Skocz do zawartości

Makutov 127/1500


Emilon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam zamiar sobie kupić maskutova 127/1500 lecz znalazłem takie wiadomości że trzeba coś do nich dokupywać żeby zamontować go na eq 3-2 czy to prawda?

 

Z tego co wiem, to na MAK-i nie zakłada się obręczy jak na np. Newtony i montuje się je bezpośrednio na dovetailu. A czy trzeba dokupywać to chyba zależy czy kupisz samą OTA, czy tubę wraz z montażem.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

127-ka ma coś tam pod spodem. Najlepiej zapytaj się w Delcie, czy da się go podpiąć do monta, po wyjęciu z pudełka czy coś trzeba dokupić.

 

Obawaim sie ,ze jesli jest to montowane jak w wersji pro - to nie da rady,bo nakretki wpadka do srodka :Boink: ,tez nad tym myslalem ...

 

Co do obreczy to trzeba rozwazyc czy aby nie powstana naprezenia przez nacisk po obwodzie.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz w.w. Maka127 i EQ3-2 kupowanych osobno zapodaję autorytatywnie [z reszta już gdzieś o tym było na forum]:

 

-[moja] tuba Maka 127 ma szynę w formie odwróconego dovetaila, wyposażona w 3 otwory gwintowe 1/4"-20 po środku [do mocowania na statywie foto] i 2 otwory M6 na końcach szyny. Te pasują do otworów na śruby mocujące obręcze w jednej z wersji głowicy montażu EQ3-2 [patrz niżej] lub można tam przykręcić jakiegoś dovetaila.

-montaż EQ3-2 -spotyka sie dwie wersje głowicy: [nowsza???] z gniazdem pod dovetaila i wersja tylko pod obręcze. Ja mam te ostatnią. Uniemożliwia ona użycie zwykłego dovetaila, bo występy głowicy blokują jego przykręcenie na płask do listwy głowicy, na której końcach znajdują sie otwory pod śruby mocujące obręcze.

 

Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, nie jestem pewien, czy czasem tuba Maka nie występuje również w wersji szyny w układzie normalnego dovetaila. Ale moze chodziło o S-C lub Maka 6". Aby to rozstrzygnąć, trzeba odnaleźć wspomniany na wstępie wątek. Pamiętam tylko,że dotyczył właśnie problemu z mocowaniem tuby na dovetailu do montażu z szyną pod obręcze albo na odwrót. Może autor pomoże?

Pozdrawiam

-J.

P.S. mam nadzieję,że to nie było czasem na astro4u...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam słowa Jarka. Wszystko zależy od wersji EQ3-2 czy też GG-4. Ja zdemontowałem odwrócony dovetail i obręczami (do tuby 150mm) montuje MAKa do głowicy.

Co do naprężeń przy obręczach - teleskop "się" nie rozkolimował.

Wszystko powinno być ok. Chyba, że ktoś dokręci pokrętła dociskające obejm aż do bólu.

Pozdr,

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.