Skocz do zawartości

Co pokaże nam Wenus


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka godzin temu Wenus schowała się za tarczą Słońca i po jutrzejszej górnej koniunkcji z naszą dzienną gwiazdą przejdzie na niebo wieczorne. Niestety, przejście to nastąpi w niezbyt korzystnym okresie, gdyż zbliża się przesilenie letnie i planety położone w pobliżu ekliptyki "przed" Słońcem znajdą się w niekorzystnych warunkach obserwacyjnych. Podobnie będzie z Wenus, która stopniowo będzie oddalała się od tarczy słonecznej, ale warunki jej widoczności będą poprawiały się bardzo powoli. Poniżej prezentuję krótki opis dotyczący wędrówki Gwiazdy Wieczornej i warunków jej widoczności.

 

1 lipca 2008

Wenus przemieszcza się przez Bliźnięta. Ma jasność -3,9 mag., fazę 99% i średnicę tarczy 10". Zachodzi około 27 minut po Słońcu. Jej odszukanie na jasnym niebie jest bardzo trudne.

 

wen17vg7.jpg

 

3 lipca o zachodzie Słońca Księżyc (0,7%) w odległości 2,5° od Wenus - niestety tuż nad horyzontem.

18 lipca planeta na tle Praesepe, ale ze względu na jasne niebo obserwacja przejścia niemożliwa.

 

1 sierpnia 2008

Planeta jest już w gwiazdozbiorze Lwa, kilka stopni od Regulusa. Zwiększa elongację do 15°. Ma jasność -3,9 mag., fazę 97% i średnicę tarczy 10". Zachodzi około 40 minut po Słońcu. Jej odszukanie na jasnym niebie jest trudne.

 

wen18ts9.jpg

 

2 sierpnia o zachodzie Słońca Księżyc (2,3%) w odległości 4° od Wenus - niestety tuż nad horyzontem.

5 sierpnia Wenus mija Regulusa (1,3 mag.) w odległości około 1°.

13 sierpnia planeta mija Saturna (0,8 mag.) w odległości zaledwie 0,2°.

21 sierpnia Wenus "wyprzedza" Merkury (-0,2 mag.) przechodząc w odległości około 1° od znacznie jaśniejszej towarzyszki.

 

1 września 2008

Wenus jest w gwiazdozbiorze Panny. Zwiększa elongację do 23°. Ma jasność -3,9 mag., fazę 92% i średnicę tarczy 11". Zachodzi około 43 minut po Słońcu. Jej odszukanie na jasnym niebie jest wciąż trudne.

 

wen19fw9.jpg

 

11-12 września planeta mija Marsa (1,6 mag.) w odległości około 0,5°.

19 września planeta mija Spicę (1,1 mag.) w odległości około 2,5°.

 

1 października 2008

Wenus jest w gwiazdozbiorze Wagi. Zwiększa elongację do 30°. Ma jasność -3,9 mag., fazę 86% i średnicę tarczy 12". Zachodzi około 53 minut po Słońcu. Jej odszukanie o zmierzchu jest już łatwiejsze, ale wciąż przebywa w niekorzystnych warunkach obserwacyjnych.

 

wen110mp1.jpg

 

26 października planeta mija Antaresa (1,1 mag.) w odległości około 3°.

 

1 listopada 2008

Planeta jest w gwiazdozbiorze Wężownika. Zwiększa elongację do 37°. Ma jasność -4,0 mag., fazę 78% i średnicę tarczy 14". Zachodzi około 1h 28 minut po Słońcu. Jej odszukanie o zmierzchu jest już łatwe, ale wciąż przebywa w niekorzystnych warunkach obserwacyjnych. Na szczęście warunki te w końcu zaczynają się szybko poprawiać.

 

wen111gw5.jpg

 

5 listopada planeta mija gwiazdę the Oph (3,2 mag.) w odległości zaledwie 20" - tuż przed zachodem Słońca

 

1 grudnia 2008

Planeta jest w gwiazdozbiorze Strzelca. Zwiększa elongację do 43°. Ma jasność -4,1 mag., fazę 69% i średnicę tarczy 17". Zachodzi około 2h 51 minut po Słońcu. Jej odszukanie o zmierzchu jest już bardzo łatwe. Warunki obserwacji dobre.

 

wen112vp9.jpg

 

1 grudnia Księżyc (13%) zakrywa Wenus! Jednocześnie w odległości 2° pięknie świeci Jowisz (-1,9 mag.).

 

wenuszakdo4.th.jpg

 

27 grudnia mija w odległości około 1,5° Neptuna (7,9 mag.)

31 grudnia 2 godziny po zachodzie Słońca Księżyc (15%) w odległości 2,5° od Wenus - około 15° nad horyzontem.

 

1 stycznia 2009

Wenus jest w gwiazdozbiorze Wodnika. Zwiększa elongację do 47°! Ma jasność -4,3 mag., fazę 57% i średnicę tarczy 21". Zachodzi około 4h 10 minut po Słońcu. Dominuje na wieczornym niebie. Warunki do obserwacji bardzo dobre.

 

wen11kv2.jpg

 

14 stycznia tuż po zachodzie Słońca mija w odległości 1' gwiazdę lam Aqr (3,8 mag.)

22 stycznia mija w odległości około 1° Urana (5,9 mag.)

30 stycznia 2 godziny po zachodzie Słońca Księżyc (18%) w odległości 3,5° od Wenus - około 20° nad horyzontem.

 

1 lutego 2009

Wenus jest w gwiazdozbiorze Ryb. Elongacja zmniejsza się do 46°. Ma jasność -4,5 mag. (!), fazę 41% i średnicę tarczy 30". Zachodzi około 4h 27 minut po Słońcu. Dominuje na wieczornym niebie. Warunki do obserwacji wyśmienite.

 

wen12ab5.jpg

 

27 lutego 2 godziny po zachodzie Słońca Księżyc (7%) w odległości 4° od Wenus - około 12° nad horyzontem.

 

1 marca 2009

Wenus jest w gwiazdozbiorze Ryb. Elongacja zmniejsza się do 34°. Ma jasność -4,6 mag. (!), fazę 19% i średnicę tarczy 46" (!). Zachodzi około 3h 32 minuty po Słońcu. Dominuje na wieczornym niebie. Warunki do obserwacji bardzo dobre.

 

wen13vu3.jpg

 

16 marca 2009

Wenus jest w gwiazdozbiorze Ryb. Elongacja zmniejsza się do 19°. Ma jasność -4,3 mag., fazę 5% (!) i średnicę tarczy 56" (!). Zachodzi około 2h 03 minuty po Słońcu. Warunki do obserwacji dobre. Można podziwiać niewielką fazę planety, przy bardzo dużej średnicy tarczy.

 

wen163nm3.jpg

 

27/28 marca 2009

Wenus jest w gwiazdozbiorze Ryb. Elongacja zmniejsza się do 8°. Ma jasność -4,0 mag., fazę 1% (!!!) i średnicę tarczy 59" (!). Zachodzi około 25 minut po Słońcu, zaś wschodzi około 49 minut przed Słońcem. Warunki do obserwacji bardzo słabe, ale i tak wyjątkowe, biorąc pod uwagę fakt, że to moment koniunkcji planety ze Słońcem. Możliwość obserwacji wieczornej i porannej Można podziwiać wyjątkowo małą fazę planety, przy bardzo dużej średnicy tarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Trzy tygodnie po górnej koniunkcji udało mi się zobaczyć Wenus. Przyznam, że polowałem na nią już trzeci wieczór, ale poprzednie dwa charakteryzowały się słabą przejrzystością powietrza i planety nie odnalazłem. Dzisiaj dostrzegłem ją zaledwie kilka sekund po skierowaniu lornetki (12x60) w miejsce, gdzie powinna się znajdować. A wszystko dzięki dobrej przejrzystości powietrza. Po chwili sprawdziłem czy będzie widoczna przez mniejszy instrument (7x50) i też zobaczyłem ją bez problemu.

 

Dodam, że obserwację przeprowadziłem kilka minut po tym jak Słońce schowało się za koronę odległego drzewa. W rzeczywistości Słońce wciąż było 2 stopnie nad horyzontem, zaś Wenus 3,5 stopnia wyżej i wyraźnie w lewo.

 

Dlaczego szukałem Wenus w tak niekorzystnych warunkach? Z dwóch powodów. Pierwszy - lubię takie małe wyzwania. Drugi - chciałem sprawdzić warunki widoczności planety w pobliżu Słońca. Wszak podczas następnej koniunkcji (dolnej) planeta przejdzie aż 8 stopni od Słońca, czyli o 3 stopnie dalej niż jest obecnie. Ale wtedy będzie miała fazę 1% i średnicę 59". Tak więc nawet przez niewielką lornetkę będzie widoczny "sierp" planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja też postanowiłem zapolować ostatnio na Wenus. 1 września równo z zachodem Słońca ustawiłem się na moim stanowisku obserwacyjnym i zacząłem "skanowanie" nieba lornetką. Kilkanaście minut po była już bardzo łatwo dostrzegalna. Miałem szczęscie do warunków obserwacyjnych, bo nie przeszkadzały mi chmury. Planetę obserwowałem prawie do samego zachodu, bo drzewa na horyzoncie na tym stanowisku sięgają zaledwie 1 stopnia. Zastanawiałem się także co z Merkurym, który jest blisko Wenus, ale teraz ma tylko 0,1 mag. W internecie widziałem zdjęcia obu planet sprzed kilku dni, a więc są możliwe do sfotografowania. Tak więc ja też postanowiłem spróbować szczęścia i wczoraj przygotowałem sprzęt. Zrobiłem trochę zdjęć i oto jedno z nich:

 

Zrobione o 19:52. Z prawej na górze Wenus (wysokość 2,5*), a z lewej u dołu (tuż nad drzewami w samym rogu) Merkury (?) (wysokość 1*). Co do tego Merkurego to nie jestem pewny czy to faktycznie on, bo wyszedł mi tylko na tym zdjęciu a na innych już nie, ale z drugiej strony na zachodzie było widać dużo takich jakby zanieczyszczeń, czy innego brudu w atmosferze w postaci takich ciemnych smug. Nie wiem czy w jeszcze w tych warunkach można go sfocić, choć z drugiej strony już kiedyś śledziłem go aż do horyzontu. Co o tym sądzicie???

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobione o 19:52. Z prawej na górze Wenus (wysokość 2,5*), a z lewej u dołu (tuż nad drzewami w samym rogu) Merkury (?) (wysokość 1*). Co do tego Merkurego to nie jestem pewny ...

 

Położenie jest bliskie rzeczywistemu. Ale mimo to mam wątpliwości, że to Merkury. Obecnie Wenus jest o około 4 mag. jaśniejsza, a na tym zdjęciu tej różnicy nie widać. Co więcej, niżej położony Merkury powinien być jeszcze słabszy. Gdyby miał z -2 mag. to tak. Ale przy obecnych 0 mag. to raczej nie jest on.

 

Wczoraj Merkury był 3 stopnie od Wenus. Na zdjęciu jest chyba większa odległość.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Od ładnych paru dni z powodu marnej pogody nie "tracę" czasu na obserwacje. :szczerbaty: Mogłem za to zrobić odkładany od jakiegoś czasu porządek w zdjęciach.

Ponad tydzień temu jadąc samochodem zobaczyłem kawałek czystego horyzontu i postanowilem sprawdzić czy uda mi się "złapać" Wenus. Wcześniej obserwowalem ją kilkukrotnie ale na zrobienie fotek nie było warunków. Nie miałem ze sobą lornetki a gołym okiem nie udało mi sie jej dostrzec. Aparat wycelowałem po prostu w kierunku zachodnim, ustawiłem samowyzwalacz i wróciłem do domu zapominając o sprawie, przekonany że Wenus nie będzie widać bo zdążyła się już skryć za oddalonym o kilometr lasem.

A tymczasem ...

IMG_3182a.jpg

IMG_3183a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.