Skocz do zawartości

Velonik


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Gość polaris

Heh, chyba jako pierwszy osiągnąłeś rezultat w astrofoto który dosłownie jest odbiciem tego co widać w szerokim okularze z Ultrablockiem :) Tylko te fiolety na gwiazdkach psują efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, chyba jako pierwszy osiągnąłeś rezultat w astrofoto który dosłownie jest odbiciem tego co widać w szerokim okularze z Ultrablockiem :) Tylko te fiolety na gwiazdkach psują efekt.

Ja pamietam ze bylo mniej gwiazdek w okularze ;) ale kadr dobrze dobrany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, chyba jako pierwszy osiągnąłeś rezultat w astrofoto który dosłownie jest odbiciem tego co widać w szerokim okularze z Ultrablockiem :) Tylko te fiolety na gwiazdkach psują efekt.

Swięta racja! Odjąc kolor i wypisz, wymaluj obraz w okularze.

 

dobrej zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość... kurna śni mi sie juz czasami, ze stoje przed teleskopem, wlampiam w zzomoowany wyswietlacz canona i wróże z fusów "w która strone dotknąc gałke wyciągu , zeby trafić" dotykam, kolejna fota, znowu źle, jeszcze raz, kolejna fota, ... i tak do rana.

 

Heh, zaczynam sie stresować.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie dasz rady połączyć aparatu do laptopa? Wtedy ustawianie ostrości byłoby jakby łatwiejsze.

Ja od kiedy spróbowałem, to już nawet nie podłączam samego aparatu bez laptopa. Bez sensu.

A z laptopem to jest kilka testowych ekspozycji po kilka sekun i już widać kiedy jest dobrze, a kiedy jest bardzo dobrze.

Używam do tego zwykłego viewera, który ściąga zdjęcia prosto z aparatu po zrobieniu. Można tylko oglądać obrazki i poruszać się w historii zrobionych zdjęć więc widać, czy jest coraz lepiej, czy gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynam dopiero walczyć z astrofoto, więc nie bardzo się mogę pochwalić dobrymi wynikami, ale ostatnio przesiadłem się z Pentaxa na 300D i mam ten sam problem.

 

W Pentaxie poprostu ustawiałem na wizjer, najczęściej na Vedze albo innej jasne gwieździe, szybka kontrola po spajkach i mniejszych gwiazdkach na powiększeniu na wyświetlaczu i heja. Rezultaty były OK.

 

Po przesiadce na 300D jednej nocy walczyłem z M57, ustawiłem ostrośćjak wyżej, a po zejściu rano i zgraniu materiału widzę, że całość nieostra. Pomyślałem, że walnąłem się gdzieś albo wyciąg puścił, ale drugiej nocy to samo. Zastanawiam się z czego to wynika, że z canonem jest tak ciężko trafić.

 

I mam przypuszczenie, że wynika to u mnie z kilku kwestii, które się kumulują łącznie:

 

1. Czułość jest realnie większa niż w pentaxie, więc błędy wychodzą ostrzej

2. Ze względu na 1. koma wyłazi ostrzej (na razie nie robiłem jeszcze sesji z użyciem MPCC), co powoduje wrażenie rozmycia obrazu. To jest zależne od tego jak ustawisz czas i jak obrabiasz materiał. Ale ogólnie jeśli czas naświetlania klatki jest relatywnie krótki, to dla danej gwiazdy masz wyraźne rozróżnienie na gwiazdę i komę i w procesie obróbki można kome sobie zgasić. Przy dłuższym czasie pewne obszary się przepalają i tak jasna gwiazda + koma wypali się tak ostro, że jedno i drugie będzie białe. I masz placki zamiast gwiazd

3. Błędy prowadzenia

4. Błędy ustawienia ostrości (bo jednak na klatce na tym LCD ciężko mówić o wygodnym ocenianiu obrazu)

A ściąganie z 300D klatek do ostrzenia na lapa to masakra czasowa.

 

I razem do kupy daje to placka zamiast ostrej gwiazdy.

 

Załączam kilka surowych klatek

http://altummundi.com/wp-content/gallery/_...180s_ISO400.jpg

http://altummundi.com/wp-content/gallery/_...9_5s_ISO400.jpg

http://altummundi.com/wp-content/gallery/_...120s_ISO400.jpg

 

Jak widać ciągle jest problem, więc stacki wychodzą potem słabe.

Jak Waszym zdaniem wyglądają tutaj wzajemne proporcje problemów (koma, prowadzenie, ostrzenie)?

A może dochodzą do tego inne problemy które przegapiam?

 

Jak ostrzycie w 300D? Może jakieś podpowiedzi?

 

Pozdrawiam,

P&K

Edytowane przez pkz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ściąganie z 300D klatek do ostrzenia na lapa to masakra czasowa.

 

Dlaczego masakra czasowa? Przecież cały dowcip polega na podłączeniu aparatu do laptopa kabelkiem usb. Wtedy, nawet na usb 1.1, mam na laptopie zdjęcie razem z RAW'em w kilkanaście sekund maksymalnie. A jak sobie na czas ostrzenia ustawię tylko JPG to jest to tylko kilka sekund. Na USB 2.0 byłoby dużo szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest metoda, ale moje 300D ma jakis feler i nie moge go miec jednoczesnie podłaczonego do kompa i do pilota (ten sam komp w praktyce) głupieje mi. Aby tak robic musiał bym walic fotke, wypinac pilota, wpinac kompa , sprawdzać, walic fote , wypinac wpinac... choć niby moge walic 30 sekundówki z palca ... pomysle. Bo jednak kilkusek. expozycja wygląda zupełnie inaczej niż 10 minutówka. Na tym shocie caca gwiazdki punkciki, a te same gwiazdki po 10 min. zamieniają sie w krowie placki. Ostatnio robiłem ostrzenie na 30-60sek. klatkach. Tylko to ciągle nie rozwiązuje problemu "ciezkiej reki" I tak juz jest lepiej po przesiadce z oryginalnego celestronowego R&P na Baaderowskiego crayforda i udawaniu madrego ze spkieownicą.

 

Albo popłacze sobie, może w amoku nie dostrzegam jakiegoś rozwiązania.

 

Jestem w rozterkach, bo tak:

 

1. To C102 jednak jest za fioletowe, znaczy do odstrzału. Wydatek

2. Canon jednak nie jest docelowym sprzętem, zbieram na CCD. Wydatek.

3. Bede musiał sie przesiąśc w końcu z IRISa i darmowych softów na coś mocnego. Wydatek.

4. DSI nie ze wszystkimi softami do guide chce pracowac. Wydatek

5. Mam cholernie cięzką rekę moto/robo fokuser to kolejny Wydatek

6. CCD bedzie BW, trza mu bedzie kupic kolo filtrowe. Wydatek.

 

itd itd.

wrr....

 

Tak naprawde potrzebuje pomysłu na ostrzenie canona , jak najtańszego, tymczasowego, nim nie dopadne jakiegoś CCD.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak masz normalnego pilota wpiętego to nie działa USB? Trochę to dziwne. Może spróbuj ze zwykłym pilotem z allegro za 20 zł? Przynajmniej do ostrzenia.

Gwiazdki przy długich ekspozycjach i tak będą większe i nie sądzę, żeby to się jakoś dało poprawić. Ja jak ustawię ostrość poprawnie to widzę nagły wzrost ilości małych gwiazdek w kadrze. Po tym oceniam czy jest ostro czy nie. Bo jasne i tak się wylewają. A na achromacie 102/500 to dopiero jest jazda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.