixela / ogniskowa teleskopu. Jesli rozmiar pixksela i ogniskowa zostana wyrazone w tych samych jednostkach to wartosc kąta otrzymamy w radianach, a jeden radian to 206 265 sekund kątowych. We wzorze podajacym wynik w sekundach na pixel zamiast tej liczby jest uzyty wspolczynnik 1000 razy mniejszy, bo rozmiar pixela ma byc podawany w jednostkach tysiac razy mniejszych.

 

A co do samych rozdzielczosci to wartosc wyliczona ze wzoru dla guidera i teleskopu powinna byc porownywalna, zeby guider widzial mniej wiecej takie same bledy pracy montazu jak sesor rejestrujacy obraz. Jesli guider bedzie mial za mala rozdzielczosc to nie zauwazy przesuniecia obrazu, ktore bedzie istotne dla rejestratora wiec nie bedzie mogl odpowiednio skorygowac pracy montazu. Jesli rozdzielczosc bedzie za duza, to guider bedzie walczyl z przesunieciami, ktore i tak nie zostalyby zarejestrowane, bo beda sie miescic w obszarze jednego pixela rejestratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kąt (obszar nieba) rejestrowany na powierzchni jednego piksela to: rozmiar pixela / ogniskowa teleskopu. Jesli rozmiar pixksela i ogniskowa zostana wyrazone w tych samych jednostkach to wartosc kąta otrzymamy w radianach, a jeden radian to 206 265 sekund kątowych. We wzorze podajacym wynik w sekundach na pixel zamiast tej liczby jest uzyty wspolczynnik 1000 razy mniejszy, bo rozmiar pixela ma byc podawany w jednostkach tysiac razy mniejszych.

 

Dzięki za odpowiedź ale szczerze mówiąc nie wiele mi to wyjaśnia. Wybaczcie ale jestem laikiem w tych sprawach a fizykę i w tym optyke w szkole średniej miałem w naprawdę okrojonej wersji i było to dość dawno temu. Prosłbym o bardziej łopatologiczne wyjaśnienie zagadnienia najlepiej na jakimś przykładzie lub podajcie jakiś link do stronki najlepiej polskiej gdzie te sprawy są objaśnione. Będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.