Skocz do zawartości

Porażka - moja pierwsza obserwacja synta 10''


Adrian D

Rekomendowane odpowiedzi

Adrian ja na twoim miejscu bym przez jakiś czas obserwował tym co mam, serio. Nabierzesz niezbędnego doświadczenia i orientacji na niebie. Nie zrozum mnie źle, prawdopodobnie następnym twoim zakupem będzie właśnie LVW13, ale mam przeczucie, że skoro w PL25 nie widziałeś za dużo szczegółów (rozmazana plama przy M57 i 13, czyli w przypadku tych obiektów praktycznie brak jakichkolwiek szczegółów) to prawdopodobnie LVW13 cudów nie zrobi. Naprawdę nie przesadzam, ale podczas obserwacji liczy się doświadczenie jakie posiada obserwator. Im więcej obserwujesz tym więcej widzisz.

 

ps: a może kolimację masz jakąś strasznie słabą. Chociaż sam nie wiem, pamiętam że pewnej nocy miałem do tego stopnia rozjechane lustra, że laser kolimatora w drodze powrotnej nie odbijał się od LW, ale aż tak słabych obrazów jakie opisujesz to on wtedy nie dawał.

 

ps2: jeżeli chodzi o UHC-S to tak jak koledzy wyżej napisali. Należy pamiętać, że jest to raczej jasny filtr i przy dużej aperturze efekty jego użycia mogą być bardziej subtelne, wymagające więcej koncentracji i skupienia się na detalach.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać są różne zdania na temat jakości okularków jak i filterków. Nie ma co się rozpisywać i kłócić. Każdy (i również Ja) upiera się przy swojej teorii praktycznej co do obrazów, więc najlepiej Panie Adrianie spotkaj się z kimś Kto ma LVW, NLV 6mm i inne filterki mgławicowe i oceń sam przed zakupem czy warto w to inwestować pół wypłaty czy może kupic np. połowe tańszy okular szerokokątny niższej klasy W70, Hyperion, Swan itp. Okularka do planetek nie masz, więc jakiś używany LV będzie dobrym rozwiązaniem. Chociaż z praktyki Wiem że rzadko używa się 200x, raczej tak ok. 130-150x ze względu na przeciętny seeing przez większość wypadów.

Naprawde poszukaj astrokumpli w swojej okolicy nauczą Cię co i jak oglądać oraz czym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Do tego wszystkiego, co już tutaj napisano dodam jedno: masz dobry sprzęt (no może z wyjątkiem nieszczęsnych kitowych kularów ;) - ale dotyczy to więkości teleskopów) o aperturze, o której jeszcze kilka lat temu astronomowie-amatorzy mogli pomarzyć. Doceń to i nie zniechęcaj się!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.