Skocz do zawartości

Porażka - moja pierwsza obserwacja synta 10''


Adrian D

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ogolnie to od niedawna interesuje sie astronomia. Nie odróżniam większość gwiazdozbiorów. Po kupnie teleskopu wyszedłem na obserwacje jednak teleskop byl źle skolimowany

Dzisiaj po wielkim męczeniu udało mi sie poprawnie przeprowadzić :) no więc ogromnie sie zaskoczylem niestety negatywnie. Na poczatku było dobrze skierowałem teleskop za pomocą szukacza na księżyc. Księżyca jednak nie znaczyłem w okularze. Musiałem trochę poszukać bez szukacza. Księżyc ładnie wyglądał w obu okularach. Przeszedłem poszukać jowisza i sie udało. Ale zaskoczyła mnie mała średnica jowisza. Praktycznie nic nie było widać w 10 sp . Lekko 2 pasy widoczne . Inaczej sobie wyobrażałem go.

Najbardziej sie zaskoczylem że jest taki mały zoom . I tutaj mam problem jak ja zobaczę dsy jak gwiazdy są takie małe. Może kupić lepsze okulary... Pierwszy chce kupić lvw 13 ale czy to znacznie poprawi jakość widzianych obiektów? I jak znaleźć dsy? Nie mam pojęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w Twoim przypadku trochę źle zacząłeś. Ja interesowałem się astronomią bardzo długo zanim kupiłem teleskop, więc niebo (w zakresie widzialnym gołym okiem) znałem wystarczająco by odnaleźć większość gwiazdozbiorów i jasnych obiektów typu Plejady, Żłóbek, Mgławice Oriona, Galaktykę Andromedy itp. Celowałem w nie lornetką, a nawet niwelatorem geodezyjnym ;), tym sprzetem zreszta widziałem pierwszy raz Jowisza z jego księżycami. Może dlatego po przejściu na Syntę 8" Jowisz wydał mi się duży. Po prostu wiedziałem czego nie da się zobaczyć bez teleskopu.

Należy też sobie zdawać sprawę, że astronomia obserwacyjna to taka subtelna dziedzina i nie tylko to co się widzi jest piekne ale też to co się wie o obserwowanym obiekcie. Odnajdywanie, śledzenie zachodzacych zmian, itd. Dobrze więc się czymś zainteresować, zanim się zacznie obserwować. Popatrz na niektóre opisy obiektów jakie pojawiaja sie na tym forum, ile podjarki wywołują u obserwatorów. I to nie dlatego, że zobaczyli coś nieprawdopodobnego bo w Internecie znajdziesz przepiękne kolorowe zdjęcia z dużych teleskopów, pokazujące rzeczy, których oko ludzkie nie ma szans zobaczyć.

Moja rada, zanim zaczniesz kupować okulary, kup sobie książki. Jak się zainteresujesz tematem, może będziesz coś z tego miał, jak nie, zawsze jest dział AstroMarket. Takiego Dobsona powinienieś dość łatwo sprzedać na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że problem jest że gdy zmieniam ogniskowa to okular nie ostrzy. Jak np patrzę na gwiazde i chce powiększyć to Widze białe tło oraz umocowanie lustra wtórnego.

 

Przykro mi to mówić, ale piszesz nie precyzyjnie i z błędami, postaraj się zwracać większą uwagę na styl, a twoje posty będą bardziej zrozumiałe.

A teraz kilka uwag odnośnie sprzętu i obserwacji. Przy twojej wiedzy nie brałbym się za kolimację teleskopu. Na tym forum koledzy z dużym doświadczeniem wyjaśniali sposób kolimacji i należy odszukać te posty lub linki i dokładnie przeczytać. Piszesz o niemożliwości ustawienia obiektu w polu widzenia szukacza. W szukaczu są śrubki do regulacji i należy przy ich pomocy tak wyregulować by obiekt znalazł się w polu widzenia szukacza i teleskopu. Jeżeli chodzi o te białe tło i widok lustra wtórnego z pająkiem, to po włożeniu okularu do wyciągu coś takiego właśnie widać i należy pokrętłem wyciągu wyostrzyć obraz. Nie wiem czy ci pomogłem - może któryś z kolegów na tym forum wyjaśni bardziej.

Moja rada - więcej lektury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm...

najważniejsze żebyś się nie zniechęcał :)

 

po drugie, zawsze jest tak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia...

 

kupiłem taką samą Syntke 10" rok temu, też z tymi okularami. Ponieważ nie patrzyłem wcześniej przez teleskopy, tak jak Ty myślałem, że od razu zobaczę koniec wszechświata, no i oczywiście odciśniete ślady butów na księżycu :) teraz to się z tego śmieje, ale wtedy... prawie płacz...

 

to co piszesz o powiększeniu - czyli śruba wyciągu okularowego - to nie służy do powiększenia tylko ustawienia ostrości. Powiększenie masz na stałe w okularze. Czyli zakładasz 10mm i masz określone powiększenie i 25mm i masz inne. Jak rozjedziesz się za dalego to widać wtedy mocowanie lustra wtórnego. Są takie specjalne okulary z zoomem, które zmieniają ogniskową od ... do...

 

To że nie widzisz obiektu w lunecie celowniczej, oznacza ze trzeba poprawić lunetkę. Wynieś telepa w dzień znajdź słup elektyczny (jego szczyt), może być też komin, ale żeby były oddalone tak z 1 km... im dalej tym lepiej... i wyceluj teleskopem patrząc przez okular. Aha, ważne: nie probuj patrzeć na Słońce bez filtrów. Jak już bedzie - bedzie oczywiście do góry nogami - spojrz w lunetkę i zobacz czy widzisz to samo w krzyżyku. Jeśli nie, pokreć takimi małymi czarnymi pokrętłami przy lunecie aż najedziesz krzyżykiem na cel.

 

Zeby namierzyć DSy potrzebujesz sie zorietnować na niebie gdzie co jest - potrzebujesz mapy nieba - drukowanej lub np Stellarium - fajne darmowe oprogramowanie. No i namierzać, namierzać i namierzać. Ja nic nie znalazłem przez 3 pierwsze noce i mało sie nie załamałem... teraz wiem ze Ksieżyc za bardzo świecił... no i nie wiedziałem czego szukać...

 

Nowy lepszy okular sporo da, ale nie przeceniaj go :) ja kupiłem, LVW 22mm no i jest lepiej, ale "waciki" są dalej "wacikami" :)

 

Ach przypomniałem sobie moje pierwsze noce... aż sobie znowu dziś sprzęt rozłożę :)

 

Jak masz jakieś pytania to śmiało... w ten piątek zapowiada sie chyba dobra pogoda...

 

pozdrawiam,

Hudy

ps. aha jeszcze o Jowiszu: nic nie było widać, lekko dwa pasy...to tak jak ze szklanką do połowy pełną i pustą... ja bym powiedział: WIDZIAŁEŚ pasy !!! a księżyce widziałeś? na pewno! :)

 

Wydaje mi sie że problem jest że gdy zmieniam ogniskowa to okular nie ostrzy. Jak np patrzę na gwiazde i chce powiększyć to Widze białe tło oraz umocowanie lustra wtórnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuje za odpowiedzi. Nie powiem ale mi pomogliscie:) postaram sie nie zniechęcić . Jesli chodzi o ksiazki to mam niebo na weekend. Przeczytałem z 10 razy. Caly czas ją używam podczas obserwacji. Ale z tymi ds ami to nie zabardzo jestem przekonany . A o ktorej godzinie są widoczne dsy? Może jeszcze coś źle robie. Map nieba używam ale trochę nie poręcznie. Może kiedys sie naucze. Dzisiaj spróbuje ponownie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja moje obserwacje przeprowadzam tak:

 

1. Maluje sobie mapki ew drukuje screeny ze Stellarium (nie mam lapka :/)

2. Jade na miejscowke 1h po zachodzie Slonca

3. Czekam 1h az sie teleskop wychłodzi (juz na miejscowce - wszystko rozstawione)

4. Kolimuje na Polarnej LG

5. Ogladam ! ;]

 

Zacznij od jakis zenitowych ds'ow:

Herukes - M13, M92

Lutnia - M57

Strzala - M17, M27

 

I masse innych jak noc bedzie postepowac.

 

Początki sa trudne - wiem cos o tym. Ale z czasem zalapiesz i to masz pewne jak w banku.

Powodzenia !

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DeeSy są widoczne jak się już całkiem ściemni i nie ma Księżyca w dużej fazie. A tak poza tym kup albo porzycz lornetkę 10x50 i oblukaj z mapkami niebo. Jasne DS-y są łatwe do zlokalizowania jako małe rozmyte plamki. Nauczysz się mapy nieba i wtedy obserwacje telepem to będzie sama przyjemność. Jeśli nie lornetka to odkręć chociaż ten szukacz i z ręki przeszukaj niebo za Ds-ami według mapek.

 

Co do niezadowolenia z obrazów Jowisza i innych, to nie bardzo polecam dokupywanie zaraz na początku bardzo drogich okularów. Różnice są dość subtelne. Dla sporej liczby obserwatorów praktycznie nie zauważalne. Dla Ciebie pewnie też. Lepszy okular da Ci większe pole widzenia, lepszy kontrast i transmisję światła oraz co najważniejsze zapewni odpowiednią korekcję wiązek skośnych dla tak dużej jasności teleskopu jak F/5. Ten okularek zestawowy o ile to SuperPlossl to całkiem niezły okular jak na Plossla. A SPL 25mm to nawet lepiej wypada niż ruskie szkło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ważne jest żeby nie sugerować się nigdy wyglądem DS'ów ze zdjęć, jak już to oglądaj szkice, one obrazują to co naprawdę zobaczysz w okularze, a nie jak zdjęcia stack kilkudziesięciu zdjęć na długich czasach... Mnie widok DS'ów w lunecie 20x50 bardzo już się podobał, dlatego po zakupie mojego SW 6" miałem i mam dużo radości z obserwacji bo widzę dużo więcej niż dawniej, wyobrażać sobie jedynie mogę jak dobrze u Ciebie to wygląda i o ile więcej szczegółów wyłuskać dzięki 10" Syncie .

 

Najbardziej sie zaskoczylem że jest taki mały zoom . I tutaj mam problem jak ja zobaczę dsy jak gwiazdy są takie małe.

 

Widzę że po prostu mało czytałeś przed zakupem i stąd takie zaskoczenie, bo chyba wszyscy na początku lecą na powiększenie ;) A DS, przynajmniej z katalogu emek są wielkie w stosunku do Jowisza którego oglądałeś i jeśli chodzi o mnie to większość z emek oglądam przy powiększeniu 25x. Gwiazdy są małe? Niech ktoś mnie poprawi jeśli źle pamiętam, ale udało się zaobserwować tylko 9 tarcz gwiazd i to największymi teleskopami na dodatek interferometrycznymi... Reszta gwiazd nawet w tych teleskopach to tylko małe punkciki takie same jak przez Twoją czy moją Syntę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to jedziemy:

 

1) Okular 10mm z zestawu jest sredni, albo nawet słaby.

2) Warunki na Jowisza, jesli nie mieszkasz na południu kraju są ciężkie. (nie mieszkasz jestes z Konina). Jowisz znajduje się nisko nad horyzontem.

3) Udane obserwacje planet, nie zaleznie od ich wysokosci (patrz pkt.2) są mocno zależne od warunków.

Czasem widać tylko 2 pasy (częsciej), czasem widać struktury chmur. To się nazywa "seeing". Poszukaj na forum.

4) Do DS wcale nie potrzeba dużego powiększenia. Wręcz przeciwnie. Mgławice, gromady otwarte zapierają dech w piersiach przy małych powiększeniach. (np. okular 32mm)

5)Żeby skalibrować twoj szukacz z twoim telepem wyjdź na dwór za dnia. Wybierz sobie jakiś daleki cel: komin lub opalająca się sąsiadka ;) . Następnie znajdź ten obiekt przez telep i tak dostrój lunetke szukacza, żeby mieć ten obiekt w srodku pola szukacz. Dokreć śrubki szukacz, bo jutro bedziesz musiał robic to samo.

6) Mysle, ze z kolimacja daj sobie na razie spokoj, ba nawet jak masz złą kolimacje, to tylko sobie pogorszysz.

Dla nowego kolimacja jest ciężka.

 

powodzenia i dobrej zabawy

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinieneś najpierw poczytać opisy obserwacji, poglądać szkice. Wtedy będziesz wiedział czego się spodziewać. Rozpocznij od jasnych DS- m13, m92, mgiełki w Strzelcu, m11, m31...To jest naprawdę piękne. Nie zapominaj o ciemnym miejscu obserwacji i adapacji wzroku do ciemności! To ważne, bo jak będziesz oglądał telewizor i wyjdziesz na balkon obserwować to przez najbliższe pare minut nic nie zobaczysz.

 

Ja, w odróżnieniu od Ciebie czytałem długo forum, zanim zdecydowałem się na zakup teleskopu. Wcześniej oglądałem niebo lornetką.

I obrazy z Synty 8" i kitowych okularków, co tu dużo mówić, zachwyciły mnie. Astronomia może jeszcze się stać Twoją pasją, nie zniechęcaj się.

 

Ale pamiętaj, że u nas nie wszystko złoto co się świeci, i im obiekt słabszy i trudniejszy do zobaczenia tym jego obserwacja może być wartościowsza. Dla nas słabe, szare mgiełki to wielkie wyzwania, a jeśli uda nam się je zobaczyć, jesteśmy z tego dumni.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

PS. No, już mnie dwóch kolegów uprzedziło :P

 

@down

ale trzeba kliknąć "inverse", bo inaczej jest negatyw.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor
Nie zapominaj o ciemnym miejscu obserwacji i adapacji wzroku do ciemności! To ważne, bo jak będziesz oglądał telewizor i wyjdziesz na balkon obserwować to przez najbliższe pare minut nic nie zobaczysz.

 

Warto jeszcze wspomnieć o wyłączeniu telefonu lub zostawieniu go w domu.

Raz się właśnie tak załatwiłem (na dłuższa chwilę) odruchowo odczytując SMS :Boink:

Teraz już go wyłączam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze wspomnieć o wyłączeniu telefonu lub zostawieniu go w domu.

Raz się właśnie tak załatwiłem (na dłuższa chwilę) odruchowo odczytując SMS :Boink:

Teraz już go wyłączam.

 

Ja tam mam czerwony temat w telefonie i używam go jako latarkę do czytania map nieba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona i ja kupiliśmy sobie Syntę 10" też jakieś kilkanaście dni temu, nie znając się na astronomii i tylko trochę przeglądając forum żeby ustalić jaki teleskop najlepiej kupić.

 

Pierwsza obserwacja była istotnie porażką - przy ziemi była mgła i jak się okazało wszystko zaparowało :(

 

Ale każdej następnej nocy... rany - ktoś mi napisał na forum, że nie mam co się spodziewać kolorowych obrazów EM'ek dlatego się tak do tego nie napalałem, dlatego nie przeżyłem rozczarowania - ale jeszcze jedna bardzo ważna kwestia - w okularach oryginalnych od tej Synty rzeczywiście wielkie G widać. Wszystko oglądam Vixenem NLV 5mm - miał być tylko do planet, a niestety służy do wszystkiego bo w SPL EMki są po prostu plamami, nawet w M13 nie widać gwiazd.

 

Dla mnie najfajniejsze jest to, że jak patrzę sobie na jakąś EM'kę, to mam świadomość co udało mi się zobaczyć, że M13 ma kilkadziesiąt tysięcy gwiazd i jest oddalona o wiele tysięcy lat świetlnych, że widzę coś tak nieprawdopodobnego !!!

 

Dlatego po zakupie Synty wszystkie bezchmurne noce były nie przespane, gapiłem się do samego świtu :)

 

BTW. Stellarium RULEZ - bez tego bym chyba nic nie znalazł, ale ten program strasznie żre baterię w lapku, a i sam lapek nawet przyciemniony strasznie oślepia podczas obserwacji :(

 

Jak wydrukować mapy z tego programu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

enigma, w SP10mm M13 nie ma gwiazd? Eee watpie, ma gwiazdy. Widocznie cos masz nie tak z telepem - moze kolimacja? Tez trzeba umiec patrzec. Ale sa tam gwiazdki az do samego centrum.

 

ScreenShoty robie pod Linuksem wiec nie wiem jak pod Windowsem :/ W Linuksie z programu 'import' korzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. Stellarium RULEZ - bez tego bym chyba nic nie znalazł, ale ten program strasznie żre baterię w lapku, a i sam lapek nawet przyciemniony strasznie oślepia podczas obserwacji :(

 

Jak wydrukować mapy z tego programu ??

 

I co ważne dla mnie, chodzi też pod Linuksem ;) Jedyna możliwość wydruku to zrzut ekranu, jak chcesz drukować mapy to najlepiej z CdC, jego używam do drukowania, chociaż jak robię sobie listę ciekawych obiektów do obejrzenia/sfotografowania to używam Stellarium, jakiś taki bardziej przyjemny dla oka jest od tego CdC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha no dobra Kapuje jesli chodzi o ds. A czy widać jakieś kolory? Czy tylko z filtrem mgławicowym? Tak z ciekawosci sie zapytam. Spróbuje dzisiaj trafić coś łatwego. W lutni czy w herkulesie. Dużo mi pomogliście. Dzieki

 

Wczoraj obserwowałem swoją Syntą 6" M16 i M27 i kolory było delikatnie widać, szczególnie przy M27 zielonkawy odcień dawał się we znaki, bo z M16 to nie wiem czy widziałem czerwień bo była widoczna, czy może widziałem czerwień bo wiedziałem że powinna być ;) No ale później na fotkach już wyraźnie wyszły kolory - w dziale astrofoto jakbyś chciał zobaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha no dobra Kapuje jesli chodzi o ds. A czy widać jakieś kolory? Czy tylko z filtrem mgławicowym? Tak z ciekawosci sie zapytam. Spróbuje dzisiaj trafić coś łatwego. W lutni czy w herkulesie. Dużo mi pomogliście. Dzieki

 

Zobacz sobie M13, Andromedę, Ring Nebula (fajnie wygląda nawet na SPL), M22 też jest dość jasne :) Jak będziesz wytrwały to spróbuj znaleźć Neptuna i Urana - mi się udało, nawet widziałem że jeden był niebieskawy a drugi zielonkawy (Uran to nawet był kuleczką w 5mm a nie kropką tak jak Neptun:) i koniecznie spróbuj oglądnąć Plejady, chociaż 25mm to za duże powiększenie na to - fajnie wyglądają w lunecie celowniczej :)

 

Teleskop ma trochę rozkolimowany - tak przynajmniej twierdzi moje urządzonko z nakrętki po Coca Coli :) spróbuje to narysować i wyślę na forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie te wszystkie niepokojące sygnały dotyczące możliwości zniechęcenia do obserwowania nieba wywodzą się z niczego innego jak z wyobrażenia sobie, że wszystkie obiekty DS będę widział jak na fotkach które zrobili koledzy! Koniec kropka.

Jest to oczywiście sprawa jak najbardziej indywidualna w każdym przypadku - ja tak nie miałem bo przed zakupem miałem styczność z reflektorem MPP.

Dlatego też zdjęcia owszem podziwiam i zazdroszczę kolegom, którzy je wykonali, ale osoboście skłaniałbym się ku szkicom.

Pozdrawiam

 

P.S. Widzę, że brać astro bardzo szybko reaguje w takich przypadkach :Beer:

Edytowane przez karan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w okularach oryginalnych od tej Synty rzeczywiście wielkie G widać. Wszystko oglądam Vixenem NLV 5mm - miał być tylko do planet, a niestety służy do wszystkiego bo w SPL EMki są po prostu plamami, nawet w M13 nie widać gwiazd.

Jak tu można porównywać 10mm z 5mm ??? 120x z 240x ?

To oczywiste że im większy power, kuliste się bardziej rozbijają.

To co ? jak kupisz sobie LV 10mm i kulki bedą plamkami to powiesz że zły okular, bo Gó..o widać, bez szczegółów ?

Przy 80x wiele kólek już ma rozbite gwiazdki i to w zwykłych Plosslach.

Niemiłe w plosslach jest głównie to że astygmatyzm i komę mocno widać w F/5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tu można porównywać 10mm z 5mm ??? 120x z 240x ?

To oczywiste że im większy power, kuliste się bardziej rozbijają.

To co ? jak kupisz sobie LV 10mm i kulki bedą plamkami to powiesz że zły okular, bo Gó..o widać, bez szczegółów ?

Przy 80x wiele kólek już ma rozbite gwiazdki i to w zwykłych Plosslach.

Niemiłe w plosslach jest głównie to że astygmatyzm i komę mocno widać w F/5.

 

Ale czy mówisz o tym, że np. SPL 10mm powinienem widzieć jakieś igiełki ? Może ja rzeczywiście mam coś źle ustawione, bo SPLach nie widzę igiełek tylko plamę. A w NLV widzę igiełki tylko na pierwszym planie, pod nimi też jest plama - na pewno nie widzę tego tak jak jest na tych szkicach :(

 

W SPL niemiłe (w porównaniu z NLV) jest też samo oglądanie - jak się tą gumkę rozłoży to i tak jest za blisko oka, a w Vixenie wysuwa się taką tuleję i komfort obserwacji jest duuużo większy - można sobie oprzeć oko o tą muszlę

Edytowane przez enigma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.