Skocz do zawartości

KUpno okularu do Synty 10" DOB


Adrian D

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem to w necie . Czy sie z tym zgadzacie ?? Czy sa to najlepsze okulary do mojej Synty 10" ?

 

Ogniskowa ok. 1200mm, duża światłosiła

 

 

 

* ECONOMIC CHOICE

 

planety - LV 6mm / Ortho 7mm

 

małe DSY - LV 10mm

 

Duże DSY - LV 25mm

 

+ dobry barlow 2x

 

* HIGH QUALITY

 

planety - LV 6mm / Ortho 7mm

 

małe DSY - LVW 13mm

 

Duże DSY - LVW 22mm

 

+ dobry Barlow 2x

 

Pierwszy okular jaki chce kupic to DS'ów . Najprawdopodomniej bedzie to LVW 13mm. Co o tym sadzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem to w necie ...

 

* HIGH QUALITY

 

planety - LV 6mm / Ortho 7mm

 

małe DSY - LVW 13mm

 

Duże DSY - LVW 22mm

 

+ dobry Barlow 2x

 

Pierwszy okular jaki chce kupic to DS'ów . Najprawdopodomniej bedzie to LVW 13mm. Co o tym sadzicie ?

 

Celestię czytasz :)

Dobrze. Mądre podejście. Chociaż raz na jakiś czas trafi się ktoś taki, jak Ty, który najpierw poszuka, potem się zastanowi, a na końcu zapyta (a nie odwrotnie :D )

 

Ja podpisuję sie obiema rękami pod "High Quality". Bardzo dobry wybór. Ale chciałbym zaproponować zamianę pozycji LV6mm/Ortho 7mm na LV (NLV) 7mm.

 

A pierwszy okular do DSów LVW 13mm to według mnie świetny wybór. Nie zawiedziesz się.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

LVW 13mm to świetny okular do DS, szczególnie w porównaniu do kitowych Plossli (lub RKE) dawanych razem z Syntą. LVW daje jaśniejszy obraz od kitowców dzięki powłokom FMC. Ale te kitowce (Plossle) też już mają jakieś powłoki. Zawsze coś :D

 

PS. Nie wiem jak w Syncie 10", ale w Syncie 12" LVW 13mm (nie wiem jak z innymi ogniskowymi) nie ostrzy, jeśli go włożysz bezpośrednio do wyciągu 2". Trzeba wrzucić jeszcze redukcję na 1,25" i wtedy jest OK :Beer:

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej, też właśnie kupiłem SKDOB 10" i mam pytanie - obserwuję sobie Jowisza przez okular 5mm i jest strasznie jasny - tło jest super czarne, Jowisza widać wyraźnie, natomiast jest mały kontrast na samej tarczy tej planety - nie wiem, może to normalne, ale czy jakiś filtr nie uwydatniłby szczegółów tej planety?

 

Mam jeszcze jedno pytanie - czy ten teleskop pociągnie okular 2,5 mm do oglądania planet (powiększenie będzie 480x) ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tutaj jest mowa o filtrze do Jowisza http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...74&hl=filtr

 

Ok wyczytałem tu, że zarówno dobry jest neodymek jak i UHC(S). Czyli chyba lepiej kupić UHC(S) bo bardziej wszechstronny - tylko jakiej firmy ?? Lumicon jest dość drogi, więc jaki?

 

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym UHC-s daj sobie spokój to jest do emek nie do planet ani Księżyca do planet kup sobie neodym + filtr polaryzacyjny najlepiej z możliwością ustawiania. Mam wszystkie z wymienionych filtrów i najlepszy efekt daje polaryzacyjny połączony z neodym. ale nie oczekuj cudu Jowisz jest bardzo nisko więc szału nie będzie nawet z najlepszymi filtrami i okularami :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie - czy ten teleskop pociągnie okular 2,5 mm do oglądania planet (powiększenie będzie 480x) ?

Powery 300x spokojnie są do osiągnięcia w Polsce w dobrych warunkach.

Dalsze powiększanie nic więcej nie pokaże raczej. Zwykle 90-150x wystarcza na planetki, bo są wtedy bardziej klarowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powery 300x spokojnie są do osiągnięcia w Polsce w dobrych warunkach.

Dalsze powiększanie nic więcej nie pokaże raczej. Zwykle 90-150x wystarcza na planetki, bo są wtedy bardziej klarowne.

 

Ja oglądałem Jowisza przy 240x i jeśli chodzi o wyraźność obrazu to była dobra - mimo tego, że Jowisz jest dość nisko - na tyle był wyraźny, że widziałem na jego tarczy cienie 2 jego księżyców jednocześnie !! jeden większy, drugi mniejszy. Ale sobie nie wyobrażam, że oglądać go w mniejszym powiększeniu - raczej w większym :)

 

Co do filtru polaryzacyjnego to mam Celestrona z regulacją - ale nie podobają mi się obrazy po przyciemnieniu przez ten filtr - chociaż jeszcze muszę spróbować z pojedyńczym filtrem (normalnie to są dwa skęcone razem)

 

A co do filtru - to czy Baader Neodymium jest wystarczająco dobry (jakościowo?)?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim wypadku Neodym nie wniósł nic do obserwacji ,ale może jest to wina jego niskiego położenia i lekko rozkolimowanego teleskopu , a raczej źle ustawionego lusterka wtórnego , choć wczoraj Jowisz był całkiem , całkiem - przy powiększeniu 166x widoczne dobrze 2 pasy + jeden mniejszy , lekko biegun przyciemniony ,jednak nie dopatrzyłem się plamy.Tak czy siak po zastosowaniu Neodyma nie widziałem żadnej różnicy.

Czekam teraz aby wypróbować go jak się sprawdzi na księżycu.

Zauważyłem ,że jedni chwalą sobie UHC-s inni filtr polaryzacyjni ,jeszcze inni Neodyma więc zdań tyle co filtrów ;-) Najlepiej było by mieć je wszystkie na jakiś czas i samemu sprawdzić jednak nie zawsze jest taka możliwość...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.