Skocz do zawartości

Canon 400D i co dalej?


Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcia to nie problem, choć na początek o pełnym manulalu jeszcze nie marze. Na razie bawię się w czytanie instrukcji. Trzsnąłem kilka fotek i w porówaniu z poprzednim sprzetem szczęka opada. Co lustrzanka to lustrzanka ;-)

 

Torbę mam. Aparat będzie wykorzystywany głównie do dziennej fotografii, ale nie był bym sobą, gdybym nie trzasnął kilka fotek nieba (mam tu nawet małe plany). Powiedzmy więc 95% do 5% na korzyść dziennego nieba.

 

Kartę do aparatu kupiłem 16GB więc.... przesadziłem. Zapasowa to stara 512MB. Czytnik nie problem, mam w kazdym kompie. Zapasowa betaria to pierwszy punkt zakupu. Pytanie tylko czy pchać się w tanie z allegro czy dać zarobić komuś więcej i kupić "niby" porządną?

 

Myśle jeszcze o:

- wężyku lub pilocie

- osłonie przeciwsłonecznej

- zabezpieczeniu ekranu

- może jakieś filtry? (wczesniej miałem w starym HP, UV i polaryzacyjny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupowałem tanie aku na allegro, ale fakt różnie z tym bywa, choć z drugiej strony 3 lat to nawet oryginalna canona nie wytrzyma więc jak niema różnicy, to po co..

pilot jest bardziej komfortowy w użytkowaniu niż wężyk na kabelku, ale właśnie jak już o nim myślisz, to przede wszystkim pomyśl o statywie i to porządnym

folie na wyświetlacz to raczej sobie daruj, no chyba, że jesteś osobą, która np. piloty od sprzętu RTV trzyma w foliowych torebkach ;)

z filtrami w lustrzankach jest o tyle problem, że kupuje się je raczej do docelowych obiektywów, bo każdy obiektyw to praktycznie inny gwint filtrowy, a do kita chyba po prostu niema sensu, bo i tak wcześniej czy później go wymienisz na lepszy i filtr będzie bezużyteczny

hudy też są inne do każdego obiektywu, i w zasadzie sens ich kupowania, też raczej do docelowych szkieł, o ile nie są w komplecie ( z elkami są )

noi natruralnie do tych 5% potrzebna Ci będzie złączka EOS/T2 którą najlepiej kupisz...

.. no z pewnością sam wiesz najlepiej gdzie :szczerbaty:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

 

Złączke T-Ring już też mam. To podstawa. :D

 

Zapasowy akumulator i pilota kupię chyba więc na allegro, a filtry sobie zgodnie z rada podaruje. Znalazłem na Allegro ciekawą osłonę na ekran http://www.allegro.pl/item368887875_canon_...dwuczescio.html więc folię sobie podaruje.

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, wszystko zależy CO i JAK lubisz fotografowac!

 

Ja dopiero co kupiłem inną cyfrówę - Nikona D100 (bez obiektywu!), ale już miałem trochę optyki od analogowego Nikona: Sigmę zooma macro - tele (w obie strony - to, co tygryski lubią najbardziej), stałkę 50 / 1.8, więc byłem zmuszony kupic "kitowego" cyfrowego zooma, który sobie sprowadziłem z Hameryki.

 

Zapasowy akumulator kupiłem na ebayu, nowy, ale "odpowiednik". Oryginał kosztuje prawie 40 funtów, ten kompatybilny - 10 z przesyłką. Cóż, oryginał wyglądał na "trochę" wyeksploatowany, siadał po mniej więcej 1.5 godzinie robienia zdjęc (co prawda - bardzo go męczyłem autofocusem, prowadzenie szybkich mew z małej odległości wyciskało z silniczka siódme poty).

Mam też battery pack, ale używanie 6 paluszków AA nie jest zachęcające, wg danych producenta - takie baterie/akumulatory wyczerpią się pięc razy wczesniej niz firmowy Li-Ion.

Na display-u mam firmową osłonkę Nikona, nie żadne tam folijki. Osłona godna polecenia. Pewnie do Canona też jest podobna dostępna.

Myślę o zakupieniu wziernika kątowego do celownika, z powiększeniem 1-2.5x, w nadziei, że ułatwi nastawianie na ostrośc ręcznego Rubinara 10/1000.

 

Osłony przeciwsłoneczne - na ogół dobiera się do obiektywu. Przeważnie obiektyw już jest wyposażony w osłonę. Tańsze obiektywy z reguły przy ogniskowaniu obracają przednią soczewką, co wymusza stosowanie osłony okrągłej, nie optymalnej.

Dobry futerał jest ważny, ale problemem się staje dobranie futerału - torby - plecaka, gdy już trochę optyki mamy i chcemy to jakoś sensownie spakowac.

 

Dla ilustracji, co uważam za najważniejsze wyposażenie - załączam trzy zdjęcia zrobione TYM SAMYM OBIEKTYWEM. (Sigma 1:4-5.6 70-300 Macro DG).

post-910-1212010634_thumb.jpg

post-910-1212010774_thumb.jpg

post-910-1212010874_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim naucz się obrabiać pliki RAW, bo to jest podstawa przy astrofoto. O ile przy zwykłej fotografii doświadczeni fotografowie robią czasem w jpg to w astrofotografii liczy się każdy bit informacji. Zresztą, kartę masz dużą więc wielkość plików nie jest problemem. Wybierz tylko wygodny konwerter lub stackuj pliki RAW. Ja tam wolę najpierw leeko obrobić RAWy przed stackowaniem. Ale ja mam sporo nauki przed sobą w kwesti astrofoto i bazuję głównie na doświadczeniach z normalną fotografią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję, jako następny krok po zakupie - robić zdjęcia ;)

WŁAŚNIE! I dokupowac tylko to, co przy tym robieniu zdjęc okaże się potrzebne. Albo wyda się potrzebne, wtedy możesz zapyta o radę.

Zobaczysz, ile uwagi, czasu, kapitału pochlonie ustalenie metody przenoszenia gotowych zdjęc na papier!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za kolejne odpowiedzi. Cześć z propozycji pozamawiałem w róznych netowych sklepach. Zobaczymy jak to będzie.

 

Osobiście dalej męcze się instrukcją obsługi i wiem, że warto ją przeczytać przynajmniej dla świętego spokoju. Jestem już gdzieś w połowie na etapie poznawania funkcji manulalnych. Coś nieco wiem na ten temat, więc nie musze się zatrzymywac na etapie "co to jest przesłona?".

Podoba mi sie opcja RAW i możlwiość niesamowitej korekty wykonanego już zdjęcia. Zmiana balansu bieli czy korekta ekspozycji jest niesamowita.

Oczywiście wszystkie sensowne zdjęcia warto wykonywac w tym trybie wraz z plikiem jpg (L). Na mojej karcie wchodzi tego wg. aparatu ok. 800 szt, więc to nie problem.

Był mały problem z plikami *.cr2, tak aby np. IranView czytał takie zdjęcia, ale rozwiązanie znalazłem w necie w 2 minuty. Dla mnie to wygodne

 

Całkiem wyleciało mi z głowy jednak zwrot z Canona! 215 zł. piechotą nie chodzi i własnie przed chwilą spakowałem do kopery dokumenty, kopie zakupu i kod kreskowy z boxa. Wysyłam do irlandii. Dzięki "Skrzypu" za przypomnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku a Tobie Irfanview pokazuje pełną rozdzielczość zdjęcia RAW, czy obkrojoną ?

 

Pełną. Zdjęcie wygląda jak to z jpg. Nie widzę żadnej różnicy

Rozdzielczosci są identyczne: 3888x2592

Edytowane przez Marek Substyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem to takiego punktu:

 

Redukcja zakłóceń przy długich czasach naświetlania

 

0 - Off - bez dodatkowego redukowania zakłóceń

1 - Auto - automatyczne włączanie redukowania zakłócen

2 - On - włączenie redukowania zakłócen

 

Menu / Custom Functions C.Fn

 

Co proponujecie ustawiac do astro?

 

Funkcja włączona lub auto działa tylko przy zdjęciach naświetlanych powyżej 1 sek., wiec nie dotyczy normalnego focenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do astro lepiej ją wyłączyć, a darki odjąć (ok, podzielić :szczerbaty: ) później

chodzi o to, że taka funkcja redukcji szumów, dwukrotnie wydłuża czas ekspozycji, więc po prostu szkoda czasu na robienie darków w czasie sesji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupowałem tanie aku na allegro, ale fakt różnie z tym bywa, choć z drugiej strony 3 lat to nawet oryginalna canona nie wytrzyma więc jak niema różnicy, to po co..

pilot jest bardziej komfortowy w użytkowaniu niż wężyk na kabelku, ale właśnie jak już o nim myślisz, to przede wszystkim pomyśl o statywie i to porządnym

folie na wyświetlacz to raczej sobie daruj, no chyba, że jesteś osobą, która np. piloty od sprzętu RTV trzyma w foliowych torebkach ;)

z filtrami w lustrzankach jest o tyle problem, że kupuje się je raczej do docelowych obiektywów, bo każdy obiektyw to praktycznie inny gwint filtrowy, a do kita chyba po prostu niema sensu, bo i tak wcześniej czy później go wymienisz na lepszy i filtr będzie bezużyteczny

hudy też są inne do każdego obiektywu, i w zasadzie sens ich kupowania, też raczej do docelowych szkieł, o ile nie są w komplecie ( z elkami są )

noi natruralnie do tych 5% potrzebna Ci będzie złączka EOS/T2 którą najlepiej kupisz...

.. no z pewnością sam wiesz najlepiej gdzie :szczerbaty:

 

- moje aku oryginalne i zamiennik mają prawie 3 lata (6 tys. fotek - sporadycznie pstrykam) jeszcze żyją :)

- kabelek pilota rzeczywiście się trochę pląta ale kosztuje grosze na allegro

- folie też bym sobie darował, bardziej porysował mi się spód aparatu :)

- kit w niektórych przypadkach może wystarczyć, najlepiej na początek zerknąć na testy i poznać ograniczenia, a przede wszystkim sprawdzić zakres przysłon w jakich robi najlepsze fotki - to naprawdę pomaga uzyskać fotki dobrej jakości jeżeli mamy wystarczającą ilość światła, oczywiście z czasem przychodzi ochota na coś lepszego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję, jako następny krok po zakupie - robić zdjęcia ;)

 

Dziś za radą Adama, pierwsza sesja przyrodnicza. :banan:

 

Kolejnym krokiem będzie też wymiania KITowego obiektywu na może coś takiego?

CANON Obiektyw EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS

http://www.pixmania.com/pl/pl/592701/art/c...55-250mm-f.html

lub

CANON Obiektyw EF 55-200mm f/4.5-5.6 II USM

http://www.pixmania.com/pl/pl/91668/art/ca...-200mm-f-4.html

lub

CANON Obiektyw EF 100-300mm f/4.5-5.6 USM

http://www.pixmania.com/pl/pl/91665/art/ca...-300mm-f-4.html

lub

CANON Obiektyw EF 75-300 III F4-5,6 USM

http://www.pixmania.com/pl/pl/3080/art/can...300-iii-f4.html

lub

CANON Obiektyw Telezoom EF 75-300 III F4-5.6

http://www.pixmania.com/pl/pl/3079/art/can...om-ef-75-3.html

 

Cena nie może być wysoka, jak http://www.pixmania.com/pl/pl/504055/art/c...0mm-f-2-8l.html :D

 

A może coś krótszego?

 

Uwaga zaznaczam, obiektyw tylko oczywiście do dziennej zabawy. Astro ma swoje zabawki

Edytowane przez Marek Substyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie na pixmani to większa loteria niż kupno teleskopu na allegro.

Poszukaj opini. Ja odradzam.

Co do obiektywów to z tanich pomyśl o Sigmie 70-300 APO, trochę głośniejsza od Canona ale aberracje za to dużo mniejsze.

A i tak jest dobra z reguły do 200 mm tak jak wymienione sprzęty przez Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obiektywów to z tanich pomyśl o Sigmie 70-300 APO, trochę głośniejsza od Canona ale aberracje za to dużo mniejsze.

A i tak jest dobra z reguły do 200 mm tak jak wymienione sprzęty przez Ciebie.

Właśnie Sigmy 70-300 używam, i to bez APO, z reguły koło 300 mm. Jestem bardzo zadowolony.

To APO Sigmy jest troszkę lepsze, ale myślę, że nie jest to takie APO jakie znamy ze sprzętu Takahashi, raczej semi-APO. Nie-APO ma jedną soczewkę ED, APO - trzy takie soczewki.

 

Przestudiowałem wykresy przenoszenia kontrastu obu obiektywów. To są obiektywy serii DG, a więc nadające się zarówno do pełnej klatki jak i do formatu cyfrowego.

APO od nie-APO przy krótszych ogniskowych różni się głównie na brzegach pełnej klatki, czyli na matrycy róznica jest MINIMALNA! Przy 300 mm APO jest na całym polu lepsze o 0,1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z aparatu jestem zadowolony. Cały czas mysle jednak nad nowym obiektywem. 18-55 w wersji KITowej, wiele nie mi nie da. W prównaniu do poprzednich aparatów widzę niesamowitą przepaść w jakości zdjęć, jednakże równiez wzrasta poziom wymagan od użytkownika aparatu. Focenie na pełnej automatyce robi się szybko nudne, a żeby osiagnąć jakieś efekty trzeba kierowac się w stronę manualu.

 

Podpinałem już aparat do telepa, ale z efektu nie byłem zadowolony ze względu na brak możliwości precyzyjnego ustawienia ostrości. Tu muszę jeszcze potrenować i to solidnie

 

Zgodnie z sugestiami zainteresowałem sie:

Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG MACRO

http://www.sigma-foto.pl/index.php?q=node/73 - cena rozsądna a zoomik również.

Może być?

 

Podoba mi się ten http://www.winmar.pl/p3931,EF_1200_mm_f_56_L_USM.html ( :lol: )

Edytowane przez Marek Substyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z sugestiami zainteresowałem sie:

Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG MACRO

http://www.sigma-foto.pl/index.php?q=node/73 - cena rozsądna a zoomik również.

Może być?

Już pisałem o tej SIGMIE (oj, nie o tej, ja mam bez APO). Jestem bardzo zadowolony. Załączam kilka próbek MACRO. Zdjęcia bez lampy błyskowej, z MANUAL focusem. Autofocus (używałem Nikona D100) jest za wolny do macro "na żywo", łatwiej było mi przychwycić pszczółki bez AUTO. Zresztą do zdjęć szybkich ptaków z małej odległości autofocus też jest za wolny.

Trzeba jednak zważyć, że obiektyw w wersji do D400 ma chyba wbudowany silnik ogniskowania, praca autofocusa może się więc trochę różnić od pracy mojego sprzętu (z silnikiem w korpusie Nikona).

post-910-1213960040_thumb.jpg

post-910-1213960107_thumb.jpg

post-910-1213960763_thumb.jpg

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.