Jump to content

Słońce po raz pierwszy

oskar
 Share

Recommended Posts

Dzisiaj ok. 13.30 CWE oglądałem po raz pierwszy Tałem Słońce. Dawid sporządził dla siebie i przy okazji dla mnie filtr z folii baadera (dzięki!). Po zamontowaniu filtra na odrośnik, skierowałem teleskop na Słońce. Przy użyciu okularu SP 25mm ukazał się wspaniały widok Słońca. Na tarczy widoczne są dwie wielkie grupy plam, w których znajdowało się mnóstwo mniejszych plamek. Każda z grup otoczona była swego rodzaju cieniem. Granulacja ledwo widoczna i tylko w niektórych miejscach. Poza dwoma dużymi grupami, widoczna była również trzecia mniejsza grupa kilku plam.

Jako że po raz pierwszy patrzyłem na Słońce teleskopem przeżyłem nie lada emocje. Przyznam, że nie spodziewałem się tak ładnego widoku. Denerwowałem się tylko, że silny wiatr zdmuchnie folie i lornetki będą do wyrzucenia :)

Oskar, miałem dużą frajdę oglądając Słońce przez filtr Baadera :wink: . Z granulacją nie było problemu i majac sprzęt latem nad jeziorem przewinęło się masę ludzi przed okularem telepa. Mam zamiar urządzić w szkole pokaz przejścia Wenus przed tarczą naszej Gwiazdy. Moje marzenie to H-alpha, ale to przyszłość. Księżyc i Słońce też potrafią dać wiele satysfakcji w obserwacjach, nie tylko DSy .

Właśnie sam byłem zdziwiony, że Słońce może być taie ciekawe. Kiedyś tam, lata temu, patrzyłem na plamy metodą rzutowania na ekran z U. Teraz widzę, że to było jakieś straszne nieporozumienie.

Wszystko moze byc ciekawe pod warunkiem, ze posiada sie jakas wiedze - im wieksza, tym wieksza satysfakcja z obserwacji. Teraz jest np. duzy szum w mediach o tych "dziurach" slonecznych, wiec mozna sie doksztalcic i czerpac dodatkowa przyjemnosc. A tak btw to w tvn juz pokazuja to, jakby jakas katastrofa miala nadejsc razem z "fala". :)

Guest Janusz_P.

Potwierdzam, zarąbiste plamy są na dzisiejszym Słoneczku i to już dwie wielkie grupy, nie widziałem takich widowiskowych od poprzedniego maksimum słonecznego z przed 11 laty 8)

Dzisiaj Sloneczko przeszlo same siebie. Przed chwila patrzylismy na nie w CAMKu

przez Celestrona Nexstara 8GPS z filtrem Thousand Oaks. Widok powalajacy.

Cztery duze grupy, z czego dwie ogromne a jeszcze inna wyglada jak mglawica

planetarna. WOW! A mamy 3 lata po maksimum. Komus chcialo sie policzyc liczbe Wolfa?

Arek

Komus chcialo sie policzyc liczbe Wolfa?

Arek

Policzyłem patrząc na ekran komputera i wyszło mi W = 132. W rzeczywistości być może jest więcej, ale obraz na ekranie to nie to co rzeczywistość.

Ta największa grupa jest rzeczywiście imponująca, ale gdzieś koło 1990 roku bywały większe i liczba Wolfa przekraczała wtedy 200 (ale było też więcej grup).

Guest Janusz_P.

Już o tym pisałem cytat:

"Potwierdzam, zarąbiste plamy są na dzisiejszym Słoneczku i to już dwie wielkie grupy, nie widziałem takich widowiskowych od poprzedniego maksimum słonecznego z przed 11 laty

Astropozdrówko Janusz P."

8)

Wiem że można go kupić w AstroKraku, na forum znajdź producentów i tam będzie odnośnik do AstroKrak.

To sama folia, resztę, trzeba zr4obić z kartonu lub plastiku

Właśnie też się po taki wybieram :-)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.