Skocz do zawartości

Księżyc Vestą 680K


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

120 s czyli ile klatek ?

 

Generalnie rób filmiki po conajmniej 1000 klatek (i więcej) i wyciągaj z tego jakieś 20% klatek

Doby seeing to klucz do sukcesu... ja kiedyś trzasnałem niemal identyczne zdjęcie, dokładnie identycznym sprzętem, tylko ze przy zachodzie słońca kiedy z jakiegoś powodu seeing był rewelacyjny i taki był efekt :

 

ksiezyc.jpg

 

Warto poświęcić dużo czasu na ustawianie ostrości.... filmik kręcisz w kilka minut więc czasu jest dużo nim księżyc sie schowa, więc .... " na spokojnie, zdąrzysz...." :Beer:

 

Pobaw się tez łejwletsam co by trochę detalu powyciągać w registaxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak,przy byle jakim seeingu lepiej nie nagrywac,bo sie mozna tylko zniechecic..

Promil,jesli przy ogniskowej 1 m miales klopoty z ostroscia,to znaczy ze seeing byl bardziej niz tragiczny.Warunki sa bardzo złe,kiedy mam klopoty z ostroscia w ognisku gl. mojego teleskopu tzn. 2800mm.

Philipsie,patrzac na Twoja fotke i biorac pod uwage zachod slonca,w czasie jej wykonania ,wnosze ze byla ona robiona na wiosne,ktoregos roku.Tej wiosny(w maju) zauwazylem,ze seeing,relatywnie nisko nad horyzontem, utrzymywal sie dobry,az do zachodu slonca.Potem z kazda chwila bylo coraz gorzej :unsure:

 

Pozdrowienia

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli źle rozumuję to mnie poprawcie.

Wiadomo,że ciała niebieskie poruszają się z różnymi prędkościami,dlatego lepsze montaże posiadają opcje takich prędkości(śledzące,gwiazdową,dla planet itp).

Jeśli będę avikować Księżyc w ognisku głównym 200/1000,to w/g sposobu przeliczania (przekątna chipu Vesty dzielone przez ogniskową teleskopu= powiększenie).

Vesta 680K=4,5mm(z tego co mi wiadomo)/ 1000mm~220x

Czy przy takim powiększeniu Księżyc nie przesunie sie za bardzo podczas kręcenia 1000klatek=180s :blink:

Jak sie to później poskłada w registax ,to czy nie będzie problemów?

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do seeingu - krótko po zachodzie Słońca, w maju i czerwcu - jest na ogół rewelacyjny, przynajmniej u mnie. Z 12" Newtona wyciągałem 400x i obraz stał nieruchomo. Mozna było i więcej. Zimą najlepiej jest przy zamglonym powietrzu. Olympus Mons podczas ostatniej opozycji Marsa obserwowałem właśnie w takich warunkach - seeing oceniam na 9/10. Niestety nie focę jeszcze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli źle rozumuję to mnie poprawcie.

Wiadomo,że ciała niebieskie poruszają się z różnymi prędkościami,dlatego lepsze montaże posiadają opcje takich prędkości(śledzące,gwiazdową,dla planet itp).

Jeśli będę avikować Księżyc w ognisku głównym 200/1000,to w/g sposobu przeliczania (przekątna chipu Vesty dzielone przez ogniskową teleskopu= powiększenie).

Vesta 680K=4,5mm(z tego co mi wiadomo)/ 1000mm~220x

Czy przy takim powiększeniu Księżyc nie przesunie sie za bardzo podczas kręcenia 1000klatek=180s :blink:

Jak sie to później poskłada w registax ,to czy nie będzie problemów?

 

nawet jeżeli klatka ci się trochę przesunie, nie będziesz miał problemów, po prostu będą trochę niekompletne brzegi fotki... Poza tym nie będziesz kręcił chyba godzinnych ??

testowałem na dobsonie bez prowadzenia stackować zavikowane zwykłe "przejazdy" jakiegoś krateru przez kadr, i dawało radę... myslę że to po prostu kwestia dobrego doboru charakterystycznych punktów przy stackowaniu

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promil, po prostu poczekaj aż Księżyc będzie wyżej na ekliptyce. Teraz to się śliska po horyzoncie i materiał wejściowy AVI będzie niewart Twojej pracy, a wyniki marne.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna fotka,ale już nie Vestą tylko Tair S3 4,6/300+300D.

120s ISO 800 ,bez guidowania ,na GPE/ dwie fotki poskładane pomniejszone i poskładane w registax,bo kiedy składam w DSS wychodzi mi coś takiego :huh:

Po registax 3

cygnushp8.jpg

Po DSSc22tm8.jpg

jest odjęty Master Dark ,a nie wiem co mam zrobic by tło było ciemne.

Fotka z przed 4 dni,sesja w złych warunkach(prawie pełnia i Łysy nisko nad horyzontem),ale to jedyna okazja aby coś pofocić.

Co źle zrobiłem lub jak inaczej to zrobić?

Fociłem zakątki Łabędzia.

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po kilku miesięcznej przewie spowodowanej brakiem kamerki i laptopa , wczoraj po mimo kiepskiego seeingu kamerka zobaczyła pierwsze światło.

 

Na temat seeingu się nie wypowiadam bo balkon i kominy z mcdolanda mi psuły strasznie , po mimo to kamera ma spore możliwości .

 

Zdjęcia wykonane szukaczem SW 7X50 oraz SCT 8", CG-5 GT , Kamera CCD DBK 21AU04.AS , Registax .

 

7248f4212ab0f571.jpg

 

e99cc082aab591e7.jpg

 

fa99171def20a5bc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.