Skocz do zawartości

Luneta Zhumell 30-90x118 czy Yukon 100x100


Jehu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie chciałbym kupić jedną z tych lunet http://www.opticsplanet.net/zhumell-spotti...-30-90x118.html

http://www.opticsplanet.net/yokon-100x.html

 

Lunete Yukon już kiedys miałem i byłem z niej ogólnie zadowolony , natomiast Zhumell widzę pierwszy raz ale interesuje mnie ona ze wzgledu na większą średnice 118mm.

Mam pytanie czy ktos może mi powiedzieć coś o tej lunecie .

Z góry dziekuję za pomoc.

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie chciałbym kupić jedną z tych lunet http://www.opticsplanet.net/zhumell-spotti...-30-90x118.html

http://www.opticsplanet.net/yokon-100x.html

 

Lunete Yukon już kiedys miałem i byłem z niej ogólnie zadowolony , natomiast Zhumell widzę pierwszy raz ale interesuje mnie ona ze wzgledu na większą średnice 118mm.

Mam pytanie czy ktos może mi powiedzieć coś o tej lunecie .

Z góry dziekuję za pomoc.

 

Jacek

 

 

Nie wiem czy zamiesciłem swój post w odpowiednim dziale jeżeli nie to przepraszam,jestem tu nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało kto z nas zajmuje sie typowymi lunetami, stąd taki szalony odzew na Twoje pytanie :szczerbaty:

Ja sam na lunetach sie nie znam. Do czego miałaby służyć owa luneta? Do celów astro? To dlaczego nie teleskop? Luneta ma ograniczone pole działania w astronomii.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało kto z nas zajmuje sie typowymi lunetami, stąd taki szalony odzew na Twoje pytanie :szczerbaty:

Ja sam na lunetach sie nie znam. Do czego miałaby służyć owa luneta? Do celów astro? To dlaczego nie teleskop? Luneta ma ograniczone pole działania w astronomii.

pzdr

 

Dziekuje za odpowiedz,jestem początkujący chciałbym coś i do astro i do obserwacji naziemnych coś w miarę mobilnego dlatego pomyślałem o lunecie.

Mieszkam w Kanadzie , Alberta Północna przez ok.300 dni w roku jest tutaj czyste niebo więc warunki do astro dobre więc może teleskop , z miejscowosci w której mieszkam widać przy dobrej pogodzie Góry Skaliste które są oddalone o 150 do 200 kilometrów dlatego pomyślałem o lunecie bo mobilniejsza.

Chciałbym też nieraz zrobić zdjęcie z większej odległości różnym zwierzętom których jest tutaj bardzo dużo.

Pomyślałem o teleskopie typu Maksutow bo są one mniejszych rozmiarów i mam w związku z tym pytanie,czy jest duza różnica w jakosci obserwacji pomiędzy np. Maksutowem 150 mm a Newtonem

250mm ?

Czy do każdego teleskopu można dokupić tzw. odwracacz obrazu i jak to się fachowo nazywa?

 

Pozdrawiam Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, dobrze Ci radzę, rozdziel funkcje: coś co będzie dobre do obserwacji naziemnych, w zasadzie będzie kiepskie do astro i odwrotnie. Jedyną kategorią wspólna do obu zastosowań to są niektóre refraktory, Maki i Schmidt-Cassegrainy, ale trzeba sobie zdawać sprawę z narzuconych ograniczeń i b. powaznych kompromisów!

Sprzęt do obserwacji naziemnych nie musi być i wręcz NIE POWINIEN być duży, w przypadku astronomii jest dokładnie odwrotnie. Nie ma ŻADNEGO sensu używania do obserwacji naziemnych sprzętu o aperturze 150mm, natomiast do astro owszem, a i tak przydałby sie większy [np. 250mm] Ale w tym drugim przypadku to już zależy od zastosowań. Mak 150mm będzie świetny do planet, ale Newton 250mm zmiażdży go na DS-ach [obiekty Deep Space -głębokiego nieba, np. gromady, galaktyki, mgławice]. Każdy z nich będzie za duży do obserwacji naziemnych, nawet ten mak, bo z racji sporej wagi bedzie wymagął solidnego montażu AZ nośności 6kg, a takich nie ma zbyt wiele [o statywie foto zapomnij całkowicie].

Napisz nam zatem 2 rzeczy:

1) czy bardziej potrzebujesz sprzętu do astro, czy lunety naziemnej [kolejność zainteresowań] czy koniecznie jedno i drugie [tu optymalnym rozwiązaniem byłyby dwa sprzęty]

2) w przypadku zastosowań astro, czy bardziej interesują Cię planety, Księzyc itp., czy też obiekty DS

 

Wg. mnie to masz dwa wyjścia:

1) szukać sprzętu uniwersalnego -refraktor do 80-100mm [najlepiej jakiś ED czy semi Apo, bo może być krótki a jeszcze nada się do planetarnych powiekszeń], Maksutov do 100-127mm To bedzie dobry sprzet naziemny, niestety w niektórych przypadkach niezbyt mały i mobilny. W astro też spore możliwosci, ale bez wodotrysków w przypadku DS

2) dwa różne sprzęty -do naziemnych jakaś lunetka z zoomem [ale średnicy maks. 60-80mm] lub krótki refraktorek z wymiennymi okularami podobnych rozmiarów, ewentualnie Maksutov 90mm Do astro coś dużego, a co konkretnie -Newton na Dobsonie, Mak na paralaktyku czy duży refraktor -to już zależy od preferencji planety vs DS

 

W przypadku obserwacji naziemnych nie rzucaj sie na powiększenia rzędu 100x -turbulencje atmosfery przy gruncie i niewielka przejrzystość powietrza skutecznie czynią je bezużytecznymi. Nieprzypadkowo tylko nieliczne lunety obserwacyjne z zoomem osiągają więcej niż 60x.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za obszerne wyjaśnienie tematu,najlepiej kupię lunete do celów naziemnych i teleskop do astro .

Widze że ze sprzętem optycznym jest troche podobnie jak z antenami w krótkofalarstwie , jestem krótkofalowcem i zawsze najlepsza jest jedna antena na dane pasmo tzw. monobander od anteny kompromisowej wielopasmowej .

Tak więc bardzo dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.