Jump to content

Komety nad Krakowem


Guest TUR
 Share

Recommended Posts

Hej,

 

Wczoraj późno wieczorem wybraliśmy się wspólnie z Januszem P. na obserwacje komet. No, plany były ambitne. Wydrukowałem wcześniej mapki do 6 komet z wielką ufnością, że uda się je złapać. Jednak jak to w życiu bywa planowanie jest wszystkim, a plany są niczym.

 

Po drodze na wioskę zatrzymaliśmy się na ciemnym wzgórku poza Krakowem, aby sprawdzić czy nie widać zorzy polarnej, o której tyle się mówiło w mediach wczorajszego dnia. Niestety nic nie było widać i kolejny raz nie udało mi się jej zobaczyć. Jeżeli u Was była zorza, to dajcie info.

W końcu przyjechaliśmy na wisokę, wytachaliśmy działko 0,5m z garażu i do pracy.

1. Linear C/2002 T7 - bardzo ładna zwarta kometa o janości ok. 11,3 mag i DC 5. Polecam do obserwacji użytkownikom teleskopu od 15 cm w gorę. To aktualnie najjaśniejsza obserwowalna na naszych szerokościach kometa.

2. Linear-Neat C/2001 HT 50 - jasnośc ok. 12 mag, DC 3.

3. 29P/Schwassmann-Wachmann 1 - nawet nam sie nie wydawalo, że cos widzimy.

4. Wolf-Harrington - jak wyżej.

5. Encke - Czasami widzieliśmy kometę zerkaniem, ale w takich warunkach nikt nie podjąłby się obserwacji. Byc może nam sie wydawało, że ją widzimy :D

6. Linear C/202 X1 - o niej później.

Na koniec obserwacji rzuclismy okiem na Barana, w którym znajdują się słabe galaktyki NGC 695, 697, 694, 691, 686, 678, IC 167. Ich jasności są od 12,2 mag - 14,2 mag. Niestety nie mieliśmy dokładnych mapek do identyfikacji, dlatego przypadkowo zaobserwowalismy 3 z nich. Które to były :?: Hm, nastepnym razem trzeba bedzie dokonać identyfikacji.

 

Nie obyło się bez wstawek, które doprowadzały nas do "łez", tj.

1. Janusz mówi do mnie "Paweł masz totalnie rozkolimowany teleskop. Chyba gdzieś prztywaliłeś szukaczem. W szukaczu widzę Marsa, a w głównym teleskopie w ogóle go nie ma" ! Chłop ustawia i ustawia, a tu nic. Jak się chwilę później okazało dekiel był nałożony na lustro główne :D

 

2. Ja szukając komety Linear C/2002 X1 przez pół godziny czesałem okoliczny teren i nic mi się nie zgadzało na mapce. Posądzałem juz Guide 7.0 o straszne braki gwiazd w programie. Widziałem na mapce dwie charakterysztyczne gwiazdki z Barana, galaktykę Mkę w Rybach, a gwiazdy nie te. Dopiero jak mi ręcę odmarzały skapnąłem się, że galaktyka na mapce to była m77, a nie M74, a Ryby to Wieloryb :D

 

PS. Sorki, że nie dalismy znać o wczorajszych obserwacjach, ale był to wyjazd szybko zapanowany. O 19:00 wróciłem z Wwy, a o 20:00 wyjeżdżaliśmy z Januszem na wisokę.

 

Pozdrawiam

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Dodam tylko że pogoda byłą o wiele bardziej mglista i mroźna niż tydzień temu i na te słabsze komety szanse były naprawdę niewielkie a z tymi wpadkami to jest tak że nie ma ich tylko ten kto nic nie obserwuje ale za to ubaw mieliśmy z siebie po pachy, to tak się dzieje jak człowiek próbuje obserwować zmęczony i rozkojarzony po całym, ciężkim tygodniu pracy :lol::lol::lol:

Raz musieliśmy użyć suszarki do odlodzenia lustra wtórnego a po obserwcjach w garażu teleskop wyglądał jak po powrocie z ekspedycji polarnej, cały zaszroniony kwiatami mrozu jak w futerale z koronek 8)

Link to comment
Share on other sites

PS. Sorki, że nie dalismy znać o wczorajszych obserwacjach, ale był to wyjazd szybko zapanowany. O 19:00 wróciłem z Wwy, a o 20:00 wyjeżdżaliśmy z Januszem na wisokę.

 

Jesli chodzi o mnie to oczywiscie nie ma sprawy :)

I tak nie mialbym sil... :sleep:

 

 

A tak wogole w jaki sposob przygotowujecie sie do takich wyczerpujacych i trudnych obserwacji ? Herbatka z pradem ?? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Paweł drukuje mapki, ja szykuję kanapki a u jego mamy dostajemy gorącą cherbatkę oczywiście bez prądu (choć z elektrycznego czajniczka) bo wtedy o wyczynowych obserwacjach możesz po prostu zapomnieć 8)

Link to comment
Share on other sites

Janusz,

 

Zidentyfikowałem nasze galaktyki z Barana. Są to:

 

- NGC 678 ok. 12 mag, 5'

- NGC 680 ok. 12 mag, 2,5'

- NGC 691 ok. 11 mag, jednak jasność powierzchniowa wynosi 13,6 - to ta rozmyta przy gwiazdce.

 

Znalazłem je w starym S&T - December 2001, p. 114. Zamieszczone jest zdjęcie, co ułatwiło mi identyfikacje. BTW gość pisze, że wszystkie 7 jasniejszych galaktyk w tej grupie oglądał przez Newtona 25 cm.

 

Jasności i rozmiary galaktyk podałem wślad za autorem tekstu.

 

Pozdrawiam

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Pewnie gdzieś po drodze się mijaliśmy .

Ja z żoną wybrałem się o 23 na północ od Krakowa na słynną zorzę ,jechaliśmy przez Garlicę Duchowną :shock: i Wolę Zachariaszowską 8) na Michałowice i gdzieś w Górnej Wsi zatrzymaliśmy się na foto ,niestety wizualnie nie było nic widać ,może na zdjęciach coś wyjdzie , (teraz jestem pewny że nic) ale za to łuna nad Krakowem btła taką namiastką dla Anetki ,że to mogło tak wyglądać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.