Skocz do zawartości

Kulka


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

bardzo fajnie wyszło, próbowałem coś zrobić, żeby gwiazdki z centrum gromady były bardziej odseparowane, bo przepalone nie są, choć tak wygladają, niestety wtedy wyłażą mi ciemne obwódki wokół jasnych gwiazdek

i wygłada na to, że mogłbyś kiedyś dorobić trochę materiału tego obiektu ale z mniejszymi czasami ekspozycji i wtedy można by było zmontować w jedną całość i z ładniejszym jądrem

ale i tak wygląda świetnie i to z platformy i taką ogniskową i takie ekspozycje i wszystko niemal punktowe! :notworthy:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę :)

 

będzie trzeba zrewidować porady dla wszystkich początkujących, pytających tu na forum, czy da się urzeczywistnić amatorskie astrofoto kupując, i będąc w posiadaniu poczciwej Synci :)

 

Dotychczasowe odp. to: owszem, Księżyc, Słońce w projekcji itp,

...te zdjęcia troszkę To przewartościowują :)

...da się jakieś Ds-ki ciapnąć...

 

bardzo przyzwoicie jak na dobsona chyba ;)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę :)

 

będzie trzeba zrewidować porady dla wszystkich początkujących, pytających tu na forum, czy da się urzeczywistnić amatorskie astrofoto kupując, i będąc w posiadaniu poczciwej Synci :)

 

Dotychczasowe odp. to: owszem, Księżyc, Słońce w projekcji itp,

...te zdjęcia troszkę To przewartościowują :)

...da się jakieś Ds-ki ciapnąć...

 

bardzo przyzwoicie jak na dobsona chyba ;)

 

Pzdr

Pod wpływem własnych eksperymentów sam zrewidowałem już swoje poglądy na fotografowanie Syntą :D Ogniskowa 1200mm i platforma dawały marne szanse, ale okazało się, że nie jest tak źle. Nie wszystko jednak jest łatwe i przyjemnie. Co prawda nie miałem nigdy styczności z prawdziwym montażem paralaktycznym (nie śmiać się :D ), to jednak mam kilka przemyśleń co do stosowania platformy i dobsona:

 

1. Przede wszystkim przez cały czas robienia zdjęć trzeba uważać aby nie przewrócić Synci. Niby stoi stabilnie, ale mimo wszystko nie jest tak mocno zaczepiona jak na paralaktyku. Mnie niestety raz się to zdarzyło. Zorientowałem się, że postawiłem jedną z nóżek platfromy na kablu, i zamiast podnieść nóżkę, przez przypadek podniosłem i odczepiłem górną część platformy (!). Teleskop z hukiem upadł na skalniak. Na szczęście nic poważnego się nie stało, poza złamaniem obręczy, do której zaczepiony jest pająk. Z takim zestawem trzeba więc obchodzić się bardzo delikatnie.

 

2. Prowadzenie nie zawsze jest takie jak na tym zdjęciu. Właściwie przy M3 miałem najlepsze jak dotąt prowadzenie na poziomie +-1,5sek. Czasem jest jednak nawet +-3sek. Nie wiem od czego to zależy.

 

3. Problemem przy platformie jest ustawienie na biegun. Domyślam się, że w paralaktyku proces ten jest znacznie prostszy. Tutaj trzeba się nieźle nagimnastykować, aby ustawić platformę jako tako.

 

4. Kolejnym problemem przy platformie jest ograniczony czas ekspozycji. Na jedno zdjęcie mogę poświęcić ok. 45min. Po tym czasie muszę na nowo szukać obiektu, a także na nowo ustawiać kąt aparatu i gwiazdę guidującą. Na razie nie wiem jak można rozwiązać albo zminimalizować ten problem. Całkiem możliwe, że jest to największy mankament tego zestawu.

 

5. Guidowanie jest bardzo proste :D Nigdy bym nie przypuszczał, że przy ogniskowej guidera 300mm i bez zastosowania barlowa można guidować 1200mm. Okazało się, że jest to możliwe i nie stanowi żadnego problemu. Dalej nie mam modyfikowanej kamerki, a więc guiduje z czasami 1/5 sekundy. Przy światłosile 4,5 kamerka łapie gwiazdki do ok. 8mag.

 

I tak wiem, że te wszystkie wymienione tutaj wady się nie liczą, jeśli spojrzy się na cenę zestawu :szczerbaty: Dokupując do Synty platformę i używany aparat można się zamknąć w 2000zł. Pomijamy takie drobiazki jak chociażby laptop :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak wiem, że te wszystkie wymienione tutaj wady się nie liczą, jeśli spojrzy się na cenę zestawu :szczerbaty: Dokupując do Synty platformę i używany aparat można się zamknąć w 2000zł. Pomijamy takie drobiazki jak chociażby laptop :D

 

No właśnie; tak apropos: za ile i gdzie mogę kupić platformę? W sumie reszta by się znalazła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się za wymarzony słonecznik :D

Chciałem zrobić co najmniej 15 klatek, ale odechciało mi się, kiedy zobaczyłem jak mocno księżyc zaświetla tło zdjęcia. Zrobiłem więc 7 klatek i dałem spokój.

 

slonecznik.jpg

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.