Skocz do zawartości

Dziwny obiekt nad Warszawą


hajdas

Rekomendowane odpowiedzi

A możesz dać namiar na nastęne przeloty tego konkretnego? Sprawdzimy.

 

Niestety, to już sam musisz sprawdzić na heavens above dla swojej lokalizacji. Ja dla mojego miejsca (mieszkam w akademikach tuż koło parku Gunnersbury w Lądku Zdrój) przelot będę mieć dopiero 3 września.

 

Ktoś inny będzie mieć wcześniej? Proszę sprawdzić! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mieszkam nieopodal Legionowa i również tego wieczoru widziałem o tej godzinie dziwny obiekt. Z 1 piętra parterowego budynku był widoczny jako wolno poruszająca się jasna plamka o jasności ok -1 mag bardzo nisko nad horyzontem ok. 2 - 3 stopnie właśnie w kierunku Warszawy, co wzbudziło moje zaciekawienie. Myślałem, że to samolot, ale po spojrzeniu nań przez lornetkę 12x60 nie było widać migających świateł, tylko pomarańczowawą plamkę. Obiekt zniknął za dachem sąsiada i skończyłem obserwację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Jeżeli przyjąć, że widzieliście ten sam obiekt, to biorąc pod uwagę wysokość 2-3 stopnie nad horyzontem i odległość Legionów-miejsce obserwacji ok 20km, dostajemy, że powinien on lecieć na wys. ok. 1000m, co dokładnie zgadza się z czysto intuicyjną oceną hajdasa :) Dalej jeżeli to był ten sam obiekt to biorąc jasność -1 mag nad Legionowem, nad Warszawą dałoby to -7 mag, co by się zgadzało z określeniem "bardzo jasny" i "zdecydowanie najjaśniejszy po Księżycu obiekt na niebie". Jak byście jeszcze określili rozmiary kątowe to by pomogło ustalić czy faktycznie widzieliście to samo.

 

No i AdamZ mógłby w końcu napisać co właściwie obserwował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mieszkam nieopodal Legionowa i również tego wieczoru widziałem o tej godzinie dziwny obiekt. Z 1 piętra parterowego budynku był widoczny jako wolno poruszająca się jasna plamka o jasności ok -1 mag bardzo nisko nad horyzontem ok. 2 - 3 stopnie właśnie w kierunku Warszawy, co wzbudziło moje zaciekawienie. Myślałem, że to samolot, ale po spojrzeniu nań przez lornetkę 12x60 nie było widać migających świateł, tylko pomarańczowawą plamkę. Obiekt zniknął za dachem sąsiada i skończyłem obserwację.

 

Czy widziałeś horyzont przez lornetkę w czasie obserwacji obiektu?

2-3 stopnie nad horyzontem to strasznie mało. W zasadzie nic nie powinno być widoczne na takiej wysokości - a to z powodu zapylenia, a to z powodu różnych przeszkadzajek na horyzoncie (drzewa, budynki itp) a to też z powodu falowania atmosfery.

 

Moim zdaniem nie sądzę, aby jedną obserwacje można było połączyć z drugą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem właśnie na jakieś "głebsze szczegóły" ,ale chyba to wszystko.

Zatem :

 

pierwsza obserwacja : S do E , jakieś 20 st, poruszający się wolniej niż samolot, jasność na poziomie Wenus z fluktuacją barwy i jasności (dużo jaśniejszy od Capelli), ok 2 min do wygaśnięcia , raczej szybkiego - zauważony prawdopodobnie juz w trakcie przelotu

 

druga : E do N, ten sam poziom jasności i pozycji , szybkie narastanie jasności i szybki jej spadek, jakies 2-3 min i koniec

 

trzecia (ta właśnie ostatnia o którą pytałem) : E do N, szybkie narastanie jasności , wygaszenie na poziomie klasycznego wygaszenia flary (była wyraźna różnica) , kąt ten sam, przelot jakieś 5 minut, bardzo jasny z tą sama charakterystyką jak wyżej

 

Wolniejszy od klasycznego przelotu sat i zdecydowanie wolnieszy od rejsowego przelotu samolotu.

 

Mam nad soba 3-4 kanały powietrzne, okresowo przeletujące awionetki i śmigłowece, lotnisko pod miastem, ,tera balony, ogólnie ruch.

Nic nie zapisywałem czasu i dat bo tłumaczyłem to sobie na różne sposoby "lotnicze" lub "chyba-nie wiem".

Problem z ta jasnością, reszte to tam można jakoś wytłumaczyć, za jasne na daleki obiekt, siła światła była na poziomie dolatującego samolotu z pozycyjnymi do lądowania nad miastem + silne fluktuacje atmosfery i barwy.

Ale dzwięku brak.

 

To nie stare Irydium 15, obserwowałem dzisiaj żeby sprawdzić.

Ktos ma jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdziłeś przeloty na heavens above dla swego miejsca?? Od tego trzeba zacząć! Naprawdę, zanim się zada pytanie z prośbą o identyfikację, to trzeba sprawdzić na tej stronie przeloty! Niestety, bez znajomości Twego miejsca to nic się nie da zrobić.

 

Obecnie z grubsza w Europie można zaobserwować 2 -3 przeloty Irydium wieczorem. Plus kilka jaśniejszych satelitów.

 

Z opisu obserwacji wynika, że widziałeś któregoś z Irydium, których łącznie jest 66 na orbicie (dla uzupełnienia - to nie tylko jeden Irydium 15 - takich jest więcej!).

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kanarkusmaximus

 

Zanim rozpędzisz się pouczać czytaj uważnie co się pisze.

Wiem że Irydium jest więcej i Ziemia nie jest płaska.

 

Wcale nie pouczam - jedynie zauważam, że bez sprawdzenia dat i lokalizacji nic się nie zweryfikować. Jeśli zabrzmiało to jak pouczenie to przepraszam bardzo - nie taka była moja intencja.

 

Ale sam przyznasz, że opis zjawisk naprawdę nie zawiera żadnych informacji, które pozytywnie i definitywnie mogą zweryfikować te obserwacje.

 

Przyznaję, że nie zrozumiałem tych zdania:

To nie stare Irydium 15, obserwowałem dzisiaj żeby sprawdzić.

Ktos ma jakiś pomysł?

 

Czy możesz rozwinąć sprecyzować? Najlepiej tak jak dla głupka? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tekście zawarłem wytłumaczenie dlaczego nie podaje ani dat ani czasu.

"Światło" wydawało mi się dziwne ,prędkość w zasadzie też,ale...ale komuś przypadkiem również, czasokres też jest podobny,więc może warto pokusić się o jakąś analizę?

 

Heavens-Above nie dał rezultatu w sprawdzeniu sugestii (Ir 15), co więcej z pamięci wzrokowej i obserwacji przelotu sat wiem że jasność sat jaką widziałem jest wielokrotnie mniejsza od obserwowanego obiektu.

 

W trzecej obserwacji jego wygaszanie było bardzo podobne do klasyczngo sat, ale jasnośc się nie zgadza.

STąd też moja sugestia odnośnie odrzucenia panelu solarnego ze stacji ISS - taka sobie bardziej dywagacja.

 

A takie pytanie : czy jest jakiś obiekt orbitalny o poziomie jasności większym niż Capella - pomińmy już fluktuacje barwy i jasności ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tekście zawarłem wytłumaczenie dlaczego nie podaje ani dat ani czasu.

"Światło" wydawało mi się dziwne ,prędkość w zasadzie też,ale...ale komuś przypadkiem również, czasokres też jest podobny,więc może warto pokusić się o jakąś analizę?

 

Dla Legionowa 18 sierpnia były takie przeloty Irydium:

 

18 Aug 20:42:35 -2 27° 349° (N ) 22.0 km (W) -7 Iridium 50

18 Aug 22:19:46 -2 31° 44° (NE ) 34.3 km (W) -7 Iridium 67

18 Aug 23:18:35 -7 26° 249° (WSW) 7.2 km (W) -7 Iridium 15

 

Irydium 15 dla Twojego przelotu także ma -7 magnitudo jasności! I jest w podobnym czasie! Ponieważ Legionowo jest na północ od Warszawy, to obserwując w stronę Warszawy miałeś dużą szansę zaobserwować tego samego satelitę. :)

 

Heavens-Above nie dał rezultatu w sprawdzeniu sugestii (Ir 15), co więcej z pamięci wzrokowej i obserwacji przelotu sat wiem że jasność sat jaką widziałem jest wielokrotnie mniejsza od obserwowanego obiektu.

 

Nie rozumiem, mi podał taką sugestię. Może nie wybrałeś miejsca obserwacji?

A jakie dał sugestie? Może Irydium 4, 20, 45 albo 62 (i inne numerki pomiędzy 1 a 66)?

 

W trzecej obserwacji jego wygaszanie było bardzo podobne do klasyczngo sat, ale jasnośc się nie zgadza.

STąd też moja sugestia odnośnie odrzucenia panelu solarnego ze stacji ISS - taka sobie bardziej dywagacja.

 

A takie pytanie : czy jest jakiś obiekt orbitalny o poziomie jasności większym niż Capella - pomińmy już fluktuacje barwy i jasności ?

 

Sama ISS ma jasność stałą rzędu +1 do -3 magnitudo dla przelotów.

 

Prócz tego ISS bardzo często potrafi błysnąć na tej samej zasadzie, co Irydium. Szczególnie teraz, gdy jeden z zestawów paneli (z uwagi na uszkodzone SARJ) jest z grubsza unieruchomiony i często oświetla Ziemię w czasie przelotów. Ale czas ISS na wieczorne obserwacje powoli mija - lata nisko nad horyzontem. Na hehe-above powinna być dokładna mapka dla poszczególnych przelotów ISS - polecam sprawdzić.

 

Ale nie tylko ISS i Irydium potrafią błysnąć. W zasadzie wszystkie satelity, które posiadają panele słoneczne, mogą tak zrobić. Klasycznym przykładem jest np UARS, Envisat, Genesis I i II (choć te rzadko akurat) i wszelkie górne stopnie rakiet (szczególnie, te które zaczynają koziołkować - niektóre mogą nawet nieco 'migać'!). Niedawno, na początku roku, błyskały np Progressy i Sojuzy, które leciały na ISS (było o tym także na spaceweather). Zatem - sporo tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.