Skocz do zawartości

Sprzęt


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając do tematu, montaż opiera się na namierzaniu obiektów i śledzeniu ich za pomocą tejże siatki. Zwykle trzeba go ustawić na gwiazdę polarną, wprowadzić dane GPS itp. Ale o to pytaj się szczegółowo np. Wimmera.

 

Żaden ze mnie spec od EQ. Takie EQ 5 to ja jedynie widziałem na oczy, z takimi montażami "to ja mam tyle wspólnego co z samochodami drogimi - czyli nic" :)

 

Toba, w skrócie myślowym: Montaż EQ (2 i 1) to mało stabilne urządzenie jak wiesz, bo ten Twój teleskop "no name" chyba jest właśnie zamocowany na EQ1. Z EQ 3-2 operowanie po niebie wygląda tak samo jak z Twoim, ale jest on lepszy - stabilniejszy, większy, solidniejszy, no i można napęd w 2 osiach zamontować. O takie niuanse pytaj naszych astrofotografów.

 

A jak wyglada w tej syncie 8 to rozkladanie i skladanie tuby z montażem? Czy jest to czasochlonne? Czy nie ma tam zabardzo takich elementow co przy wiekszej ilosci rozkladania i skladania spowodowalo by ich wyrobienie i zuzycie?

 

Czy moglby jakis posiadacz synty 8 zrobic zdjecia jak wyglada mocowanie tuby do podstawy? Bo np. na Delta Optical jest takie zdjecie z boku ze nie dokonca widac.

 

Synta 8 nie ma zadnych pokretel czyli przesuwa sie ja recznie w gore, w dol i na boki?

 

I ta podstawa na ktorej jest umieszczony to ona jest obrotowa tak?

 

Z gory dzieki.

 

Tubę sadza się na teflonowych rolkach, a na tubie są prowadnice. Całość przykręca się dwiema rączkami ze śrubkami. Poszukaj na forum posty o Syncie 8'', a zwłaszcza jej modyfikacjach, może znajdziesz interesujące Cię fotki.

Tak - przesuwa się ją ręcznie góra-dół i prawo-lewo.

Tak - podstawa jest obrotowa.

 

...łapiesz powoli

 

pzdr

 

*EDIT* O Kuba mnie ubiegł :D

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

1) Komety nie są obiektami DS, ponieważ znajdują się w Układzie Słonecznym :) . Przynajmniej te, które możemy zaobserwować :)

2) Dla uściślenia : układ równikowy jest odbiciem południków i równoleżników na sferze niebieskiej. Rektascencja to szerokość geograficzna, a deklinacja to długość geograficzna. Tak jak napisał Kuba :)

3) Na jasność obserwowanych obiektów ma wpływ źrenica wyjściowa, a nie światłosiła. Światłosiła ma jednak wpływ na źrenicę wyjściową :Beer:

4) Położenie zwykłej tuby na Dobsona zajmuje około pół minuty :banan: , ale to zależy od wielkości tuby. W Syncie 12" potrzeba już dwóch osób do położenia na Dobsa, no chyba że ktoś lubi ryzyko rozwalenia sobie lustra :szczerbaty: Ja nie lubię :Beer:.

5) Wszystkie teleskopy na Dobsonach reguluje się w azymucie (oś pozioma) i elewacji (oś pionowa). Są pokrętła, za pomocą których można zablokować teleskop w osi pionowej.

 

Pozdrawiam,

Kuba

 

EDIT :

 

O, Kuba i Wimmer mne ubiegli :D Muszę szybciej zacząć te posty pisać :Boink:

Edytowane przez Lars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm czyli ten teleskop co mam ma swiatlosile 1400/150 = F/9,3 ?

A jak bym kupil Synte 6'' co ma swiatlosile F/7,8 to raczej niewielka roznica?

Bo tak jak w syncie 8'' swiatlosila F/5,9 to juz chyba taka wieksza roznica?

 

I jeszcze pytanie czy Super Plossle jest lepszy od zwyklego Plossle? Czym sie rozni? np. w delta optical albo pro-optyka.pl dodaja do synty Super Plossle.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wszystkiego zapomniałem podać wzorów na źrenicę wyjściową :

 

źr. wyjściowa = ogniskowa okularu / przysłona (przysłona to odwrotność światłosiły)

źr. wyjściowa = apertura / aktualne powiększenie

 

czyli :

 

ogniskowa okularu / [1/(ogniskowa teleskopu/apertura)] = apertura / (ogniskowa teleskopu/ogniskowa okularu)

 

Rzeczywiście, można zgłupieć :szczerbaty:

 

Pozdrawiam,

Kuba

 

EDIT

 

Kurde, same duble dzisiaj :D

 

Światłosiła ma wpływ na Twój dobór okularów, zarówno pod względem jakości (ceny), jak i ogniskowej. O doborze źrenic wyjściowych masz tu :

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=1036

Edytowane przez Lars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze pytanie czy Super Plossle jest lepszy od zwyklego Plossle? Czym sie rozni? np. w delta optical albo pro-optyka.pl dodaja do synty Super Plossle. Czy do synty sa bardziej przeznaczone te Super od zwyklych?

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze pytanie czy Super Plossle jest lepszy od zwyklego Plossle? Czym sie rozni? np. w delta optical albo pro-optyka.pl dodaja do synty Super Plossle. Czy do synty sa bardziej przeznaczone te Super od zwyklych?

 

To tylko chwyt reklamowy. Istnieje konstrukcja optyczna "Super Plossl", ale w Syntach dają zwykłe Plossle. Do mniejszych teleskopów dodają RKE.

 

PS Kup sobie książkę "Niebo na weekend". Tam znajdziesz dużo odpowiedzi na Twoje pytania.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Edytowane przez Lars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia... Do Synty 6" dają padziewiaste Kellnery, którymi nic tylko walnąć o ścianę. Taka prawda. Niestety mi musiały na długo wystarczyć, a i tak się cieszyłem, że widziałem taką wypasioną M42... No cóż. Trzeba poczekać do zimy i wypróbować Hyperiona :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia... Do Synty 6" dają padziewiaste Kellnery, którymi nic tylko walnąć o ścianę. Taka prawda. Niestety mi musiały na długo wystarczyć, a i tak się cieszyłem, że widziałem taką wypasioną M42... No cóż. Trzeba poczekać do zimy i wypróbować Hyperiona :lol:

 

Mnie też dorzucili RKE do mojej pierwszej Synty 130/650 EQ2. To były czasy... :D

Mimo wszystko, "Dobry Plossl nie jest zły. Kellner też. I Ortho " :banan: Plossl TeleVue, Ortho Zeissa i RKE Edmund Optics to czołówka okularów planetarnych na świecie.

 

OFFTOP MODE OFF

 

Pozdrawiam,

Kuba

 

PS Tak, wiem ER jest za mały :szczerbaty::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze powroce do pytania o synte 8. Czy synta ma stabilna ta obrotowa stope? Czy jest wszystko dobrze wywazone? Czy nie jest tak ze poloze ta synte na nierownej powierzchni badz lekko kiwne i latwo sie przewroci?

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest wyważone jak trzeba. No ale miejsce na którym stoi Synta też nie może być nachylone pod jakimś mega wielkim kątem ;) Sytna stoi stabilnie i na pewno sie nie przewróci. Zresztą wszystko wyczujesz podczas obserwacji na jakie nachylenie tuby/montażu możesz sobie pozwolić, żeby wszystko było git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A czy synta 8 ma wyczerniona tube od srodka?

 

2. Jaki barlow 2x najlepiej by współpracował z synta 8? Nie zeby nie chcialo mi sie szukac na internecie ale nie znam sie na barlowach.

 

1. :lol: Oczywiście. Nie wyobrażam sobie teleskopu nie wyczernionego w środku :lol:

2. Na razie nie myśl o Barlowie, a o okularach. A jak sie uprzesz, to szukaj może już czegoś dwucalowego. Np. Soligor Barlow x2

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

1) Tak jak Wimmer napisał, Synta jest wyczerniona od środka, ale temu wyczernieniu daleko od doskonałości. Można samodzielnie poprawić wyczernienie wewnątrz tuby za pomocą farby tablicowej.

2) Na co Ci Barlow ? Według mnie jest on jakoś szczególnie potrzebny. Jest przydatny, ale bez przesady :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mogę. Chwalicie te Synty a teraz narzekacie na wyczernienie. Nie mówcie czegoś takiego, bo Sky-Watcherowi spadnie sprzedaż! :ha:

 

I dobrze. Niech Kitajcy dorzucają lepsze okularki do KIT-u. I niech lepiej wyczerniają. I dają bafle. I niech te Crayfordy nie skrzypią. Za śrubę mikro też bym się nie obraził. Za telrada zresztą też nie. :Beer::ha: :ha: :szczerbaty:

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi by wystarczyły Super Plossle dorzucane do zestawu... No dobra. Mogliby dać telrada i się odwalę :szczerbaty:

 

Aha, Toba- w dziale sprzedam jest Synta 8"... A i nie przejmuj się tym co my tu gadamy. Wyczernienie jest wystarczające.

 

END of Offtop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.ph...04269c25732a661

spoznilem sie troche :huh:

 

A co to jest Tele Vue QwikPointer (red dot finder) :huh:

 

I co to - wiatraczek na plexi pod LG wg pomysłu grzybka80 z forum (bez akumulatora 12V, bo go używam w UPS-ie)

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.