Skocz do zawartości

Porażka - moja pierwsza obserwacja synta 10''


Adrian D

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś myślałem nad pomysłem na temat mapek nieba. Niestety jest on pracochłonny, ale dzięki temu nie trzeba używać latarek z czerwonym filtrem (które bądź co bądź w jakimś tam stopniu niszczą adaptację). Wiecie o co mi chodzi? :banan:

 

Mowa tutaj o mapkach zrobionych za pomocą... farby fluorescencyjnej. Niestety, trzeba dokładnie "malować" obiekty, tak aby nie było żadnych większych rozbieżności. Oczywiście jeśli chodzi o pozycję DS'ów, to tylko te łatwiejsze do znalezienia i popularniejsze, takie jak M13, M57,M42, M31 etc. Chyba sam tak zrobię jeszcze w te wakacje. No, ale trzeba być bardzo dokładnym. Bo co komuś po mapce, gdzie rozbieżność między położeniem M13 na mapie a na niebie to 30 stopni :szczerbaty:

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się zrobił jeden off-top to ja zrobie kolejny :szczerbaty:

 

Propo zlotu. Już niedługo OZMA, a stosowne informacje w tym wątku na forum:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=21345

 

Kto oprócz mnie i BODI'ego z forum jedzie na OZME?

 

:mellow:

Edytowane przez wolforzech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o O-III to jestem w posiadaniu takiego filterka. Lecz wiadomych lub mniej wiadomych powodów obserwowałem niebo za jego pomocą tylko jeden raz na dwóch obiektach :szczerbaty: .

 

Obserwowałem Veila i w moim przypadku w okularze 13mm Hyperiona dawał obraz nieco za ciemny. W prawdzie było lepiej widać niż bez filterka ale żeby to duża różnica była... trza było się wpatrzeć <_< ...

Drugim obiektem była kochana mgławica pierścieniowa w Lutni M57. Filtr wyostrzył delikatnie strukturę pierścieniową mgławicy, nadał mu taką głębię ... :D

 

Jeśli niebo będzie czyste a noc bezksiężycowa to poszaleję troszke w Strzelcu - mam nadzieję że filtr odsłoni mi meandry tamtejszych CUDOWNYCH mgławic :Beer: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam nie wiem.... z filtrem czy bez Veila nie widziałem.... a niebo mam takie ze widac golym okiem M8(ledwo,ledwo ale widac....)Moze mi sie udał jakiś zły egzemplarz filtra, bo jakoś nie widze różnicy na mgławicach z filtrem i bez, tyle ze obraz jest ciemniejszy...mam UHC-s

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja już wielokrotnie pisałem, jak jestem zadowolony z UHC-s. Pięknie uwidacznia Veila, struktury w mgławicach takich jak M27 czy M8 (o raju!), a nawet M42. OIII podobno rozwala przy Veilu ale nie wiem jak z resztą, nie macałem ;)

 

Jeśli chodzi o O-III to być może wymiata ale myślę że kombinacja 13mm okularu z 8 calowym lustrem daje niezadowalająco ciemny obraz. Chciałbym spróbować na szerokokątnym szkiełku o większej ogniskowej ale niestety mój filtr ma oprawe 1,25" :-( ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Syntę 1200/200 Veila bez filtra widziałem 2 razy. Teraz mam UHC-S i Veila widuje zawsze. Dla mnie ze słabymi, rozległymi mgiełkami problem polega na tym, ze mamy wbity w umysł wygląd zdjęciowy. A w okularze widzisz zupełnie cos innego. Dlatego, od pewnego czasu, najpierw czytam opisy obserwacyjne i patrzę na szkice, potem przymierzam się do obiektu.

Mogę dodać, ze moim obiektem widmem jest m33. Po Jodłowie, gdzie widać go było w szukaczu, znajdowałem przez miesiąć bez problemu. Potem coś się zasiekło i nic. Galaktykę zażarło i tak zostało do teraz... :Boink:

 

dobrych warunków i usmiechu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o O-III to być może wymiata ale myślę że kombinacja 13mm okularu z 8 calowym lustrem daje niezadowalająco ciemny obraz. Chciałbym spróbować na szerokokątnym szkiełku o większej ogniskowej ale niestety mój filtr ma oprawe 1,25" :-( ...

 

Te asferyczne Hyperiony Baadera (pole 72*) mają przejściówkę na 1,25". Dałoby się wkręcić w tę tulejkę jakiś filtr np. UHC-S ? Niestety, kosztują tyle co LVW :(

 

Mpp : Ja ostatnio nie mogłem znaleźć lornetką M31, chociaż patrzyłem na nią wtedy 5 minut wcześniej :D

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wiesz... Nie napalaj się tak.. Różnice są, ekhm, dość subtelne, jednak powinieneś zobaczyć więcej przy Lagunie, Veilu, M42. Z resztą to byś musiał posiedzieć żeby coś więcej zobaczyć.

 

A obserwowałeś coś ostatnio? Było kilka ładnych, pogodnych nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nareszcie sukces !!!

Po raz pierwszy udało mi się coś znaleźć. Na pierwszy strzał poszła M57 . Szukałem chyba z 30 min :D az tu pojawiła się rozmazana plamka która nie da się wyostrzyć :) Założyłem filtr UHC-S i za bardzo róznicy nie widziałem :/ ale to pewnie dlatego że mam kitowy SP.

Na drugi ogień poszła M13. przyznam że miałem problem ze znalexieniem herkulesa ale po paru min sobie poradziłem. M13 była zdecydowanie jaśniejsza plamką na niebie niż m57 :)

Ogólnie jestem zadowolony znalezienia tych obiektów.

teraz zamierzam kupic NLV 6 i LVW13 - z takimi okularami bedzie ciekawiej :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie sukces !!!

Po raz pierwszy udało mi się coś znaleźć. Na pierwszy strzał poszła M57 . Szukałem chyba z 30 min :D az tu pojawiła się rozmazana plamka która nie da się wyostrzyć :) Założyłem filtr UHC-S i za bardzo róznicy nie widziałem :/ ale to pewnie dlatego że mam kitowy SP.

Jeśli na tym (bardzo jasnym zresztą) obiekcie mgławicowym nie widzisz różnicy z filtrem i bez niego, to nie wiem czy jest sens kupować drogie okulary. Dla mnie różnica w SP25mm na M57 jest kolosalna- z UHC-s widać wyraźnie puste wnętrze mgławicy.

 

M13 plamką? Przecież ona wykazuje ślady rozbicia w lornetce- taka ziarnistość :huh: W sp25mm to nie żadna plamka tylko zrorowo rozbita gromada... :Salut:

 

Życzę dalszych sukcesów :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak .... przedmówca ma rację.

Wygląda na to że kolega Adrian ma jednak dość ciemne niebo, bo wszelkie filtry pod ciemnym niebem nie wiele dają dla większości zjadaczy chleba. Wyjątek stanowi tylko O-III i może jeszcze jakiś mniej popularny typ. Ja Mam ciemne niebo i UHC-S niezbyt Mi pomaga, choć Veila sporo lepiej widać.

 

A dobrze rozdzielone gwiazdki w najjaśniejszych gr. kulistych to napewno są przy 50x, a nawet i mniej. Oczywiście seeing musi być.

 

Założyłem filtr UHC-S i za bardzo róznicy nie widziałem :/ ale to pewnie dlatego że mam kitowy SP.

 

Nie przesadzaj, patrzyłem przez oba kitowce i mają dobry obraz w porównaniu do lantanów. Zwłaszcza 25mm bardzo przypadła Mi do gustu, ze względu na dobrą transmisje światła. Założę się że jak wydasz 6-ciokrotnie więcej kasy na LVW, napiszesz Nam tutaj za niedługo, że różnica jest nie wielka w obrazie, ale pole większe. Chociaż zapomniałem że korekcja komy będzie większa w LVW, to napewno na krawędziach zauważysz. Ale naprawde nie pisz w swoim podpisie "SZIT Plossl", bo to Mnie boli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M13 plamką? Przecież ona wykazuje ślady rozbicia w lornetce- taka ziarnistość :huh:

 

No nie przesadzajmy ;) Ja przynajmniej w moim Nikonie (7x50) nic nie zauważyłem.

 

Dwie noce temu pierwszy raz użyłem LVW 13 (1,5 miesiąca pracy na wakacjach xD). Właśnie na M13. To jest to... :blink: Po prostu jak zdjęcie z Hubble'a :Salut:B)

 

Pozdrawiam Tomek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.