Skocz do zawartości

IC 1590 gromada otwarta związana z mgławicą NGC 281


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

NGC 281 to jedno z miejsc gdzie rodzą się gwiazdy. Mała gromada otwarta IC 1590 w centrum mgławicy składająca się z młodych niebieskich gwiazd i będąca źródłem silnego promieniowania, pobudza do emisji okalającą ją mgławicę.

A wielkie przesłaniające ją pasy pyłowo-gazowe oraz jego lokalne zagęszczenia, prawdopodobnie ciągle rodzą nowe gwiazdy. Gromada uformowała się zaledwie kilka milionów lat temu. Najjaśniejszy przedstawiciel tej gromady to układ wielokrotny gwiazd, których światło jonizuje gaz w mgławicy, powodując pojawienie się widocznej poświaty w paśmie H-a. Na tle jasnej mgławicy widoczne są ciemne globule Boka - ciemne, skondensowane chmury pyłu i gazu

 

Cały układ NGC 281 znajduje się w gwiazdozbiorze Kasjopei i jest odległy od nas około 9,5 tysiąca lat świetlnych. Rozmiar 35 minut kątowych

 

 

ngc281_fini.jpg

 

14 x 900 sek. (łącznie 3,5 godz.) ATIK314L w 80ED z filtrem H-a 7nm

z dedykacją dla Jesiona, za poświęcony czas, cierpliwość i ogromną pomoc, przy próbie opanowania przeze mnie trudnej sztuki obróbki zdjęć astro :)

 

 

gallery_984_2_607532.jpg

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas jak spojrzałem na Twoją fotke, to myślałem, że to Jesiona :) Identycznie podana!

 

Też ostatnio celowałem w Pacmana, niestety ciągle z balkonu przy totalnym braku ustawienia na biegun i baaardzo ograniczonym polem widzenia :) Kiedy będę mógł się wreszcie wybrać za miasto... <_<

 

Sprzęt: SBIG ST2000XM, Astrodon Ha 3nm, HEQ5 SynTrek, Tair 4,5/300 @ f/5.6

Dane: 11x10min Ha, bin1x1

 

pacman_s.jpg

Po kliknięciu rozdzielczość 100%

 

Ciągle za mało materiału, ale z balkonu więcej nie da rady zrobić podczas jednej sesji, stąd obraz troche ciemny (nie chciałem na siłę wyciągać). Prób ciąg dalszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC 281 to jedno z miejsc gdzie rodzą się gwiazdy. Mała gromada otwarta IC 1590 w centrum mgławicy składająca się z młodych niebieskich gwiazd i będąca źródłem silnego promieniowania, pobudza do emisji okalającą ją mgławicę.

A wielkie przesłaniające ją pasy pyłowo-gazowe oraz jego lokalne zagęszczenia, prawdopodobnie ciągle rodzą nowe gwiazdy. Gromada uformowała się zaledwie kilka milionów lat temu. Najjaśniejszy przedstawiciel tej gromady to układ wielokrotny gwiazd, których światło jonizuje gaz w mgławicy, powodując pojawienie się widocznej poświaty w paśmie H-a. Na tle jasnej mgławicy widoczne są ciemne globule Boka - ciemne, skondensowane chmury pyłu i gazu

 

Cały układ NGC 281 znajduje się w gwiazdozbiorze Kasjopei i jest odległy od nas około 9,5 tysiąca lat świetlnych. Rozmiar 35 minut kątowych

ngc281_fini.jpg

 

14 x 900 sek. (łącznie 3,5 godz.) ATIK314L w 80ED z filtrem H-a 7nm

z dedykacją dla Jesiona, za poświęcony czas, cierpliwość i ogromną pomoc, przy próbie opanowania przeze mnie trudnej sztuki obróbki zdjęć astro :)

Sumas fotka super,widze że powoli stajesz się kolejnym miłośnikiem Ha :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas jak spojrzałem na Twoją fotke, to myślałem, że to Jesiona :) Identycznie podana!

 

Też ostatnio celowałem w Pacmana, niestety ciągle z balkonu przy totalnym braku ustawienia na biegun i baaardzo ograniczonym polem widzenia :) Kiedy będę mógł się wreszcie wybrać za miasto... <_<

 

Sprzęt: SBIG ST2000XM, Astrodon Ha 3nm, HEQ5 SynTrek, Tair 4,5/300 @ f/5.6

Dane: 11x10min Ha, bin1x1

 

pacman_s.jpg

Po kliknięciu rozdzielczość 100%

 

Ciągle za mało materiału, ale z balkonu więcej nie da rady zrobić podczas jednej sesji, stąd obraz troche ciemny (nie chciałem na siłę wyciągać). Prób ciąg dalszy :)

masz filtr 3nm i swiecisz tylko po 10min, z tak wąskim filtrem nawet wyjazd za miasto Ci nie pomoże,musisz poprostu wydłużyć czas ekspozycji kilkukrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kapitalne, chyba zacznę zbierać na kamerę

czy możesz polecić jakieś linki dotyczące techniki H-alpha ?

dlaczego wybrałeś 7 nm a nie powiedzmy 35 nm ?

35nm nadaje się do dslr'ów,

6-7nm to taki standardowy dla kamerek,

no i 3nm dla ekstremalistów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35nm nadaje się do dslr'ów,

6-7nm to taki standardowy dla kamerek,

no i 3nm dla ekstremalistów.

3nm tylko do kamer >80% QE (a niewiele takich jest). Nie widzę żadnego logicznego sensu pakowania do ST2000 tak wąskich filtrów. No chyba, że taki nam się trafił w zestawie zakupowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem babola w opisie :Boink: Filtr to nie 3nm tylko 6nm. (Astrodon nie robi chyba węższych). W celu wydłużenia czaasu ekspozycji muszę własnie wyjechac za miasto i porządnie wszystko ustawić na biegun itp. Z balkonu jest to niemozliwe, dlatego ciesze się, że na tych 10 min nie wyszła jeszcze rotacja pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas fotka super,widze że powoli stajesz się kolejnym miłośnikiem Ha :D

A mnie wlasnie to niepokoi ze jak juz ktos dorwie sie do lepszego CCD to poprzestaje na Ha w wielu wypadkach ;)

Dlatego poki co zdecydowalem sie na kolor i choćbym byl na tym "stratny" w sensie czułości wole wyprodukowac zdjecie w kilku sesjach ale w kolorku. Ale tylko krowa nie zmienia zdania... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem babola w opisie :Boink: Filtr to nie 3nm tylko 6nm. (Astrodon nie robi chyba węższych). W celu wydłużenia czaasu ekspozycji muszę własnie wyjechac za miasto i porządnie wszystko ustawić na biegun itp. Z balkonu jest to niemozliwe, dlatego ciesze się, że na tych 10 min nie wyszła jeszcze rotacja pola.

Robi, robi... najnowsza seria jest właśnie 3nm. Generalnie bardzo fajne, szczególnie jak się ma obserwatorium w Nowym Meksyku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj w końcu dorobiłem się porządnego banku darków i biasów :) Mogłem poprawnie skalibrować fotkę Pacmana, różnica jest naprawdę duża. Zaaplikowałem master darka 10x600sek i master biasa też złożonego z 10 sztuk przy -10stC. Generalnie bez kalibracj a zwłaszcza darków i biasów można sobie odpuścić estetyczne astrofoto :)

 

Może trochę za bardzo wyciągnąłem bo widać szum, ale to tylko niecałe 2h. Nieźle się tym razem ubawilem przy obróbce, w zasadzie sama przyjemność.

 

pacman_s.jpg

 

Zachęcam do pastwienia sie nad moim zdjęciem! TUTAJ surowy stack po kalibracji. Efekty można smiało wrzucać do wątku, chyba Sumas się nie obrazi.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.