Skocz do zawartości

Słońce po raz pierwszy


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj ok. 13.30 CWE oglądałem po raz pierwszy Tałem Słońce. Dawid sporządził dla siebie i przy okazji dla mnie filtr z folii baadera (dzięki!). Po zamontowaniu filtra na odrośnik, skierowałem teleskop na Słońce. Przy użyciu okularu SP 25mm ukazał się wspaniały widok Słońca. Na tarczy widoczne są dwie wielkie grupy plam, w których znajdowało się mnóstwo mniejszych plamek. Każda z grup otoczona była swego rodzaju cieniem. Granulacja ledwo widoczna i tylko w niektórych miejscach. Poza dwoma dużymi grupami, widoczna była również trzecia mniejsza grupa kilku plam.

Jako że po raz pierwszy patrzyłem na Słońce teleskopem przeżyłem nie lada emocje. Przyznam, że nie spodziewałem się tak ładnego widoku. Denerwowałem się tylko, że silny wiatr zdmuchnie folie i lornetki będą do wyrzucenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar, miałem dużą frajdę oglądając Słońce przez filtr Baadera :wink: . Z granulacją nie było problemu i majac sprzęt latem nad jeziorem przewinęło się masę ludzi przed okularem telepa. Mam zamiar urządzić w szkole pokaz przejścia Wenus przed tarczą naszej Gwiazdy. Moje marzenie to H-alpha, ale to przyszłość. Księżyc i Słońce też potrafią dać wiele satysfakcji w obserwacjach, nie tylko DSy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko moze byc ciekawe pod warunkiem, ze posiada sie jakas wiedze - im wieksza, tym wieksza satysfakcja z obserwacji. Teraz jest np. duzy szum w mediach o tych "dziurach" slonecznych, wiec mozna sie doksztalcic i czerpac dodatkowa przyjemnosc. A tak btw to w tvn juz pokazuja to, jakby jakas katastrofa miala nadejsc razem z "fala". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj Sloneczko przeszlo same siebie. Przed chwila patrzylismy na nie w CAMKu

przez Celestrona Nexstara 8GPS z filtrem Thousand Oaks. Widok powalajacy.

Cztery duze grupy, z czego dwie ogromne a jeszcze inna wyglada jak mglawica

planetarna. WOW! A mamy 3 lata po maksimum. Komus chcialo sie policzyc liczbe Wolfa?

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komus chcialo sie policzyc liczbe Wolfa?

 

Arek

 

Policzyłem patrząc na ekran komputera i wyszło mi W = 132. W rzeczywistości być może jest więcej, ale obraz na ekranie to nie to co rzeczywistość.

 

Ta największa grupa jest rzeczywiście imponująca, ale gdzieś koło 1990 roku bywały większe i liczba Wolfa przekraczała wtedy 200 (ale było też więcej grup).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już o tym pisałem cytat:

 

"Potwierdzam, zarąbiste plamy są na dzisiejszym Słoneczku i to już dwie wielkie grupy, nie widziałem takich widowiskowych od poprzedniego maksimum słonecznego z przed 11 laty

_________________

Astropozdrówko Janusz P."

 

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.