Skocz do zawartości

Przysłona do światłosilnych Newtonów


mkub

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Syntę 10" i chodzi mi po głowie taki pomysł. Skoro:

  • większa średnica teleskopu przydaje się przy obserwacji ciemniejszych obiektów (DS),
  • przy obserwacji jasnych obiektów (planet) duża światłosiła wiąże się z pogorszeniem jakości obrazu ==> większe wymagania wobec okularu,

to może opłaca się sztucznie ograniczyć światłosiłę teleskopu.

Myślę o założeniu przysłony ograniczającej średnicę wlotu do teleskopu.

Trzy tygodnie temu, Saturn przy kombinacji okular LVW 5mm + filtr UHC-S nadal był na tyle jasny, że można

by go trochę pociemnić. Stąd ten pomysł.

 

Pytanie, czy to faktycznie ma sens? Czy ktoś z Was to robił?

Z góry dziękuję za rady

 

MKub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem czegoś takiego do 200/1000 z powodu braku filtrów. Zrobiłem to z cienkiej płyty pilśniowej (czy jakoś tak), i przykręcałem za pomocą śrub do tubusu. Przyznam, że bardzo się to przydawało do marsa podczas tegorocznej opozycji. Zmniejszało jasność przez co uwidaczniało więcej szczegółów.

 

P1020307.jpg

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zmniejszania jasności używa się filtrów polaryzacyjnych. Wtedy mamy regulowany filtr szary.

Przysłanianie lustra w reflektorach jest marnym pomysłem, bo nie dość, że tracimy na rozdzielczości to jeszcze pogarsza nam się kontrast przez wzrost obstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to stara sztuczka stosowana czasem w dużych, światłosilnych teleskopach. Czasami pomaga ale lepiej skorzystać z filtrów

 

jeśli już to trzeba pamiętać o dwóch rzeczach:

 

1. zmniejszenie apertury powoduje zmniejszenie zdolności rozdzielczej teleskopu. Rozdzielczość przysłoniętego teleskopu powinna być znacznie poniżej seeingu

 

2. zwiększenie obstrukcji. Wielkość LW jest dobrana do średnicy teleskopu. Jeśli zmniejszymy tę średnicę to LW może okazać się za duże. Średnica LW nie powinna być znacznie większa niż 1/3 średnicy LG

 

Podczas Wielkiej Opozycji Marsa próbowałem przysłaniać telepa w noce ze słabym seeingiem. Efekt był raczej mizerny ale też mój teleskop ma za małą średnicę na takie sztuczki bo zaledwie 18 cm

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady. Chyba jednak spróbuję, w końcu co to za problem wyciąć taką przysłonę z brystolu.

Jak tylko przetestuję, dam znać co daje lepszy efekt, przysłona, czy filtr polaryzacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Jak tylko przetestuję, dam znać co daje lepszy efekt, przysłona, czy filtr polaryzacyjny.

 

Dobry filtr polaryzacyjny sprawdzi się lepiej - nie stracisz na rozdzielczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.