Skocz do zawartości

Budowa teleskopu Netwona ;)


mattsk1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

zostałem już wyprzedzony w odpowiedzi na pytanie dotyczące średnicy otworka "sztucznej gwiazdki"...

Widzę, że podczas najbliższej mojej wizyty w CAMKu będę musiał obfotografować jeden z naszych noży Foucault'a, aby pokazać jego wygląd i budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :D własnie szkończyłem się bawić nożem :D Bardzo fajne urządzonko, daje dużo radochy ;p Wszystko fajnie widać i..no jest super xD co do wielkości żródła światła to: im wiekszy otwór tym większa jasność obrazu i tyle :) Narazie wszystko mi się chwieje, musze przymocowac nóż mocno do taboreta.. a tak wogóle to jestm po 2,5h polerowania i nawet nawet idzie ;)

pozdrawiam

ps,jutro wciepie zdjęcia sprzętu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

witam :D (...) Wszystko fajnie widać i..no jest super xD co do wielkości żródła światła to: im wiekszy otwór tym większa jasność obrazu i tyle :) (...)

pozdrawiam

ps,jutro wciepie zdjęcia sprzętu :)

 

... i tym gorsza dokładność...

Jeżeli od lat stosuje się mały otwór, to nie przez przypadek. Przy średnicy "gwiazdki" prawie pół centymetra, niemożliwe będą pomiary na strefach z dokładnością do 0.1mm lub lepiej.

Zwierciadło paraboloidalne o małej średnicy nie będzie się (na nożu Foucault'a) dużo różnić od sfery. A przy światłosile rzędu F/4 błąd na strefach większy od 0.2mm w praktyce oznacza dokładność poniżej 1/8 lambda (czyli będzie gorsza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem już po 11h polerowania i myśle że wystarczy :D tak więc mam cały tydzień na figuryzacje.

Tylko, że....napotkałem problemy...

Na stronie pana Janusza Wilanda pisze że jak przyłożymy ciepły palec do zwierciadła, to bedzie widać uciekające ciepłe powietrze z palca oraz wybrzuszenie na zwierciadle. Nic z tych rzeczy nie widze ;/

czy może byc to spowodowane że używam białego źródła światła Led? Źródłem światła jest punkcik o rozmiarach szpica szpilki.

Pozatym jak ogladam zwierciadło to w pewnych miejscach na zwiercadle pojawiają się czarne dziury ale jak zamne powieke i otworze to pojawiają się gdzie indziej albo znikają. Nosze szkła kontaktowe :D . Czy może byc to spowodowane zanieszczyszczeniami na szoczewce kontaktowej?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym jak ogladam zwierciadło to w pewnych miejscach na zwiercadle pojawiają się czarne dziury ale jak zamne powieke i otworze to pojawiają się gdzie indziej albo znikają. Nosze szkła kontaktowe :D . Czy może byc to spowodowane zanieszczyszczeniami na szoczewce kontaktowej?

Pozdrawiam

Te "czarne dziury" to mogą być własnie cienie, tylko jeszcze nie wprawiłes sobie oka. Zbyt jasne źródło swiatła może utrudnić, a nawet uniemożliwić Tobie zauważenie cieni. Może postaraj się o kolorową diodę? Albo, użyj starych baterii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.