Skocz do zawartości

Filtr sloneczny


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Ponad rok temu kupilem w http://www.astronomia.net.pl/vega/ folie do obserwacji slonca. Dopiero w sobote - skuszony alarmem "merkurowym" ale i duza dawka zdjec slonca robionych przez Was postanowilem zamontowac filtr w moim MTO. Ufff - nie wyslo tak zle :) Niestety nie stac mnie na filtr Janusza wiec postanowilem zrobic cos rownie bezpiecznego a zarazem uzytecznego.

 

Mam pytanko. Zrobilem filtr o srednicy ktora wchodzi pod filr UV nakrecany na MTO. Wybralem to rozwiazanie bojac sie jakis nieprzewidzianych wpadkow typu zdmuchniecie/przedziurawienie/itp foliiiiii =8-O

Ale wtedy pomyslalem sobie o innym rozwiazaniu:

Czy mozliwe jest przygotowanie takiego zestawu: dwie tafle szkla 2mm (srednica taka jak szklane filtry) a miedzy nie wsadzony filtr foliowy. Czy takie rozwiazanie ma Waszym zdaniem minusy i jakies zagrozenia? Niewatpliwa cecha tej konfiguracji jest jego zywotnosc - nie rozerwiemy folii. Czy ktos moze zrobil juz taki zestaw? jak sie sprawdza? Co z temp. takiego ukladu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szklo jest zdecydowanie trwardsze - chco ktos moze powiedzec ze nie bedzie sie po tym chodzilo ale...

Jest rowniez tansze w eksploatacji - w razie stluczki tanio sie to regeneruje. No i nie splynie na sloncu :)

 

A o jakiej grubosci myslales???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Szkło pogorszy obraz...Te filtry są dość mocne, tzn. folię jest dość trudno przerwać. Wszystkie wypadki o jakich słyszałem były spowodowane złym założeniem-mocowaniem filtra do obiektywu. W MTO mamy 3 dodatkowe filtry do fotogr. "artystycznej"- w trzech barwach. Masz więc gotową obudowę z pewnym gwintem. Teraz należy tylko wymyślić sposób na takie ułożenie folii, aby nie było żadnych "prześwitow". Nalepiej zrezygnować nieco z apertury i skorzystać z pewnego tekturowego pierścienia który umocowałby folię w gwintowanej obudowie. Jakość tych filtrów jest najwyższej próby. Niewielkie falowanie folii nie ma żadnego wpływu na jakość obrazu.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem dokladnie tak jak to opisujesz. Mialem folie 10x10cm i zrobilem pierscien tekturowy do ktorego przymocowalem folie. Ale zastanawialem sie nad zabezpieczeniem calosci przez przypadkowym popsuciem zestawu :(

W jakim stopniu szklo pogorszy obraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm Panie Janie

podejrzewa ze efekt bedzie taki jak obserwowaniu przez szybe

na stronie Kuby maleckiego (malek) jest zdjecie jego etx z zalozonym filtrem w oprawie tekturowej

ja podszedlem do problemu inaczej

wycielem ze sklejki 2 kolka o srednicy odp. sred teleskopu i zakupilem 2 galki takie do szuflady

czyli konstrucja jest taka

sklejka->guma->folia->guma->sklejka

to jest skrecone

plus 2 galki

dosc sztywne

zobaczymy jak dlugo wytrzyma

pozdrawiam serdecznie

M>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm Panie Janie

podejrzewa ze efekt bedzie taki jak obserwowaniu przez szybe (...)

 

No zgadza sie ale myslalem o tym zeby ta tafle szkla wstepnie zweryfikowac pod wzgledem jakosci. Poza tym w odroznieniu od ogladania przez okno tu mamy sytuacje w ktorej szklo jest prostopadle do obrazu wiec teoretycznie (jesli szklo jest jednorodne) to nie powinno byc znaczacej roznicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna to prosto sprawdzic

np. przykladajac tafle szklana

i zobaczyc jaka jest roznica

:)

pozdrawiam

 

ps.

badz co badz szklo i tak ma inny wspolczynnik zalamania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zrobiłem właśnie tak jak proponuje Pan Jan.

Pierwszy (zewnętrzny) filtr UV.

Drugi (środkowy) filtr foliowy w obręczach filtru zielonego, który wyjąłem. Folia oczywiście między tekturowymi obręczami, aby przy skręcaniu całości nie uległa zniszczeniu.

Trzeci filtr żółty.

 

Filtr foliowy między filtrami szklanymi, a uzyskiwany obraz bardzo dobry.

 

Robert Bodzoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

uzycie zwyklego szkla, nie powlekanego oczywiscie jest mozliwe, ale moze powodowac powstanie dodatkowych odblaskow. Powinno sie uzywac szkla produkowanego do celow optycznych (jest gladkie i plaszczyzny tafli sa rownolegle) z pokryciami antyreflesyjnymi.

Inaczej moga zaczac skakac zajaczki, ktore mozna wziac za protuberancje   :P;)

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Powinno sie uzywac szkla produkowanego do celow optycznych (jest gladkie i plaszczyzny tafli sa rownolegle) z pokryciami antyreflesyjnymi.(...)

A jak takie szklo poznac - o kolorach wspomnianych warstw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest rowniez tansze w eksploatacji - w razie stluczki tanio sie to regeneruje. No i nie splynie na sloncu :)

A o jakiej grubosci myslales???

 

Właśnie tu jest szkopuł - nie wiem jaka byłaby granica spadku jakości oglądania. Teraz się zastanawiam nad szybą wystawową sklepów oraz drzwi wejściowych (też sklepów). Te antywłamaniowe są albo powlekane folią (jak uderzysz to nie wypada) albo są pleksą. Jak to usłyszałem to się lekko zdziwiłem - zawsze myślałem, że pleksa to wygląda jak 'pomazana ' plastikiem...

Do sklepu mojej matki dwa razy się "wkopywali" i nic...żadnej ryski!!! (a może takie słabeusze ;) )) [odpukać!]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co tyle szkla pakowac przed menisk MTO, nie

wystarczy jeden filtr UV pod którym siedzi folia naklejona

na kartonowy pierscien? Ja tak mam i trzyma sie juz

dwa lata, mimo ze czesto wyjmuje go i wkladam.

 

W moim przypadku to raczej uzasadnione. Przejście Merkurego na tle tarczy Słońca pokazywałem dzieciom z gimnazjum. Dla kolejnych grup na przemian stosowałem metodę obserwacji z użyciem filtra i metodę z użyciem ekranu projekcyjnego.

Gdy rzutowałem obraz z MTO na ekran projekcyjny odkręcałem filtr, przez który dzieciaki oglądały Słońce.

Gdyby zobaczył Pan ile na tych filtrach chroniących folię było odcisków palców ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo dobry przyklad. Ja nie majac zabezpieczenia folii sam wyciagam ja ostroznie a i tak - z uwagi podatkosc na wgniecenia ;) - jest totalnie nieobliczalna.

Trzeba bedzie pzretestowac zestaw:

 

szklo-filtr-szklo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Panowie, zwykła szyba odpada w przedbiegach a optyczne szklo równolegle z dokładnymi plaszczyznami poniżej 1/4 lambda wykonane w Polsce kosztuje więcej niż całe MTO.

Filtr Baadera przy jego niskiej cenie jest z założenia jednorazówką !!!

A jeśli uda się go używać przez kilka miesięcy to już duży sukces w dbałości o sprzęt astronomiczny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr Baadera przy jego niskiej cenie jest z założenia jednorazówką !!!

A jeśli uda się go używać przez kilka miesięcy to już duży sukces w dbałości o sprzęt astronomiczny ;)

 

Dlaczego z założenia jest to jednorazówka co się może zużyć w takim filtrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Paluszki ciekawskich dzieci na pokazie potrafią wiecej niż przypuszczasz Mirku przerabiałem to na pokazie przejscia Merkurego w Pałacu Kultury w Muzeum Techniki !!!

Mój prywatny MTO do dokumentacji fotograficznej z filtrem pomimo ze odstawiony za rząd krzesełek był cały wymacany od przodu przez ciekawskie dzieciaki i nawet raz prawie wywrócony na taras, taka szkolna klasa na wycieczce to istny żywioł !!!!!!!!!!!!!!! !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Czy mozliwe jest przygotowanie takiego zestawu: dwie tafle szkla 2mm (srednica taka jak szklane filtry) a miedzy nie wsadzony filtr foliowy.

 

No właśnie. Otrzymałem dziś filtr i jest on taki cienki że aż strach brać do ręki. Wiem, że w opinii niektórych "Filtr Baadera przy jego niskiej cenie jest z założenia jednorazówką" ale w końcu to 12 zł.

W związku z tym czy ktoś przetestował konfigurację jak w cytacie. Filtr chcę zamontować na newtonie więc nie mam gotowego pierścienia z filtrem UV jak w MTO.

 

Czy może ktoś próbował zabezpieczyć filtr foliowy czymś innym niż szkłem.

 

Wszelkie sugestie mile widziane - najlepeij sprawdzone w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja oprawę do filtra zrobiłem z podstawek pod doniczki, wkleiłem Baadera między nie, przy czym jedna była obcieta od zewnątrz, by wchodziła w drugą - do niej kleiłem folię [zabezpiecza ją to w pewnym stopniu przed uszkodzeniem]. Ponieważ tubus mojego Newtona ma uchwyt z przodu tubusa, zabezpieczam całość przywiązując oprawę do tego uchwytu i do podstawy szukacza za pomocą tekstylnej gumki w oplocie, przeciągniętej przez 4 [a nie 2, bo może się zsuwać na boki!!!] otwory zewnętrznej części oprawy - jest to wystarczająco pewne mocowanie, ale dotyczy to konkretnego tubusa. Dla siebie musisz dopasować indywidualnie, sprawdź najpierw, czy lepiej się będzie trzymać wariant wkładany w tubus czy nakładany na niego [u mnie ten drugi], szczególnie, czy nie grozi zsunięcie w bok. Użyj dwóch podstawek sklejonych razem, bo białe tworzywo ma szczątkową przezroczystość [widać np. cień palców, jak się patrzy na żarówkę], więc jeśli Twój filtr nie obejmuje pełnej apertury, to tak jak wyżej dwie warstwy plus wyczernić po bokach, tak na wszelki wypadek. Jeśli chodzi o przechowywanie, to tu też kłaniają się podstawki od doniczek, tylko wieksze, wkłada się filtr w oprawie w jedną i przykrywa drugą. Całość w ciasny woreczek foliowy i zapakowane :) Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tłumaczę jeszcze raz wpakowanie razem z filtrem Baadera szkła okiennego przed obiektyw tylko pogorszy ostrość i kontrast obrazu, może tam być tylko dokladnie płaskie szkło optyczne!!!

Innym rozwiązaniem jest naparowanie warstwy chromowej na szkle optycznym co robimy przy produkcji filtrów szklanych np do MTO ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.