Skocz do zawartości

Komety nad Krakowem


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Wczoraj późno wieczorem wybraliśmy się wspólnie z Januszem P. na obserwacje komet. No, plany były ambitne. Wydrukowałem wcześniej mapki do 6 komet z wielką ufnością, że uda się je złapać. Jednak jak to w życiu bywa planowanie jest wszystkim, a plany są niczym.

 

Po drodze na wioskę zatrzymaliśmy się na ciemnym wzgórku poza Krakowem, aby sprawdzić czy nie widać zorzy polarnej, o której tyle się mówiło w mediach wczorajszego dnia. Niestety nic nie było widać i kolejny raz nie udało mi się jej zobaczyć. Jeżeli u Was była zorza, to dajcie info.

W końcu przyjechaliśmy na wisokę, wytachaliśmy działko 0,5m z garażu i do pracy.

1. Linear C/2002 T7 - bardzo ładna zwarta kometa o janości ok. 11,3 mag i DC 5. Polecam do obserwacji użytkownikom teleskopu od 15 cm w gorę. To aktualnie najjaśniejsza obserwowalna na naszych szerokościach kometa.

2. Linear-Neat C/2001 HT 50 - jasnośc ok. 12 mag, DC 3.

3. 29P/Schwassmann-Wachmann 1 - nawet nam sie nie wydawalo, że cos widzimy.

4. Wolf-Harrington - jak wyżej.

5. Encke - Czasami widzieliśmy kometę zerkaniem, ale w takich warunkach nikt nie podjąłby się obserwacji. Byc może nam sie wydawało, że ją widzimy :D

6. Linear C/202 X1 - o niej później.

Na koniec obserwacji rzuclismy okiem na Barana, w którym znajdują się słabe galaktyki NGC 695, 697, 694, 691, 686, 678, IC 167. Ich jasności są od 12,2 mag - 14,2 mag. Niestety nie mieliśmy dokładnych mapek do identyfikacji, dlatego przypadkowo zaobserwowalismy 3 z nich. Które to były :?: Hm, nastepnym razem trzeba bedzie dokonać identyfikacji.

 

Nie obyło się bez wstawek, które doprowadzały nas do "łez", tj.

1. Janusz mówi do mnie "Paweł masz totalnie rozkolimowany teleskop. Chyba gdzieś prztywaliłeś szukaczem. W szukaczu widzę Marsa, a w głównym teleskopie w ogóle go nie ma" ! Chłop ustawia i ustawia, a tu nic. Jak się chwilę później okazało dekiel był nałożony na lustro główne :D

 

2. Ja szukając komety Linear C/2002 X1 przez pół godziny czesałem okoliczny teren i nic mi się nie zgadzało na mapce. Posądzałem juz Guide 7.0 o straszne braki gwiazd w programie. Widziałem na mapce dwie charakterysztyczne gwiazdki z Barana, galaktykę Mkę w Rybach, a gwiazdy nie te. Dopiero jak mi ręcę odmarzały skapnąłem się, że galaktyka na mapce to była m77, a nie M74, a Ryby to Wieloryb :D

 

PS. Sorki, że nie dalismy znać o wczorajszych obserwacjach, ale był to wyjazd szybko zapanowany. O 19:00 wróciłem z Wwy, a o 20:00 wyjeżdżaliśmy z Januszem na wisokę.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że pogoda byłą o wiele bardziej mglista i mroźna niż tydzień temu i na te słabsze komety szanse były naprawdę niewielkie a z tymi wpadkami to jest tak że nie ma ich tylko ten kto nic nie obserwuje ale za to ubaw mieliśmy z siebie po pachy, to tak się dzieje jak człowiek próbuje obserwować zmęczony i rozkojarzony po całym, ciężkim tygodniu pracy :lol::lol::lol:

Raz musieliśmy użyć suszarki do odlodzenia lustra wtórnego a po obserwcjach w garażu teleskop wyglądał jak po powrocie z ekspedycji polarnej, cały zaszroniony kwiatami mrozu jak w futerale z koronek 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Sorki, że nie dalismy znać o wczorajszych obserwacjach, ale był to wyjazd szybko zapanowany. O 19:00 wróciłem z Wwy, a o 20:00 wyjeżdżaliśmy z Januszem na wisokę.

 

Jesli chodzi o mnie to oczywiscie nie ma sprawy :)

I tak nie mialbym sil... :sleep:

 

 

A tak wogole w jaki sposob przygotowujecie sie do takich wyczerpujacych i trudnych obserwacji ? Herbatka z pradem ?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz,

 

Zidentyfikowałem nasze galaktyki z Barana. Są to:

 

- NGC 678 ok. 12 mag, 5'

- NGC 680 ok. 12 mag, 2,5'

- NGC 691 ok. 11 mag, jednak jasność powierzchniowa wynosi 13,6 - to ta rozmyta przy gwiazdce.

 

Znalazłem je w starym S&T - December 2001, p. 114. Zamieszczone jest zdjęcie, co ułatwiło mi identyfikacje. BTW gość pisze, że wszystkie 7 jasniejszych galaktyk w tej grupie oglądał przez Newtona 25 cm.

 

Jasności i rozmiary galaktyk podałem wślad za autorem tekstu.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie gdzieś po drodze się mijaliśmy .

Ja z żoną wybrałem się o 23 na północ od Krakowa na słynną zorzę ,jechaliśmy przez Garlicę Duchowną :shock: i Wolę Zachariaszowską 8) na Michałowice i gdzieś w Górnej Wsi zatrzymaliśmy się na foto ,niestety wizualnie nie było nic widać ,może na zdjęciach coś wyjdzie , (teraz jestem pewny że nic) ale za to łuna nad Krakowem btła taką namiastką dla Anetki ,że to mogło tak wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.