Jump to content
Sign in to follow this  
Piatal

Juz niedlugo zima haha:)

Recommended Posts

Pytanko moje brzmi : czy zima mozna bez problemu ogladac niebo na swiezym powietrzu,czy ujemne temperatury nie sa szkodliwe dla czesci optycznych?czy sprzet sie po prostu nie psuje? :?:

Guest Janusz_P.

Wszystko się z czasem psuje i zużywa ale nie ma się co tym przejmować i też trzeba normalnie prowadzić obserwacje wspaniałego, zimowego nieba 8)

ja w weekendy około 23 wychodze na dwór z lornetą i łoglądam gwjazdy :)

no to piknie musi blyc :D w ta zime,abym tez mogl popatrzec,i zebym tak wygladal po ogladaniu :shock:

No i pamietaj, ze w zime zdecydowanie lepszy seeing, przejrzystosc (czyli tez zasieg). Wiec czasami warto sie przemrozic. Dla mnie okres letni, to okres letargu astro. Dopiero budze sie w zime ;)

Obserwacje zimowe mają sporo plusów, o których koledzy wspomnieli. Warto też dodać długą noc, możliwość szybszego rozpoczęcia obserwacji co zwiększa również możliwości wypadów. Nie należy jednak zapominać o ciepłym ubraniu, a także herbacie w termosie (niewskazana z prądem).

Ostatnio czytalem gdzies o przygotowaniach do obserwacji w niskich temperaturach. Ciekawostka jest to, ze trzeba bardzo zwracac uwage nie tylo na cieple ubranie, co na ubranie, ktore malo wyparowuje ciepla na zewnatrz. Wszystko musi byc z odpowiednich materialow. Inaczej efekt bedzie taki, ze jak podejdziemy do teleskopu to nam sie bedzie obraz rozplywal :). Szczegolnie przy newtonie, gdzie siedzimy tuz przy wlocie tubusa, gdzie cieple powietrze powoduje potworna degradacje obrazu. U nas z tego co zauwazylem, nikt na to jeszcze nie zwraca uwagi. W innych krajach sa juz grupy, ktore bardzo mocno zwracaja na to uwage.

Wczoraj mniałem pierwsze zderzenie z zimom :?

Saturn coraz wyżej i coraz gorszy :shock: COJEST! szron na obiektywie :? oczy łzawią w okularze halo od zaparowanego szkła... KICHA :(

oj ja nie wiem gdzie jest Saturn... :( Pomóżcie go odnaleźć...... :roll:

Guest Janusz_P.

McArti używaj odrośnika, nie widze go na fotce w profilu :wink:

Ps. Piatal zmień fotkę choćby z szacunku dla samego siebie bo wyglądasz jakby Ci petarda jądrowa wystrzeliła prosto w kły :wink: :lol::lol::lol:

Zrobione,ta jest chyba lepsza tez tak mysle yamta tez mi sie nie podobala :D jestesmy zgodni teraz :D

Ps. Piatal zmień fotkę  choćby z szacunku dla samego siebie bo wyglądasz jakby Ci petarda jądrowa wystrzeliła prosto w kły  :wink:   :lol:  :lol:  :lol:

BUAHAHAHAHAHAHAHA, Janusz, to Twój najlepszy jak na razie tekst :lol:

Z odrośnikiem Rubinar wygląda nieefektownie dlatego do zdjęcia go zdjełem :D

Tak wygląda jak rasowy MAK :wink:

ps. króciutki jest nie? :P

Guest Janusz_P.

No teraz to już masz w fotce energię wielu gigaton i wypiękniałeś razem ze skalą wybuchu 8)

Ja to nie moge,Januszu jestes niesamowity :!: :!: w tobie to jest giga energia :!: :!:

Guest Janusz_P.

Hi Hi sama energia kinetyczna takiego ekstra wybuchu koronalnego mogła by napędzić statek kosmiczny wielkości boiska o masie powiedzmy miliona ton do prędkości prawie podświetlnych 8)

No to jaki problem - wystarczy tam podjechac, rozwinac zagle, zaczekac az dupnie i potem za freeko sobie zeglowac po bliskim kosmosie ;)

Guest Janusz_P.

Hi może dopiero żagiel słoneczny pleciony ze strun kosmicznych by to wytrzymał 8)

No co ty,zaloze sie ze sam potrafilbys cos skonstruowac,do polatania i pozwiedzania :lol:

Guest Janusz_P.

Jak znajdę odpowiedniego sponsora to czemu nie rozwinąć swoich ukrytych talentów :wink:

eeee :D:D niezłe teksty :P:D a ktoś mi odpowie? gdzie jest Saturn? tzn. gdzie go można znaleźć?